Перейти до основного вмісту

«Проти України триває масштабна інформаційна війна»

Європейський Союз запустив проект із протидії кремлівській пропаганді. Як він працюватиме?
06 листопада, 12:20
ДАВІД СТУЛІК

Країни Європейського Союзу, схоже, все більше приходять до розуміння небезпеки, яку несе з собою російська пропаганда. Нагадаємо, нещодавно спільним рішенням країн-членів ЄС в Брюсселі було створено спеціальну оперативну групу (StratCom East), яка займатиметься боротьбою проти російської кампанії з дезінформації. Днями вона представила новий інформаційний проект — тижневик «Огляд дезінформації» (англ. Disinformation Review).

Як розповів у коментарі «Дню» прес-аташе представництва ЄС в Україні Давід Стулік, мета проекту — звернути увагу суспільства на велику кількість інформаційних атак, спрямованих проти європейської аудиторії. «Нова ініціатива — свідчення того, що ЄС серйозно ставиться до проблеми, — вважає пан Стулік. — На жаль, європейське суспільство ще повною мірою не розуміє, наскільки масштабна інформаційна війна ведеться сьогодні не лише проти України, а й проти самого ЄС та його окремих членів. Адже досі Європа не зустрічалася з подібними викликами. В російських ЗМІ регулярно з’являється маса вигаданих історій, які мають на меті скомпрометувати весь демократичний світ». Мета огляду — зібрати за тиждень максимум інформації, яка б показала європейській аудиторії масштаб проблеми. «Люди мають зрозуміти, що це — важливе питання», — пояснює Давід Стулік.

У понеділок спецгрупа опублікувала вже другий огляд. У ньому міститься короткий опис випадків дезінформації, зареєстрованих упродовж другої половини жовтня. Експерти вказують час і місце появи такого повідомлення, аудиторію, на яку воно було спрямоване, а також дають посилання на інформацію, яка його спростовує. Так, наприклад, 24 жовтня на пропагандистському сайті sputnikbig.ru з’явилася стаття «Новая секта на Украине под вывеской Академии Лидерства». Про статтю повідомляє МО «Міст Україна — ЄС». У ній ідеться нібито про «секту, організовану американськими агентами» з метою «виховання лідерів Майдану, які представлятимуть нову Україну, сповнену націоналізму і ненависті до всього неукраїнського». Між іншим, автори статті зазначають, що прем’єр-міністр Яценюк є членом «секти саєнтологів». Експерти StratCom East класифікують цей випадок дезінформації як спрямований передусім проти української та російської аудиторії. Водночас вони вказують на повідомлення на сайті газети «День» від 22 жовтня, яке спростовує пропагандистський матеріал. У ньому йдеться про те, що Президент Порошенко взяв участь у відкритті Української академії лідерства для випускників середніх шкіл. Навчальний проект триватиме десять місяців. В огляді розглядаються також випадки дезінформації в англомовних, німецьких, грузинських та інших медіа.

Повідомити експертів у Брюсселі про факт дезінформації може будь-який громадянин, організація або державний орган. «Це — лише перший крок. Коли ми побачимо масштаб проблеми, зможемо розробити стратегію протидії, — розповідає Давід Стулік. — Коли всі факти буде зібрано в одному місці, ЄС або інші зацікавлені сторони зможуть почати ефективно боротися з цим явищем, але спочатку ми маємо вивчити, як саме конструюються ці історії. Мережа людей, які допомагають зібрати інформацію, розташована по всі Європі. Це — журналісти, експерти, громадські діячі. Вони працюють безплатно, на громадських засадах. Що більше людей забажають долучитися до програми, то більш ефективною вона буде».

Надалі в планах учасників групи — безпосередня робота з аудиторією, зокрема створення певного медійного продукту. «ЄС активно формуватиме власні месиджі — готуватимемо спеціальні спростування й альтернативні інформаційні повідомлення, які проливатимуть світло на справжній стан справ. Ідеться не про контрпропаганду, це — дещо counter (англ. «протилежне») пропаганді», — ділиться планами Давід Стулік.

Ефективність нової ініціативи ЄС зможемо з’ясувати вже найближчим часом. Сьогодні ж із впевненістю можна констатувати лише те, що її поява півтора-два роки тому була б набагато доречнішою й, можливо, допомогла б, зокрема й європейським політикам, уникнути багатьох стереотипів та міфів, нав’язаних їм Росією. Не на диктофон погоджуються з такою оцінкою й самі представники дипкорпусу ЄС.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати