Що буде з українським радіо?
Юрій Артеменко: «Реформа дозволить економити кошти, збільшити ефективність управління та провадити єдину державну інформаційну політику»
Вже наприкінці цього року в Україні має з’явитись єдина FM-мережа державного радіо. Про це «Дню» повідомив голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко. Планується, що у ній мовитиме Національна радіокомпанія України з вкрапленнями в ефірі програм регіональних радіостанцій.
«Разом з Держкомтелерадіо ми створили своєрідну дорожню карту реформування мережі покриття НРКУ. – розповідає Юрій Артеменко. – Сьогодні Національна радіокомпанія володіє 86-ма fm-частотами, які охоплюють 30% населення. ОДТРК володіють 87-частотами, які охоплюють 40% населення. Якщо об’єднати їх і перерахувати частоти ще в 11 обласних центрах, можна охопити майже все населення України. Це дозволить економити кошти, збільшити ефективність управління та провадити єдину державну інформаційну політику. Ніхто з ОДТРК не робить зараз 100% власного продукту, переважно йдеться лише про місцеві новини. Решту ж ефірного часу заповнюють програми інших радіостанцій. Тобто можемо говорити про неефективне використання державного частотного ресурсу. Заробити грошей вони також не мають можливості, оскільки ринок реклами в Україні впродовж останнього року суттєво впав. Крім того, серйозний рекламодавець ніколи не буде працювати з регіональними мовниками, йому потрібно охопити одразу всю країну. Таким чином створення єдиної мережі дозволить залучити більше коштів від реклами й відповідно скоротити видатки державного бюджету. Звичайно, реформа буде даватися нелегко, оскільки керівники місцевих ОДТРК не хочуть, щоб їх чіпали, вони воліли б вирішувати все самостійно. В підсумку ми будемо мати єдиний канал та врізки вранці, вдень та ввечері з місцевими новинами та ток-шоу по три-чотири години (регіональним мовниками ми запропонували брати стільки часу, скільки їм треба). При цьому про ліквідацію ОДТРК мова не йде. Звичайно, у зв’язку з оптимізацією когось з працівників, можливо, доведеться звільнити, узявши натомість на роботу інших спеціалістів, але це нормальний процес. Вважаю, що FM-мовлення – це альтернатива, яка має прийти на зміну проводовому радіо. У довгостроковій перспективі воно не має майбутнього – сьогодні проводовим радіо користуються люди, які просто звикли до нього. FM-мовлення набагато більш доступне та ефективне, крім того, воно фактично безкоштовне для споживача. На жаль, досі цю реформу не вдалося реалізувати, бо попереднє керівництво НРКУ воліло набирати частоти хаотично – об’єднанням мережі й створенням єдиної концепції ніхто не займався».
До слова, два тижні тому з посади генерального директора НРКУ з доволі малозмістовним поясненням («у зв’язку з невиконанням умов контракту») Кабмін звільнив Тараса Аврахова, який працював на ній з 2010 року. Звільнення Аврахова лобіювали Нацрада та Держкомтередіо. Останні звинувачують його у цілій низці недоопрацювань та порушень. Зокрема йдеться про: порушення умов видачі ліцензії, заниження вартості реклами й порушення правил її трансляції, використання в ефірі чужих позивних, надмірне залучення контенту інших, зокрема приватних мовників, знищення радіослужби іновлення, зруйнування Броварського передавального центру, незаконну роботу за сумісництвом працівників НРКУ тощо. Тарас Аврахов відкидає усі звинувачення (листи зі спростуванням по кожному пункту були опубліковані на сайті НРКУ) й наполягає на тому, що всі вони були сфабриковані для того, щоб мотивувати відмову Нацради у виділенні НРКУ FM-частот. За словами пана Аврахова, Нацрада завжди була схильною віддавати перевагу приватним мовникам.
«Вважаю, що чотири роки для пана Аврахова було достатньо, щоб довести свою ефективність, – заперечує Юрій Артеменко. – За цей час я не побачив прориву українського радіо, тому треба дати шанс іншим. В НРКУ працює приблизно 1140 чоловік, але значну частину ефіру займає продукція інших радіостанцій. На мою думку, потрібно або скорочувати штат, або робити свій продукт. Пан Аврахов каже, що Нацрада не хоче виділяти НРКУ частоти, але чому він мовчав до цього часу? На мою думку, цю посаду має зайняти патріот, професіонал, людина, яку підтримає громадськість».
Author
Роман ГривінськийРубрика
Медіа