Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Телегід

12 жовтня, 00:00
ПСИХІАТРА ЕБІҐЕЙЛ ТАЙЛЕР У СТРІЧЦІ ЗІГРАЛА ВІДОМА АМЕРИКАНСЬКА АКТОРКА УКРАЇНСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ МІЛЛА ЙОВОВИЧ / ФОТО НАДАНО ПРОГРАМОЮ «АРГУМЕНТ-КІНО»

У пошуках контакту

Із неділі на понеділок, із 14 на 15 жовтня, о 00.15, на телеканалі «1+1» у програмі «Аргумент-Кіно» покажуть фільм Олатунде Осунсанмі «Четвертий різновид».

Американсько-британське кіно американського ж режисера, вочевидь — з африканським корінням, на ім’я Олатунде Осунсанміл з назвою «Четвертий різновид» або ж «Четвертий вид» є доволі заплутаним за своїми художніми особливостями фільмом-грою, фільмом-містифікацією. На нас чекають вправи на межі реальності у стилі мок’юментарі, тобто уявного документа.

Сюжет стрічки веде про те, що на Алясці, у місті Ном, час від часу загадково зникають люди. Попри всі зусилля Федерального бюро розслідувань, дізнання зайшло у глухий кут і таємниці не розкрито. Тим часом психіатр Ебіґейл Тайлер, котра опинилася в епіцентрі цього лиха, документує на відео бесіди зі своїми пацієнтами і зрештою усвідомлює, що тут ідеться не про що інше, як про так звані контакти четвертого різновиду, а саме — про викрадення людей інопланетянами.

Дещо принагідно з історії та теорії уфології, сказати б, науки про невпізнані летючі об’єкти, що пояснить назву фільму. Свого часу доктор астрофізики, американський уфолог Джозеф Аллен Гайнек, котрий офіційно від 1947 року на запрошення керівництва військово-морських сил Сполучених Штатів досліджував проблему невпізнаних летючих об’єктів, розробив шкалу контактів людей та НЛО. І вона така... Коли люди просто спостерігали НЛО, то це називалося контактами першого різновиду або ж роду. Коли було зібрано докази та свідчення — це називалося контактом другого різновиду. Після налагодження спілкування з інопланетянами виокремлювався так званий контакт третього різновиду. (Пригадаймо тут, зокрема, вікопомний фільм Стівена Спілберга з відповідною ж назвою — «Контакти третього роду».) Ну, й останній різновид — викрадення людей інопланетянами. Звісно, він найстрашніший, найзагадковіший, і його важко перевірити.

Ось, власне, про що йдеться в кінокартині сценариста й кінорежисера Олатунде Осунсанмі, котрий — коли поглянути на його фільмографію та найближчі плани — вочевидь, схильний до екранізації подібних загадкових історій. Таким чином, «Четвертий різновид» є провокаційним трилером, сюжетна канва якого побудована на нібито реальних подіях із приватної практики психоаналітика, що були зафіксовані на побутову камеру.

І саме це майстерно сфальсифіковане «архівне відео» і є структурним стрижнем фільму. Ну, а відверто ігровий сюжет, у якому Мілла Йовович — паралельно з так званим відеодокументом — грає роль психіатра Ебіґейл Тайлер, фігурально висловлюючись, ніби накладається згори. Зображення ж, зокрема, структурується й подається також у вигляді поліекрана. І все це постає доволі незвичним — обидві складові настільки вміло та органічно поєднані одна з одною, що досягають видатного ефекту. Режисер послідовно й уміло стирає кордони поміж вигадкою та реальністю і тим самим створює правдиву атмосферу шоку, жаху, хворобливого сну або ж марення, що вони абсолютно заповнюють свідомість.

Прикметно, що складна кінематографічна гра, яка ґрунтується на псевдодокументальних матеріалах і точиться у фільмі «Четвертий різновид», коштувала студії Universal кількох судових позовів. Річ у тім, що розіграні інтерв’ю обурили родини зниклих безвісти жителів цілком реального міста Ном. Згідно з інформацією новинного телеканала CNN, ФБР таки розслідувало факти зникнення людей у Номі. Це відбувалося 2005 року — у двадцяти випадках зникнень ФБР назвало причиною алкоголь та низьку температуру, ну, а дев’ять тіл так і не було знайдено...

У програмі також демонструватиметься спеціальний сюжет, де йтиметься про кінематографічну традицію зображення уявних чи омріяних контактів землян з інопланетними істотами.

Володимир ВОЙТЕНКО

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати