Заручники телеглядача №1
Гірко. І шкода — до сліз. Леоніда Кучму — все ж таки, хоч там який, а Президент моєї, нашої країни. І за що його так не любить його ж оточення — яке, напевно ж, присягається у вірності й одержує за це, звичайно, не саме лише «батьківське спасибі». Ну, гаразд, підпустили поганого душку на «Інтері», який був раніше хоча й виключно вірнопідданим (а отже, таким, що займається окозамилюванням), але все-таки доброчесним телеканалом, жовтенькою «На самом деле». Заповнили кожний сантиметр ефіру УТ-1 єлеєм про Патрона — так, щоб до глядацької блювоти. Продовжує й улесливий Ігор Сторожук у «7 днях» iз передачі в передачу грати в одну й ту саму ексклюзивну від УТ-1 забаву: «а в нас — а у вас?» А в нас, у «7 днях», — «уряд об'єднав зусилля з Нацбанком (два колосси!) й почав здiснювати полiтику змiцнення гривнi...» А у вас (у країні) — в нафтовій кризі винен, не забудьте, i парламент... У нас, у «7 днях», — «жнива закінчуються, а нічого страшного не сталося». А у вас, у країні, «нардепи виїжджають на поля й лякають голодом». І т.ін.
А тепер ще випуску «7 днів» передує так званий аналітичний випуск «УТН-панорами» в суботу. Про програми тієї якості, якої була остання, — одна моя знайома каже: «укатайка». По-перше, ви уявляєте собі, щоб, скажімо, ведучих «народних» передач «Жіночі історії» або «Аншлаг, аншлаг» — Оксану Пушкіну або Регіну Дубовицьку де-небудь на ГРТ, НТБ або РТР призначили ведучими інформаційно-аналітичних передач? З грайливістю цих миловидних жінок, певною солодкуватістю й сентиментальністю? Приблизно таке враження — плюс своєрідну захопленість старанної учениці — справляла як ведуча «УТН-панорами» Наталя Баринова. Улюблену багатьма кореспондентку в сфері науки, медицини, культури останнім часом «мобілізували» в політику. Але політичні новини — явно не для пані Баринової. Як результат, страждає не лише імідж каналу, а й самої журналістки, яка в рідній своїй іпостасі вважається професіоналом.
По-друге, тексти, підготовлені для нинішньої «УТН-панорами», з її, як кокетливо назвала ведуча, «необтяжливою аналітикою», треба тільки цитувати. Будь-який переказ не здатен справити адекватного враження, наприклад, від такої підводки: «Окремою рубрикою цієї програми мої колеги вирішили одразу віддати пальму першості сонячному затемненню. Журналісти висловили припущення: протягом тисячоліття, що минає, нічого цікавішого не трапилося. Як би там не було, однак 11 серпня... ми продемонстрували, що можна-таки дійти злагоди навіть у планетарному масштабі». А далі: «Якби кожен із учасників передвиборних перегонів прагнув так само, як і нині діючий Президент Україні, чесної боротьби, напевно, не склалося б такої ситуації, коли Верховний суд начебто заради справедливості, немов тим сестрам сережки, роздав кандидатські посвідчення». І ще: «Щоб полегшити життя нашим співвітчизникам із скромними достатками.., Президент України підписав указ, яким передбачено невідкладні заходи щодо забезпечення немічних вкрай необхідними дешевими ліками...» Від такої «аналітики» сяючої й проникливої ведучої дуже хотілося якоїсь протиотрути — хоча б у тих же сюжетах. Але, на жаль... «Скільки б сьогодні не виповнилося Ялті... безперечно, у свій день народження господарка південних курортів була вишукано блискучою і гостинною. Сам Президент України Леонід Кучма вшанував її своєю увагою, відвідавши, в першу чергу, ялтинський дитячий санаторій... Як розповіли нам працівники сиротинця, ще два роки тому, відхилившись від офіційного маршруту, сюди завітала дружина Президента Людмила Кучма і була приголомшена злиденним існуванням малюків. Тож взяла будинок під свою опіку... Та й Ялта ще недавно почувалася бідною Попелюшкою, бо господарювали тут злочинні авторитети, а медики, вчителі не отримували зарплати по 10 місяців. Сьогодні ж ніхто не має боргів перед бюджетниками. Ялтинці дякували Президенту Україні за минулорічний указ, яким було розпочато безкомпромісний наступ на криміналітет. Відтоді життя у місті почало налагоджуватися...» — це вже з сюжету Г. Хмільовської. Звичайно, хтось скаже: «Здивували! Це ж звичайна тональність УТ-1». Але її концентрація на ефірну хвилину — це вже було щось особливе. І куди там нещодавнім «Жіночим історіям» Оксани Пушкіної («Інтер») iз Людмилою Кучмою. Все-таки простодушність героїв передач — навіть якщо це президентське подружжя, яке показало себе не дуже інтелігентним і не дуже освіченим, — воно підкуповує. Журналістська ж простодушність щодо політиків (або гра в нього) — це завжди брехня, бо журналістика (а не пропаганда або іміджмейкерство) для того й існує, за великим рахунком, щоб сумніватися в щирості й праведності політиків. З рештою справляться прес-секратарi. А коли на прес-секретаря лише однієї посадової особи країни перетворюють цілий державний канал, який існує на гроші платників податків, — чи не занадто круто для такої бідної — й демократичної? — країни, як Україна?
Що ж до аналітичної «УТН-панорами», то задум зрозумілий (якщо він був, звичайно, а не просто із коліс): зробити «мильні» новини й «мильну» аналітику, агітку для тітки Тані з Кацапетівки, щоб та, не виплакавши своє над черговою серіальною «Просто Марією», була б вражена легендарними подвигами й широтою душі нашого Президента. За законами «мильної опери» треба ліпити й образ «плохиша», якому протистоїть благородний Герой. І тут спрацювало поголовне захоплення президентських іміджмейкерів стилем телекоміксів, з'явився на світ хіт передачі — рубрика з невигадливою, за словами самої Н. Баринової, назвою «Загадка». Глядачеві показали «круті» машини, що мчать у супроводі міліції з блималками, обурених громадян, чиї машини «притиснули» до узбіч, і поставили безглузді запитання: що це — зйомки російського бойовика, черговий етап операції «Правопорядок» чи приїзд спікера українського парламенту на відпочинок до Криму? Потім без видимих позначень саме інтерактивного спілкування (а навіщо?!) показали результати опитування й похвалили тих, хто вибрав третій варіант: «Ну що ж, — сказала Н. Баринова, — більшість наших глядачів правильно орієнтується в ситуації в державі» (!!!). Й справа не в тім, що, як уже зазначав у нашій газеті Ігор Лубченко, голова Спілки журналістів України, треба було при цьому ще показати Леоніда Кучму, котрий сиротливо їде на відпочинок сімферопольським тролейбусом. А у рівні всього цього «дитячого садочка» — щоб не сказати точніше — в журналістиці. Рівня державного каналу, якому до попсових «цвяхів ефіру» УТ-1 — «НХП» і «Досьє» — терміново знадобилося ще спорудити щось бульварне й у політичній інформації? Щодо заяв керівників УТ-1 про те, що нібито «УТН-панораму» створено передусім для підбиття інформаційного, фактажного (а не авторсько-суб'єктивного) підсумку тижня, з розширеним використанням різноманітних фактів, думок і з акцентом більше на соціальні проблеми, культуру, спорт — то всього цього якраз в «УТН-панорамі» й немає, хоч у бінокль роздивляйся. На фактаж і експертні думки людей з протилежними позиціями (крім думок випадкових перехожих) в УТ-1 взагалі алергія. Скажімо, у «Вікнах- тижневику» (СТБ) знайшлося місце зустрічам кандидатів у президенти Є. Марчука, О. Мороза, О. Ткаченка з виборцями в різних регіонах країни, причому щодо зустрічі Є. Марчука в Луганську, то там мав місце «гарячий» факт інсценування закладення в приміщенні, де проходила зустріч, вибухового пристрою. Повідомили деякі канали й про обстріл агітаційного автобуса О. Мороза в Харкові. Але, на жаль, для УТН «гарячим» фактом є лише черговий виступ Леоніда Кучми на черговому «датському» заході, наприклад, на зборах працівників пошти України, де Президент відкрито агітував за себе як претендент на вищу посаду країни.
Найцікавіше те, що періодично на чолі Національної телекомпанії стають саме ті люди, які до цього в себе, на комерційних студіях, робили більш-менш пристойний інформаційний продукт (В. Лешик, М. Княжицький). Але варто їм опинитися на Мельникова, 42... У чому причина? У тому, що УТ-1 керують по телефону безпосередньо з Банкової і можуть доволі відчутно тупати ногою? Або в особливій «школі» УТ-1? Чи, можливо, справа у смаку найголовнішого глядача президентського каналу, котрий лише кокетливо відхрещується від солоденького тиражування самого себе, а насправді..? Утім, звичайно ж, простих і однолінійних пояснень цього не знайдеш, але хтось уже давно помітив, що в сучасному світі ТБ, передусім інформаційне, є одним із головних показників цивілізованості й демократичності суспільства. Отже, убозтво вітчизняного головного державного каналу не може не сприйматися як діагноз і тій владі, якій він служить. Бо в тому, що наш державний канал уособлює обличчя влади, а не обличчя країни, — сумніватися не доводиться. У нинішніх «7 днях» був один вдалий репортаж — із села Дулиці Сiверського району Київської області, де журналісти перевіряли стан «бойової готовності» селян до голосування. Колоритні персонажі представляли симпатиків різних політичних сил — хоча, зрозуміло, щодо того, кого конкретно будуть вони підтримувати, було в кадрі вимовлене тільки ім'я Л. Кучми. Утім, безпосередність висловлювання й реакцій сільських фанатів політики явно продемонструвала, наскільки багатший, мудріший і щиріший той народ, якому УТ-1 адресує свою туфту. Чи все-таки вся ця агітпопса призначається Одному, Головному, глядачеві?
До речі, так само симптоматично виглядав показаний декількома нашими телеканалами сюжет про те, як президентське подружжя США вибирає собі для покупки особняк у передмісті Нью-Йорка. Й хоча телеоглядачі заокеання ставлять запитання про платоспроможність Клінтона, утім, суто сімейна справа президента США не тільки перебуває під прицілом телерепортерів, а й перше подружжя Америки використовує ситуацію для самореклами й безпосереднього спілкування з майбутніми виборцями (як відомо, пані Гілларі має намір виставляти свою кандидатуру в Сенат). Що ж, у країні, де відкрита політика реально дедалi більше стає запорукою успіху, можна й так. Це ж не Україна, де задекларований Л. Кучмою як приватна власність будинок на Десятинній явно не вписується в ним же оприлюднений свій річний прибуток. Хотілося б бачити, як хтось iз репортерів спробував би провести екскурсію цією садибою... Інша справа, щоправда, що ніхто з наших репортерів і не прагне особливо цього, так само як і запитати про платоспроможність нашого Президента. Очікують пiдсумкiв виборів?