Made in Italy
Кулінарні рецепти із... записничка заробітчанки
Тримаю у руках простенький зошит у клітинку. Зовсім простенький, якби не напис на ньому — Made in Italy... І позначка українською: «Рецепти італійської кухні». Їх, цих рецептів, у зошиті двадцять чотири: лазанья, pasta al forno, pasta-carbonara, gatto di patate, pasta piselli, рис із тонно і помідорами, соус із грибами, м’ясо е чіціонар, котлети... Подаю назви страв так, як їх занотовано в записничку — італійською й українською... До речі, й переписи складено двома мовами...
Зошит показав мені 22-річний Юрко, мама якого, Ольга, десять років тому виїхала на заробітки до Італії, залишивши у Львові чоловіка і двох дітей (Юрка та Надійку). Працює в Неаполі — доглядає старшу пані. Сім’ї допомагає матеріально і... от такими кулінарними рецептами.
Принагідно цікавлюся в Юрка, що він найбільше вподобав із маминих переписів. У відповідь чую: червону й білу лазанью. Із них і почнемо... Відразу ж зазначу, що зберігаю стилістику автора — пані Олі.
ЛАЗАНЬЯ З ФАРШЕМ (ЧЕРВОНА)
Подрібнити цибулину, моркву і стебло селери, стушкувати на олії, додавши дрібку солі. Додати на пательню 500 грамів фаршу і тушкувати ще 15 хвилин. Долити півсклянки білого вина і ще тушкувати 10 хвилин, не накриваючи кришкою. Додати два подрібнені, без шкірки, помідори (або томатний соус), два подрібнені м’ясні бульйонні кубики, 50 грамів вершкового масла і ще тушкувати хвилин із двадцять. Цей соус має назву болоньєзе.
Дно скляної овальної форми трохи змастити щойно приготовленим соусом, зверху покласти проварене листкове тісто, змастити соусом, притрусити подрібненим пармезаном, зверху покласти покраяну проволу (м’який сир). Далі знову дати тісто, соус, пармезан. І так до верху форми. Запікати у гарячій духовці (200 градусів) 20 хвилин.
Якщо немає бажання панькатися з листковим тістом, можна до соусу болоньєзе додати щойно відварені, гарячі макарони, добре вимішати й притрусити пармезаном.
ЛАЗАНЬЯ З ГРИБАМИ (БІЛА)
У каструльці розтопити 50 грамів вершкового масла, додати 6 ст. ложок борошна і трішки протомити на маленькому вогні, помішуючи дерев’яною ложкою. Поступово долити 1,5 л молока, додати грибний або м’ясний бульйонний кубик, дрібку солі й довести до кипіння. Цей соус має назву бежамель.
Кілограм печериць помити, порізати. На сковороді підігріти 8 ст. ложок олії, покришити і трішки протушкувати два дрібно порізані зубчики часнику. Викласти гриби, накрити кришкою і тушкувати доти, доки не википить рідина.
Дно скляної овальної форми змастити соусом бежамель, накрити відвареним листковим тістом, додати соус, гриби, пармезан, проволу, накрити тістом і притрусити пармезаном. Запікати у гарячій (200 градусів) духовці 20 хвилин.
Якщо не хочеться панькатися із листковим тістом, можна зробити смачну страву із щойно відварених макаронів, які треба добре вимішати із соусом та тушкованими печерицями.
PASTA AL FORNO
Приготувати соус бежамель. Стушкувати на олії (3 ст. ложки) 200 грамів зеленого горошку із додаванням половинки м’ясного бульйонного кубика, 100 — 150 грамів дрібно порізаної ковбаси або шинки.
Відварити 750 грамів широкої локшини, злити воду, добре вимішати з половиною соусу бежамель, тушкованим горошком із ковбаскою (шинкою). Деко змастити соусом, викласти половину макаронів, зверху покласти проволу, помастити соусом, викласти решту макаронів, помастити соусом, притрусити пармезаном і панірувальними сухарями. Запікати у гарячій (200 градусів) духовці 20 хвилин.
GATTO DI PATATE
Кілограм картоплі добре помити й відварити в мундирі. Гарячою почистити і протерти на пюре із додаванням 100 грамів вершкового масла, чайної ложки солі, 100 грамів подрібненого пармезану, 4 яєць і близько 300 мл гарячого молока. За бажанням, до пюре можна додати 100—200 грамів дрібно порізаної ковбаски або шинки.
Дно і стінки деко добре змастити вершковим маслом, притрусити панірувальними сухарями, викласти половину пюре, накрити шматочками проволи, додати решту пюре. Притрусити панірувальними сухарями, а зверху викласти 100 грамів порізаного дрібними шматочками охолодженого вершкового масла. Запікати у духовці, нагрітій до 180 градусів, 40— 50 хвилин (доки не утвориться золотиста шкірка).
А далі мама Юрка пише, що це «перші страви, які готують на неділю або у свята. Кругом потрібно пармезан і проволу. Смачного! А тепер напишу кілька рецептів, які готують у будні».
PASTA CAVALO, BROCCOLI
Цвітну капусту (або броколі) помити, порізати. Покласти у каструлю, додати 4—5 ст. ложок олії, 2 зубці часнику, трішки води, готувати до напівготовності. Додати води. Коли суміш закипить, всипати 250 грамів макаронів і варити до готовності.
Можна відварити макарони окремо. Зцідити і переміщати із протушкованою капустою. І нехай ще трішки (2 — 3 хвилини) разом покипить. Цей рецепт — більше літній.
РИС ІЗ СИРОМ ТА ПОМІДОРАМИ
Відварити 300 — 400 грамів рису, промити холодною водою. Зачекати, поки добре вихолоне. Порізати 250 грамів будь-якого твердого сиру, 2 — 3 великі помідори. За бажанням, можна додати консервованого зеленого горошку. Посолити. Заправити майонезом. Добре вимішати. Вживати холодним. Можна зробити у вигляді торту.
М’ЯСО Е ЧІЦІОНАР
Курячу грудинку тоненько порізати, посолити, обваляти в борошні і трохи обсмажити на олії. Окремо зварити 150— 200 грамів бульйону із м’ясного кубика.
Курятину добре скропити (третина склянки) білим вином або яблучним оцтом, протушкувати під кришкою 5 хвилин, додати бульйон і ще тушкувати на маленькому вогні 5 хвилин.
Оце й усе. Принагідно згадаю своє нещодавнє інтерв’ю з директором Міжнародного інституту культури, освіти та зв’язків з діаспорою Іриною Ключковською (див. статтю «Завдяки «Дню» відкриваємо світове українство для цілої України», №199 — 200 від 2 листопада 2012 року), яка розповіла мені, що «за різними оцінками, за межами України — від 4,5 до 7 мільйонів людей». Наших, українців. Не бачимо їх, на жаль, кожного дня біля себе. Але вони, попри тисячокілометрові відстані, завжди поруч. Хоч і переписами рецептів кухні країни, в якій живуть. Так, як мама мого знайомого Юрка...