Під’їзд як галерея
Упродовж року в київські під’їзди приходило мистецтво: десять молодих художників прийняли пропозицію Громадянської служби «Київ. Свідомо» і виставили свої картини на сходових клітинах звичайних будинків. Почали з Троєщини — закінчили Святошином.
На виставки у своїх під’їздах мешканці збиралися по-різному. Одні напружено видивлялися у вічко, побоюючись вийти. Інші готували пироги та зустрічали художників. В одних будинках репродукції, що залишалися прикрашати під’їзди по завершенню виставки, забирали по квартирах. А в інших — фото картин «гріють» облізлі стіни й досі.
«Мистецтво — сфера прекрасного, що завжди робить кращим те, з чим контактує. Гадаю, що і наш під’їзд завдяки мистецтву став теплішим і затишнішим. З’явилась душевність. Я б хотіла таку виставку для кожного поверху в нашому домі», — говорить Вікторія ГУБСЬКА, голова ОСББ на вулиці Горького, 106.
Із самого початку проект «Виставка в під’їзді» задумувався також як конкурс для молодих художників, як спосіб їх популяризувати та надихнути. По завершенню десяти виставок за різними адресами визначили переможців. На думку Єгора Соболєва, автора ідеї проекту, переможців мали визначати за допомогою народного голосування: «Ми запропонували читачам нашого сайту «Свідомо» переглядати картини та підтримати того митця, чиї твори найбільше сподобаються». До речі, призом для художника-переможця буде персональна виставка у Києві, про що мріють чи не всі молоді митці. Кращими роботами, за результатами глядацького голосування, стали картини 24-літньої художниці Єлєни Кабби.
«Мистецтво Єлєни Кабби сьогодні є дуже актуальним. Болюче зникнення рідного міста, прагнення зберегти знайомі пейзажі, які стирають один за одним. У живописі цієї художниці багато динаміки та кольорової гармонії. В її натюрмортах — східна (чи гуцульська?) розкіш. Простір, що не терпить порожнечі. Контрасти і нюанси. Натомість в акварелях — багато повітря, спокою, радості. Злиття теплого й холодного, сумного і радісного, порожнього й заповненого — ось що робить її роботи такими особливими», — вважає мистецтвознавець Ольга КУРОВЕЦЬ.
Свого переможця проекту паралельно обирало і професійне журі, до складу якого входили галеристи, куратори та критики мистецтва. На їхню думку, серед усіх учасників кращою була Петра Тарубарова, якій нещодавно виповнилось 20 років. «Петра шукає себе. Вона хоче максимально проявитись у різних стилях, багато над цим працює, експериментує. І головне тут — не припиняти. Можливо, те, що вона не має академічної мистецької школи, у її випадку — тільки плюс», — говорить Андрій ТРИЛІСЬКИЙ, член журі, директор галереї «РА» і «РА-фото», засновник і президент Міжнародного фестивалю фотографії «KievFotoCom».
Виставки обох переможниць відкрились у галереї «РА» (вулиця Богдана Хмельницького, 32) й арт-бібліотеці «Бабуїн» (вулиця Симона Петлюри, 10) 11 липня і триватимуть до 24 липня. Вхід вільний.