Перейти до основного вмісту

«Він не сказав «ні»

Валентин ЛАНДИК: Якщо не буде консенсусу, ми отримаємо «ущербного» президента
11 квітня, 00:00
Низка нещодавніх партійних з’їздів показала, що український політикум активно визначається з планами на президентські вибори. Хтось уже відкрито почав агітаційну кампанію, хтось поки лише шукає союзників. Одна з головних інтриг майбутньої кампанії — навколо кандидатури від влади. Вже очевидно, що на її визначення вплине позиція трьох центральних «гравців» — Соціал-демократичної партії України (об’єднаної), партії «Трудова Україна» та Партії регіонів. Що стосується перших двох, то на своїх з’їздах вони зробили кілька важливих заяв. Есдеки висловили надію, що центристам вдасться висунути єдиного узгодженого кандидата. «Трудовики» поділили оптимізм есдеків, але водночас дали зрозуміти, що готові поборотися за те, щоб таким кандидатом був саме їхній лідер Сергій Тігіпко, якого делегати з’їзду не відпустили з посади глави партії. Тепер слово за представниками Партії регіонів. Вагомим це слово буде у будь-якому випадку — досить поглянути на список вищих державних чиновників, які мають членські квитки цієї партії на чолі з прем’єр-міністром України Віктором Януковичем. Позицію Партії регіонів щодо найбільш актуальних питань політичного життя, враховуючи майбутні президентські вибори, напередодні запланованого на 19 квітня партійного з’їзду в інтерв’ю «Дню» коментує заступник голови партії, народний депутат Валентин ЛАНДИК.

— Через тиждень у політичному житті країни має статися подія, від якої багато хто чекає серйозного інформаційного приводу. Мається на увазі з’їзд Партії регіонів. З яким багажем (як сказали б у радянськi часи) ідете до з’їзду?

— До цього з’їзду ми дуже серйозно готуємося. Останній рік для партії був непростим. Проте як політична сила ми не зруйнувалися, і сьогодні маємо у парламенті могутню фракцію. До того ж, мені здається, нам вдалося довести, що ми партія не регіонального, а загальнонаціонального масштабу. Регіональна політика для нас — важлива ланка, але це не більше, ніж одна десята частина того, що робить Партія регіонів. Ми дуже раді тому, що у програмі своєї діяльності, яку підготував уряд, знайшла відображення і наша позиція. Це один із головних результатів, із яким ми прийшли до з’їзду.

— Майже місяць тому представник уряду в парламенті, член Партії регіонів Володимир Рибак заявив, що, можливо, на з’їзді новим головою партії оберуть прем’єр-міністра Віктора Януковича. Проте відтоді нічого більш конкретного з цього приводу не повідомили. То буде Віктор Федорович лідером партії чи ні?

— Справді, ми — голови дев’яти регіональних організацій — підписали звернення до Віктора Януковича, в якому закликали його у такий відповідальний момент, коли він очолює уряд, не відмежовуватися від політики і просили очолити партію. Він подякував нам, сказав «спасибі за довіру» і пообіцяв подумати. Принаймні він не сказав «ні». Так, справді, позитивної відповіді поки не прозвучало. Та досі не було й негативної. Тому є підстави сподіватися, що Віктор Федорович усе-таки погодиться, і 19 числа ми оберемо його своїм партійним керівником. Партія регіонів — це велика, всеукраїнська партія, і вона потребує яскравого, сильного лідера.

— Чи не пов’язана ідея висунення Віктора Януковича на пост глави Партії регіонів із майбутніми президентськими виборами?

— Я б не хотів це питання сьогодні обговорювати. Хоч у цьому є якась частка правди. Сьогодні, на жаль, не видно тієї яскравої фігури, яка б в Україні цілком усіх влаштувала. Є Віктор Ющенко, за яким понад 20% підтримки населення. Це сильний суперник, на якого не можна не зважати. Є й інші... Для нас найбільш прийнятною фігурою є Віктор Янукович. Але говорити вже сьогодні про те, що саме Януковича ми висуватимемо у президенти, було б передчасним. Нехай для початку погодиться стати лідером партії, а потім уже видно буде.

— Близько двох тижнів тому лідер СДПУ(О) Віктор Медведчук на з’їзді своєї партії висловив надію, що партії центру зможуть узгодити єдиного кандидата на президентські вибори. Що «Регіони...» готові відповісти об’єднаним есдекам?

— Сама ідея визначення єдиного кандидата дуже правильна. Якщо вдасться домовитися — це буде майже гарантія того, що саме цю людину оберуть президентом. Але, на жаль, сьогодні у нас немає єдиного кандидата.

— Навколо чого, на вашу думку, повинні будуватися домовленості політичних сил, що узгоджують кандидатуру на пост президента України?

— Насамперед слід говорити про ту програму, ту політику, яку ми хочемо мати після виборів. А потім уже узгоджувати персоналії.

— Узгоджувати єдину кандидатуру повинні тільки сили більшості, чи ви припускаєте можливість домовитися у більш широкому форматі?

— Однозначно — формат повинен бути ширшим. Не можна сьогодні відвертатися від тієї ж «Нашої України». Якщо не буде консенсусу з блоком Віктора Ющенка і силами, які стоять за ним, справи не буде, і ми отримаємо «ущербного» президента, ущербний уряд і ущербну державу. Потрібно домовлятися у цьому контексті. Це складно. Але треба і можна. І люди з амбіціями повинні усвідомити свої реальні можливості.

— Як узагалі Партія регіонів дивиться на співпрацю з представниками опозиції на період до президентських виборів?

— Ми з ними постійно працюємо. Коли йдеться про справи, ми не ділимо парламент на опозицію і неопозицію. Ми працюємо з усіма фракціями — і з БЮТ, і з СПУ, і з «Нашою Україною», і з комуністами. Звісно, зрозуміло, що й з усіма партнерами по більшості. Наша фракція якраз із тих, хто шукає консенсусу, намагаючись роз’яснювати опозиційним фракціям, що ми з ними робимо одну справу.

— Чи планується визначити на з’їзді стратегію партії на президентські вибори?

— Ні, ці питання поки не розглядатимуть. У нас є головне, дуже серйозне завдання — щоб Віктор Федорович Янукович остаточно ухвалив рішення бути лідером нашої партії. Більше жодних кадрових змін на цьому з’їзді не планується — ні в складі політради, ні в складі заступників. Основне сьогодні — обрати лідера.

— Припустимо, це станеться. Яку посаду запропонують нинішньому главі партії — Володимиру Семиноженку?

— Йому запропонують пост заступника глави з ідеології — це за його профілем.

— Чи очікується присутність на з’їзді Партії регіонів когось із вищих посадових осіб держави, крім тих, які є її членами?

— Ми працюємо над даним питанням. Сподіваюся, відгукнеться і Президент, й інші вищі посадові особи. Плануємо запросити і представників влади, і політичних партій, і дипломатичного корпусу. Ми хотіли б широко висвітлити з’їзд, показати, що ми готові до консолідації.

— Минулої п’ятниці відбулася зустріч уряду з керівництвом фракцій більшості. Зі слів учасників наради, хоч фракції більшості висловили намір підтримати програму діяльності уряду, навколо деяких її пунктів розгорнулася запекла дискусія. Чи є якісь претензії до програми у вашої фракції?

— Ми мали до неї серйозні претензії. Ми виклали їх в окремому документі під назвою «Пропозиції до програми уряду», який вручили представникам Кабміну. Там були зауваження щодо регіональної політики, банківської системи, фінансів, молодіжної, соціальної політики, з питань приватизації на нинішньому етапі, щодо сільськогосподарської і промислової політики. Ми навіть запропонували змінити деякі пріоритети в економіці. Тобто ми зробили дуже серйозні зауваження. Ці зауваження здебільшого були враховані. До речі, на розширеному засіданні парламентського комітету з питань економічної політики, — а це базовий комітет при розгляді програми уряду, — було прийняте рішення програму підтримати.

— Хто ще, крім суб’єктів більшості, може підтримати програму уряду?

— Сподіваюся, у «Нашій Україні» якщо не всі, то принаймні половина депутатів її підтримають. Не виключаю, що «за» проголосують і деякі комуністи, соціалісти. Тут багато що залежатиме від того, у якому режимі вирішать голосувати ці фракції. Якщо у вільному, безумовно, підтримка буде.

— Місяць-півтора тому прем’єр заявив, що рівень взаємодії парламенту і уряду залишає бажати кращого. Чи змінилося що-небудь упродовж цього часу?

— А скажіть, який документ, що пропонували Президент чи прем’єр, ми не прийняли тут, у Верховній Раді? Такого не існує. Все, що вони вносили, парламент приймав. Інша річ, що багато що критикують, висувають пропозиції, вносять зміни. Але критика — це нормально у демократичній країні.

— До речі, що ви думаєте щодо нового міністерства, покликаного відповідати за зв’язки Кабміну з Верховною Радою: допоможе воно двом гілкам влади налагодити «безперебійну» співпрацю?

— Поки складно сказати. Тут важливо враховувати ось що. Народний депутат, особливо мажоритарник — це завжди особистість. І просто так розмовляти з кожним підряд не вдасться. Новому міністру дуже серйозно доведеться попрацювати, щоб увійти в довіру до депутатів. Навіть із більшістю не так усе просто — якщо тільки зібрати керівників фракцій і дати команду, нічого не вийде. Кожного потрібно переконувати.

— Ваша партія — одна з небагатьох політичних сил, які виступили на підтримку ініціативи Президента щодо переходу до двопалатного парламенту. Наскільки принциповою є для вас підтримка ідеї двопалатності? Чи не стане це мотивацією для розбіжностей з іншими членами парламентської більшості?

— Я б не сказав, що вся наша партія виступає за двопалатний парламент. Хтось із керівників — такої думки, хтось — іншої. Я особисто проти двопалатного парламенту. На мою думку, в унітарній державі він не може бути ефективним.

— Яке ваше загальне враження від слухань iз питань політичної реформи, що відбулися у середу?

— У будь-якому разі добре, що все це обговорюють публічно, а не десь у кабінетах чиновників. Мені імпонує позиція Президента Леоніда Кучми, який, на відміну від деяких інших політиків, не наполягає на своїй думці. Глава держави дав власне бачення, але разом із тим запропонував усім висловитися: давайте поговоримо й ухвалимо найкраще рішення, давайте обговоримо всі разом і не помилимося — це правильний підхід. Інша річ, що не всі виявилися готовими до подібного діалогу.

— Ви бачите можливість зрушити з місця політичну реформу до президентських виборів?

— Ця лише моя особиста думка: я вважаю, що конституційної більшості при голосуванні за запропоновані нам позиції не буде. За якісь пункти ми можемо проголосувати, але за всі — «одобрямс» не вдасться.

— Партію регіонів багато хто сприймає як лобіста російської мови як державної в Україні. Яка ваша думка?

— Ми не лобіюємо російську мову, оскільки чудово розуміємо українську. Багато представників нашої партії підтримують ідею двомовності, дебати на цю тему у нас тривають постійно. Та ми не ставимо під сумнів ті атрибути держави, які виписано в Конституції, — Гімн, Герб та українська мова як державна.

ДО РЕЧІ

Прем'єр-міністр України Віктор Янукович має намір наступного тижня зустрітися з керівництвом Партії регіонів для обговорення питання про можливе лідерство у цій партії — передає Інтерфакс-Україна. Про це прем'єр повідомив учора на прес-конференції в Ганновері. Віктор Янукович повідомив, що до цього часу це питання не обговорювали, оскільки у нього не було можливості зустрітися з лідерами партії, але наступного тижня відбудеться зустріч: «ми послухаємо одне одного й ухвалимо рішення — робити цей крок чи ні» — сказав прем'єр-міністр.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати