Безгрошовий оптимізм
Бондарю «ніхто не пише»Тривала спікеріада вже почала негативно впливати на економіку. «Українська приватизація страждає через політичну нестабільність у країні», — заявляє голова Фонду держмайна Олександр Бондар. За його словами, довгий процес обрання керівництва Верховної Ради, а також пов’язані з цим «кадрові побоювання» в урядi відлякують інвесторів. Якщо врахувати, що подібна ситуація зберігається в країні з осені минулого року, коли стартували передвиборні перегони, то інвестиційний клімат сприятливим назвати складно. За останні півроку жодна західна компанія не ризикнула придбати на приватизаційних конкурсах великі українські підприємства.
Проте, за спостереженнями Фонду держмайна, політичні ризики діють на інвесторів у залежності від їхнього менталітету. Олександр Бондар досить чітко поділив їх на три групи: «Безперечно, нинішня нестабільність передусім впливає на західний капітал, тому що він перебуває в очікуванні і не отримує позитивних сигналів. Російський капітал, я б не сказав, що взагалі якось реагує. Він чітко визначає собі пріоритети і об’єкти, які його цікавлять, і купує їх, не звертаючи уваги ні на що. Український капітал, у мене таке враження, ще перебуває в передвиборній кампанії. Він ще не повернувся в бізнес. Очевидно, позначається нестача вільних коштів. Я не бачу активної участі українського капіталу в приватизаційному процесі».
Ситуація виглядає критичною, адже головні надії з наповнення державної скарбниці ФДМ цього року пов’язує саме із західним інвестором. Найбільші суми повинні прийти від продажу «Укртелекому», 9 обленерго і оператора мобільного зв’язку «UMC». З «Укртелекомом» ситуація є вельми заплутаною, оскільки його продажем займаються, на ходу освоюючи всі процедури підготовки об’єкта до приватизації. У подібній ситуації виявилася і «UMC», яку котрий вже рік ніяк не продасть компанія «Укртелеком». Що поробиш, так вирішив Кабмін! Зв’язківці, що не мають досвіду проведення конкурсів, схоже, остаточно вирішили продати всі телекомунікаційні акції німецькiй «Дойче телеком», не морочачи собі голову пошуком інших потенційних покупців. 28 травня має відбутися засідання Кабінету Міністрів, на якому Держкомзв’язку планує доповісти про успіхи в цій сфері. На сьогоднішній день там коментувати ситуацію відмовляються, признаючись, що самі чекають на новини — з Німеччини. Мабуть, якби німці довідалися хоча б про чутки з приводу переговорів із іншими можливими покупцями, то новини прийшли б швидше. Глава ФДМ Олександр Бондар не приховує свого роздратування тривалим продажем «UMC». За його словами, якби конкурс доручили організувати Фондові, то мобільний оператор був би вже давно приватизований. За планом бюджетних прибутків, «UMC» повинен бути проданим до кінця червня.
Що стосується 9 обленерго, то тут проблема в іншому. Продати енергокомпанії з нинішнім вантажем боргів практично нереально. Питанням відстрочки та списання заборгованості займається Мінпаливенерго, пообіцявши справитися з цим завданням до кінця півріччя. До цієї дати залишився місяць, але досі навіть про проект реструктуризації нічого не відомо. Загальна сума боргів «дев’ятки», підготовлюваної до приватизації, складає близько 1 мільярда доларів. Це більше їхньої ринкової вартості. Вплине на дату проведення конкурсів і ціну обленерго також той факт, що зараз продаж своїх енергокомпаній вже розпочала Словаччина, а у найближчий час цим займуться Угорщина та Румунія. Це означає, що в транснаціональних компаній, які інвестують енергетику, буде вибір. При цьому чинник політичних ризиків у тій чи іншій країні може стати вирішальним.
Бондар зізнався, що вже узгодив з Міністерством фінансів недовиконання плану прибутків від приватизації на 2 мільярди гривень. Схоже, якщо до кінця червня «зависання» парламенту і торги навколо уряду не припиняться, в другому півріччі про прихід до країни західного капіталу доведеться забути. Росіяни про плани вкладати гроші в обленерго поки що не заявляли, а українські фінансово-політичні групи звикли грати на зниження. Вся надія на червень, в якому мають обрати спікера, стабілізується в тому чи іншому варіанті уряд, мають продати «UMC» і списати борги обленерго. Не даремно після приходу у владу люди, як правило, стають вимушеними оптимістами.