Перейти до основного вмісту

Більшість: переговори про переговори

ДО РЕЧI
24 вересня, 00:00

Учора погоджувальна рада керівників парламентських фракцій і груп не змогла досягти консенсусу щодо формулювання першого питання, що виноситься сьогодні на сесійне засідання. Однак у будь-якому разі, як і домагалася опозиція, депутати збираються розглянути питання про дотримання законності під час проведення 16 вересня акції «Повстань, Україно!» її учасниками та правоохоронними органами. Планується заслухати інформацію міністра внутрішніх справ Юрія Смирнова та Генерального прокурора України Святослава Піскуна. Представники опозиційних фракцій наполягають на розгляді не лише подій 16 вересня, а й політичної ситуації в країні взагалі. В той же час, більшість фракцій таку ідею не підтримали. Сьогодні опозиція збирається провести акцію протесту біля Верховної Ради. «Наша Україна» офіційно заявила, що в її організації ніякої участі не братиме. Петро Порошенко при цьому повідомив журналістам, що «окремі представники» їхньої фракції до акції, скоріше за все, приєднаються. Запитання кореспондента «Дня» про те, чи буде серед них лідер фракції Віктор Ющенко, пан Порошенко проігнорував. Проте, на думку більшості депутатів, з якими вдалося поспілкуватися «Дню», аж ніяк не акції протесту біля стін парламенту будуть визначальним чинником для роботи Верховної Ради на найближчий час. Таким буде досі, на жаль, не вирішене питання парламентської більшості, яке вже набило оскому. Нинішню стадію цього процесу в інтерв’ю «Дню» прокоментував екс- віце-спікер ВР, лідер фракції «Демократичні ініціативи» Степан Гавриш.

— На якій все-таки стадії перебувають переговори про створення парламентської більшості? В якому форматі вони ведуться на сьогоднішній день?

— Рішень поки ніяких не прийнято. Формат переговорів я оцінив би так: оцінка можливостей створення більшості за участi «Нашої України». Зараз готові три документи, гармонізовані з інтересами всіх учасників переговорного процесу. На жаль, переговори поки що не перейшли в наступну стадію — організаційну. Мені здається, впродовж найближчих днiв стане зрозуміло, чи можливо таке взагалі.

— Якими, на вашу думку, є головні підводні камені на шляху до оформлення більшості?

— Підводні камені є як явні, так і приховані. Приховані — різні підходи різних політичних сил до самого питання необхідності парламентської більшості. Є ті, хто не хоче, щоб більшість була створена. Інша частина парламентських сил сподівається створити його лише на власних умовах. До явних, видимих каменів я б відніс відсутність достатньої політичної волі трьох сторін політичного процесу — Президента, лідерів «дев’ятки» й «Нашої України». Заяви «Нашої України» про те, що більшість можлива без СДПУ(О), як і протилежна позиція явно не сприяють взаєморозумінню.

— Наскільки реальною є реалізація пропозицій окремих представників блоку Ющенка щодо створення більшості без участі фракції СДПУ(О)?

— Суто арифметично це можливо. Але політично такий крок означав би ухилення від принципів, закладених у проектних документах більшості. Питання участі СДПУ(О) є ключовим на шляху створення широкої коаліції демократичних сил у парламенті як інструмента виходу України з політичної, а також інституційної кризи.

— Якщо більшість буде створена за участi «Нашої України», внаслідок численності цієї фракції її вплив на політику більшості не може не бути суттєвим. Однак чи можна бути впевненим у послідовності «нашеукраїнців»? Адже нещодавно їхній лідер «не словом, а дiлом» продемонстрував, як одного дня можна підписувати одні угоди, а наступного — протилежні?

— Проблема прогнозованості в діях суб’єктів політичної угоди та їхніх лідерів є центральною. Це дуже заважає нам створити широку коаліцію демократичних сил. Необхідно підписати політичні угоди публічно, щоб позиції суб’єктів були зрозумілі виборцям. Така угода має стати своєрідним містком у 2004 рік. Якщо хтось із майбутніх кандидатів, той же Віктор Ющенко, наприклад, порушить її, містка йому не перейти. Тому що виборці йому просто перестануть вірити.

— Припустiмо, буде створено більшість за участi блоку Ющенка. Чи має в цьому випадку Віктор Андрійович відмовитися від політичних декларацій на зразок тієї, до якої він приєднався 16 вересня?

— Безумовно, він не повинен повторювати нічого подібного. Якщо ми досягаємо консенсусу, це означає, що будь- які його дії повинні відповідати тій угоді, яку ми підписуємо.

— Чи вплине акція опозиції 24 вересня на переговорний процес?

— Поза сумнівами, акції протесту мають стимулювати всіх нас до максимально швидкого підписання угоди про більшість, бо більшість є саме тим чинником, який здатен стабілізувати політичну ситуацію.

— Коли це може статися?

— На мій погляд, уже цього тижня — скоріше, наприкінцi. Інакше створення більшості взагалі може виявитися під питанням. А у світлі того, що найближчим часом нам належить приймати бюджет на наступний рік, такий розвиток подій дуже не бажаний.

ДО РЕЧI

ОЛЕКСАНДР ЗIНЧЕНКО

Сьогоднішнє засідання Верховної Ради розпочнеться розглядом питання про дотримання законодавства під час акцій протесту 16 вересня. Про це на прес-конференції учора повідомив віце-спікер парламенту Олександр Зінченко. За його словами, на цьому тижні також планується розглянути ряд важливих законопроектів, серед яких визначення розміру мінімальної зарплати (одним із документів передбачається затвердження мінімальної зарплати в розмірі 270 грн.) та прожиткового мінімуму. Крім цього, депутати продовжать роботу по виборчому законодавству. За словами Зінченка, вже зрозуміло, що парламент голосуватиме за пропорційну систему. Залишається лише визначити, «за яку саме», оскільки законопроектів подано сім і відрізняються вони один від одного лише нюансами. Говорячи про більшість, Зінченко висловив думку, що зараз «не найкраща ситуація» для її створення. На його думку, немає визначеності, в який бік буде спрямовано діяльність цього об’єднання. Віце-спікер вважає: якщо створення більшості потрібне «для здійснення мрії деяких політиків — отримати 30—40 посад у Кабінеті Міністрів», то таку більшість «не варто створювати». Він також підкреслив, що у випадку створення більшості та подальшого формування нею коаліційного уряду, Верховна Рада «буде нести повну відповідальність за характер всіх економічних процесів» у країні.

О. Зінченко відзначив, що зараз не варто захоплюватися формулами створення парламентської більшості, оскільки їх не 5 і не 6, як вважають журналісти, а значно більше. Щодо першої із запропонованих присутніми на прес-конференції представниками ЗМІ формули «більшість без СДПУ(О)», віце-спікер висловив думку, що такий варіант «обмежує демократичний характер прийняття рішень», оскільки СДПУ(О) як одна із партій, що пройшли до парламенту, має всі підстави брати активну участь у законодавчому процесі і буде «учасницею кожного кроку» Верховної Ради.

Щодо формули «без «Нашої України», Зінченко підкреслив, що не вважає ультиматумом заяву соціал-демократів не вступати до більшості за її участi, поки «НУ» не відкличе свій підпис під опозиційною резолюцією. «Ми завжди пояснюємо логіку, з якою підходимо до прийняття тих чи інших рішень. Коли якась фракція підписує документ, що впливає на імідж України, ми повинні визначитися, з ким маємо справу», — заявив віце-спікер. Не менше О.Зінченка стурбувало те, що політичний процес у парламенті «накладається» на бюджетний. Він підкреслив, що бюджет є «політико-економічним» документом, оскільки в ньому зачіпаються, зокрема, питання відносин iз регіонами і ряд інших проблем.

Наталія ТРОФІМОВА, «День»
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати