Перейти до основного вмісту

Борги віддають тільки боягузи?

Уряд поки не може примусити губернаторів прискорити виплату затриманої зарплати
29 серпня, 00:00

Проте заборгованість держави складає лише близько 3% від загальної суми невиплачених ук раїнцям зарплат. Анатолій Кінах пообіцяв добитися виплати працівникам зарплатних боргів на підприємствах всіх видів власності до кінця року. Але сьогодні загальна сума боргу становить 3,8 мільярда гривень, і динаміка його погашення викликає сумніви у виконанні і цієї обіцянки Кабміну. У липні борги по зарплатах зменшилися на 12%. Вони скоротилися у всіх регіонах України, крім Івано-Франківської області. Найбільший розмір невиплачених зарплат на 10 серпня було зафіксовано у Донецькій області — 806,6 млн. гривень, у Луганській — 433,6 млн. гривень і у Дніпропетровській — 308,2 млн. гривень.

При цьому важко звинуватити керівництво країни у бездіяльності. Швидше йдеться тільки про відсутність координації та дисципліни держорганів на місцях. Ще у травні цього року Президент підписав указ «Про невідкладні заходи із прискорення погашення заборгованості по заробітній платі». Тоді Леонід Кучма доручив Кабміну активізувати роботу обласних, міських та районних комісій з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати податків і погашень заборгованості по зарплаті, пенсіях, стипендіях та інших соціальних виплатах. І згідно з заявою міністра праці Івана Саханя, робота була активізована. «Є впевненість, що вже цього місяця ми практично повністю не будемо мати проблеми заборгованості», — заявив він журналістам 23 липня. Але результати, навіть і враховуючи позитивну динаміку скорочення боргу, не вражають. Цим травневим указом уряду також було доручено розробити до першого вересня закони з питань змін оплати праці, спрямовані на посилення відповідальності керівників підприємств за невчасну оплату праці чи її оплату в менших розм ірах, ніж розмір встановленої законом мінімальної зарплати. У середині липня Верховною Радою було ухвалено закон, який зобов’язував керівників підприємств всіх форм власності до 1 січня 2002 року погасити виключно у грошовій формі заборгованість по зарплаті. Він також вимагав від роботодавців виплатити співробітникам компенсацію за затримку. Але Президент застосував до цього закону право вето. «Закон не враховує реалій сьогоднішнього дня, а створює тільки ілюзію бажання допомогти людям», — було сказано у повідомленні президентської прес-служби щодо нереальності погашення всіх боргів без використання бартерних схем.

У результаті роботодавці, які мають зарплатні борги, обійшлися легким переляком. Як і губернатори, котрі досі не вирішили проблему погашення заборгованості бюджетникам. Можливо, чекати остаточного погашення боргів варто не до Нового року, як обіцяють в уряді, а ближче до березня. І за темпами реальніше, і момент у житті країни відповідальний.

ДО РЕЧI

Кримінальну справу, що пов’язана з коштами, виділеними державою на ліквідацію наслідків паводка 1998 р., порушено в Закарпатській області.

Навесні 1999 р. Кабінет Міністрів України направив на Закарпаття 42,5 мільйона гривень, призначених на відбудову зруйнованого й пошкодженого житла. А через три місяці посадові особи облдержадміністрації своїм дорученням зобов’язали голів РДА і міськвиконкомів видавати потерпілим гроші лише після того як вони «добровільно» напишуть заяви про зняття з них прибуткового податку в розмірі 22,5 відсотка.

Безпідставне оподаткування кредитів і позик проводилося з червня 1999 р., і лише через 8 місяців, у березні 2000 р., коли майже всі гроші були виплачені, обласна рада, прикриваючи незаконні дії адміністрації, прийняла на сесії рішення про перейменування кредитів і позик у грошову допомогу, яка підпадає під оподаткування. Чим здійснила дії, передбачені ст. 80–4 ч. 2 Кримінального кодексу України. Головним слідчим управлінням МВС України порушено кримінальну справу по факту видачі посадовими особами Закарпатської облдержадміністрації та облради нормативного акта, що змінює доходи і видатки бюджету в особливо великих розмірах, повідомляє Центр громадських зв’язків УМВС у Закарпатській області.

За час незаконного оподаткування з-понад шісти тисяч потерпілих чиновники перерахували в місцеві бюджети близько 10 мільйонів гривень, які були направлені на погашення заборгованості по заробітній платі та соціальних виплат, фінансування бюджетних установ і організацій. Рапортуючи в Київ про швидкі темпи погашення заборгованостей, закарпатські чиновники замовчували, що здійснювалося це за рахунок постраждалих від стихії – людей, яким виділені державною гроші потрібні більше, ніж будь-кому іншому, зазначається в повідомленні ЦГЗ.

Теперішнє керівництво облдержадміністрації порушило питання про повернення людям незаконно утриманих грошей. Відповідні доручення і матеріали вже направлено фінансовому управлінню та в обласну раду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати