Бюджетний негатив
Його, нарешті, помітила не лише опозиція, а й глава держави![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20111230/4240-2-2.jpg)
Президент України Віктор Янукович у середу підписав держбюджет-2012, але відразу долучився до хору опозиційних критиків бюджетної політики уряду. Як заявила перший заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова, у законі про державний бюджет на 2012 рік недостатньо витрат на якісні проекти розвитку й механізмів прозорого розподілу засобів.
«Ось чому Президент ставитиме питання про щонайшвидший його перегляд, і не традиційно — за підсумками першого кварталу, — а раніше», — сказала Акімова й пояснила, що цей перегляд не пов’язаний із газовими переговорами з Росією. За її словами, нинішній головний кошторис країни «дуже важко назвати бюджетом розвитку», оскільки практично всі витрати на національні проекти... було урізано. «Це безумовний негатив, оскільки витрати розвитку багато в чому визначають також і темп економічних реформ», — зазначила вона. Як приклад нацпроекту, що постраждав у ході формування бюджету, вона назвала будівництво перинатальних центрів. Кошти на ці цілі зменшено утричі порівняно з тими, які було передбачено на початку бюджетного процесу. «Це не та політика, яку потрібно вітати щодо державного бюджету. Вона не сприяє вирішенню важливих соціальних завдань, причому завдань, пов’язаних не з поточною діяльністю, а таких, які визначають наші тенденції на багато років уперед, — сказала Акімова. — Це одна із причин, у зв’язку з чим Президент жорстко критикував бюджет у процесі ухвалення рішення про його підписання».
«Заслужену критику», за словами Акімової, викликає також фінансування регіональних програм. Вона нагадала, що цього року Янукович давав доручення урядові створити фонд регіонального розвитку, «проте це завдання належним чином не виконано. ...І це друга істотна частина критики існуючого бюджету», — констатувала Акімова, провокуючи домисли про можливу відставку прем’єра.
Проте підписаний, але розкритикований бюджет, мабуть, не такий уже поганий. «Я дуже сподіваюся на те, що ухвалений бюджет, погоджений із МВФ, буде хорошою базою для продовження співпраці. ...І щодо витрат, і щодо доходів, і щодо макропоказників, таких як дефіцит і державний борг, усі питання погоджено», — сказала Акімова. «Я сподіваюся на продовження переговорів після Нового року, яке виллється в надання нам чергового траншу, — зазначила вона. — Думаю, що це стане дуже важливою підмогою і в частині діставання додаткових фінансових можливостей, і як сигнал (для залучення приватних інвестицій)». Дивно, що при цьому Ірина Михайлівна не уточнила, чи відважиться влада все-таки підвищити ціну на газ для населення, якщо Росія не погодиться переглянути газову формулу 2009 року. Але вже лише те, що знову йшлося про МВФ і його транш, свідчить, що цю тему, незважаючи на наближення виборів, активно обговорюють.
Того ж дня свій внесок у вдосконалення держбюджету вирішила зробити радник Президента і керівник Головного управління з гуманітарних та суспільно-політичних питань АП Ганна Герман. «Якщо в попередньому бюджеті було передбачено окремим рядком витрати на забезпечення розвитку української мови, — нагадала вона, — то в цьому бюджеті все звели разом... Єдина цифра даватиме можливість для якихось непрозорих рішень». І взагалі, за словами Герман, у бюджеті явно можна простежити нехороші тенденції: «Буде менше прозорості, більше можливостей для корупції, для непрозорих рішень, для ручного розподілу коштів, ніж було в минулому. Це те, що нас хвилює, це те, що хвилює Президента...»
Тим часом, буквально напередодні підписання бюджету Президентом, до нього звернувся народний депутат, лідер партії «Фронт Змін» Арсеній Яценюк. «Цей бюджет є антисоціальним, він не вирішує жодної економічної проблеми, що стоїть перед Україною, і направлений винятково на дальше збагачення купки наближених до влади осіб», — ішлося у зверненні. Схоже, довідчений політик мислить і з Акімовою, і з Герман майже в унісон.