Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Бий своїх, чужі вже бояться,

або Прем’єр «під вогнем» двох парламентів
25 березня, 00:00

Попрацювати над продовженням серіалу «нецільове використання кредитів НБУ» висловив бажання глава тимчасової комісії ВР із розгляду діяльності Нацбанку депутат Віктор Суслов (СДПУ(о)). Як відомо, комісія під його керівництвом уже займалася перевіркою того, як Нацбанк (який очолював тоді нинішній прем’єр Віктор Ющенко) розпоряджався кредитами МВФ. Саме дані цієї комісії були використані в публікаціях зарубіжної преси, передусім, у «Finansial Times». За словами В.Суслова, виявилися нові дані, які вимагають додаткового розслідування депутатської комісії.

Те, що продовження розгляду діяльності Нацбанку комісією є, передусім, політичним питанням, а не правовим або фінансово-економічним, мало в кого викликає сумнів. Зокрема, народний депутат Олексій Кучеренко («Відродження регіонів») в інтерв’ю кореспонденту «Дня» зазначив: «Те, що питання про поновлення діяльності тимчасової комісії з розслідування діяльності Нацбанку має політичний характер, не викликає жодних сумнівів. Очевидно, ті сили, які ініціювали розгляд цієї справи раніше, готові продовжувати це робити. Отож їхні інтереси змінилися, і тепер вони діють не проти глави Нацбанку, а проти глави уряду. У всій цій історії цілком прозоро прочитується політичний підтекст».

За словами Віктора Суслова, під час роботи комісії було знайдено документи, які свідчать про те, що Нацбанк використав не за призначенням кредити МВФ. Однак при цьому він підкреслив, що нi на одному із цих документів немає особистого підпису В.Ющенка.

— Віктор Ющенко, можливо, особисто ні в чому не винен, — сказав в інтерв’ю кореспонденту «Дня» В.Суслов. — Але він повинен був знайти і покарати винних, а не заявляти, що порушень не було. Проте він цього не зробив і поставив себе в дуже складне становище, «прикривши» винних.

Поновлення роботи комісії в той час, коли ще не вирішено питання щодо надання Україні кредитів МВФ, здатне істотно ускладнити їх одержання. Таким чином, момент для з’ясування щодо Нацбанку вибрано дуже невдало для прем’єра, зате дуже вдало для тих, хто негативно ставиться до діяльності Віктора Ющенка та уряду.

Тим часом попри шквал критики на адресу українського уряду за нібито нецільове використання міжнародних позик НБУ, як з боку впливових парламентських сил в Україні, «Файненшл Таймс» так і деяких представників республіканського табору в США, офіційний Вашингтон демонструє, що він є стратегічним партнером України. Свідченням цього може бути тижневе перебування в нашій країні американської делегації на чолі з послом Вільямом Тейлором, координатором з питань допомоги Новим незалежним державам Державного департаменту США. Вчора на зустрічі із журналістами пан Тейлор заявив, що мета його візиту полягала у вивченні стратегії нового українського уряду.

Американська делегація відзначила певні досягнення українського уряду — ухвалення бюджету та реструктуризація зовнішніх боргів. Пан Тейлор привітав ухвалений президентом Кучмою у грудні минулого року указ про землю. На думку Джона Тедстрома, який відповідає за російські, українські та євразійські справи в Раді національної безпеки США, така радикальна реорганізація сільськогосподарського сектора сприятиме створенню справжнього середнього класу в Україні. Зараз обсяг американської допомоги становить уже $ 170 млн. Ще один мільйон доларів США надали сім’ям загиблих шахтарів та на навчання й підвищення безпеки на шахтах.

Однак попереду на Україну чекає ще більший приз — запрошення Ющенка до Вашингтону. Пан Тедстром заявив, що вже ведуться переговори щодо призначення візиту, дату якого буде оголошено найближчим часом.

На запитання «Дня», чи не вплинуть слухання банківського комітету Конгресу на фінансові взаємини України із США та МВФ, пан Тейлор відповів, що він бачив лише повідомлення про цi слухання. Однак запевнив, що «слухання ніяким чином не вплине на програми допомоги. Ми переконані, що український уряд відданий проведенню реформ, які дозволять йому, на нашу думку, рухатися в правильному напрямку. Ми, зі свого боку, надаватимемо підтримку Україні».

Зі свого боку, американський посол в Україні Стівен Пайфер зазначив, що МВФ і американський уряд повинні з’ясувати, що ж таки сталося три роки тому.

Тим часом інший американець, міністр фінансів Лоренс Саммерс, виступаючи на слуханнях в банківському комітеті Палати представників, заявив, що до завершення розслідування так званого нецільового використання позик МВФ НБУ Україна має погодитися на проведення детальних квартальних фінансових звітів, а також погодитись на пропозицію, що нові позики МВФ будуть перебувати на спеціальних рахунках цієї організації і використовуватися лише для погашення зовнішньої заборгованості. (Iнформацію взято із стенограми слухань на сторінці веб-сайту Конгресу: http://www.house.gov/banking).

ДО РЕЧІ

Виступаючи на слуханнях у Палаті представників, директор-розпорядник банку Кредіт Сюїс Фьорст Бостон (CSFB) Джеймс Хілі спростував звинувачення про нібито протизаконність операції його банку з НБУ, через що, мовляв, нажилася третя сторона. «Якби ми мали такі підозри, то не провадили б операцій із НБУ», — сказав він американським конгресменам. Хілі також заперечив, що в ході трансакцій CSFB з НБУ останній якимось чином порушував вимоги чи обмеження МВФ. Він заявив, що всі кошти, а це приблизно $705 млн., позичені в НБУ, було повернуто українському банку з відсотками. І взагалі, директор- розпорядник дуже здивований, як такі операції можна вважати порушенням. Торкаючись третього звинувачення, що нібито ці трансакції призвели до завищення резервів НБУ, пан Хілі зазначив, що йому нічого не було відомо про існування таких вимог МВФ щодо НБУ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати