Чергове прощання з 1917 роком...
Проігнорувавши розширене засідання Кабміну, Президент провів зустріч з керівниками органів місцевого самоврядування. На цьому засіданні мери міст обласного значення і обласних центрів вислухали від глави держави ряд побажань з різних аспектів територіального розвитку.
Той факт, що Президент незадоволений станом справ у країні, відомий ще з його опозиційного минулого та передвиборних виступів. Тому й у вчорашньому виступі глави держави не прозвучало нічого нового.
Критикуючи існуючу модель розподілу повноважень між центром та регіонами, Президент виступив за прискорену передачу місцевому самоврядуванню всього інструментарію повноважень з освітньої, медичної, соціальної політики та бюджету. За словами В. Ющенка, система управління, яка сьогодні існує, не відповідає вимогам даного моменту.
«Система відносин: центр — регіони не годиться, така концентрація ресурсів у центрі не логічна і вона не характеризує нас як носіїв нової відкритої моделі. Фіскальна політика також не годиться. Я не знаю європейської країни, де б сільський бюджет приймали після того, як прийнято центральний бюджет. Ми живемо ще як до листопада 17-го року», — сказав Президент.
Торкаючись наболілої теми тарифів на житлово- комунальні послуги, Віктор Ющенко заявив, що в державі повинен бути розроблений механізм соціального захисту, який спрацьовує автоматично при підвищенні цін на комунальні послуги. «Перед тим, як ми ставимо питання чи в парламенті, чи в уряді щодо комунальних цін, у нас повинна бути стовідсоткова гарантія, що в нас є механізм соціального захисту, який автоматично захистить бідну людину», — сказав Президент. Він підкреслив, що необхідно чесно підійти до розв’язання цієї проблеми. За словами В. Ющенка, жодна система влади на «демпінгу ціни» не зробила ефективну соціальну політику. І навів для прикладу такі країни, як Данія, Швейцарія, Фінляндія, де високий авторитет влади тримається на ефективній адресній допомозі громадянам. Тільки перед тим, як формувати ціну на житлово- комунальні послуги, Президент порадив місцевій владі спочатку гарненько вивчити, де і як живуть бідні люди, а тільки потім вирішувати як їх можна захистити. «Якщо цього механізму немає — тоді нас проклинатимуть», — запевнив він.
Це ж, на думку Президента, стосується й фіскальної політики. Податки не повинні збільшуватися. «Якщо ми будемо йти попередньою дорогою, коли ми піднімаємо рівень податків, мінімізуємо бюджетні надходження і через ціну хочемо допомогти всім, ми матимемо найменший прожитковий мінімум», — підкреслив Віктор Ющенко.
На думку Президента, існуючу систему управління необхідно змінити. Але міняти її потрібно в комплексі. «Ми повинні рухатися всі однаково, але ніхто не повинен відставати, і коли ми говоримо про комунальну реформу, про статус органів місцевого самоврядування, про політику управління, фіскальну політику», — підкреслив глава держави. «Тільки рухатися цією дорогою слід без політиканства», — застеріг Президент. Якщо політиканство все ж таки проб’ється в цю сферу, то «ми матимемо ще одну проблему — проблему місцевого самоврядування».
Президент запропонував міським головам написати консолідований документ, який би став планом дій для реформи місцевого самоврядування, а також сформувати координуючий орган чи робочу групу, яка відстежувала б дії, що проводяться в рамках такої реформи.
У зв’язку з цим потрібно зазначити, що за кількістю всякого роду робочих груп Україна скоро пережене всі європейські країни разом узяті. Лише той віз проблем, який Віктор Ющенко прийняв від свого попередника, досі залишається там же, де й був.