Перейти до основного вмісту

Чого хочуть у «Нашій Україні»

31 жовтня, 00:00

Схоже, що другий етап III з'їзду «Нашої України», судячи з усього, буде не менш драматичним за перший. Зокрема, народний депутат, голова Київської організації «Нашої України» Микола Мартиненко пропонує взагалі відмовитися від обрання голови Ради партії. Про це йдеться в його статті, надрукованій у щотижневнику «Дзеркало тижня». «Оскільки почесний голова партії Віктор Ющенко наповнив свій статус лідера реальним змістом, я пропоную дещо нестандартний крок — на цьому етапі відмовитися від обрання голови Ради. Вважаю, що за таких обставин будь-який «посередник» між лідером і партією — недоречний», — вважає Мартиненко.

«Певним замінником голови Ради партії в адміністративному значенні», на його думку, може стати Президія. «Для цього потрібно мінімізувати кількісний склад Президії й формувати його за функціональною ознакою», — вважає депутат.

Микола Мартиненко також пропонує скоротити Раду «Нашої України» в кілька разів і формувати за зрозумілими всім критеріями. «На мою думку, в Раду мають входити: по-перше, народні депутати України — члени партії «Наша Україна»; по-друге, по одному представнику від кожної з 27 регіональних партійних організацій, рекомендованих радами цих партійних організацій; по-третє, один або кілька представників, рекомендованих почесним головою партії».

Депутат назвав «безперспективними й навіть загрозливими» для єдності партії спроби поставити на її чолі «варягів». «Це властиве для феодального суспільства й несумісне з принципами демократії. Спроби нав'язати партії «прибульців» викличуть обурення в партійному середовищі й негативно позначаться на базових структурах партії — фракціях у Верховній Раді й на місцях», — вважає Мартиненко, який наголошує, що «Наша Україна» повинна жорстко відстоювати свій опозиційний до парламентсько-урядової коаліції курс.

За словами Мартиненка, проблеми в «Нашій Україні» значно глибші, ніж можлива ротація керівництва. «Пригадується старий анекдот. У далекі сталінські часи сусіди по камері запитають товариша по біді: «Вася! За що тебе посадили? Ти ж звичайний сантехнік!» — «Бачите, викликали мене в обком партії — труба в них потекла. А я візьми та й скажи: та ж тут усю систему міняти потрібно!» — пожартував він.

У БЮТ також жваво обговорюють перспективи «Нашої України». Народний депутат Микола Томенко не виключає, що Блок може розколотися на партію «Секретаріату Президента» й нову націонал-демократичну організацію. «Якщо все піде таким шляхом, то, умовно кажучи, партія Президента буде в коаліції нинішньої парламентської більшості, а нова — друга партія — буде в опозиції», — сказав Томенко на прес-конференції у Чернівцях.

КОМЕНТАРІЙ

«День» попросив прокоментувати ці заяви політолога Володимира ФЕСЕНКА:

— Частина керівництва «Нашої України» хоче жорстко прив'язати Ющенка до партії. Зараз Президента хочуть поставити перед вибором: або він відходить від партії, й тоді «Наша Україна» стає автономним політичним суб'єктом, на який Ющенко не впливатиме, або він стає реальним керівником цієї партійної структури. Таким чином, він нестиме за неї пряму, а не символічну відповідальність.

Що ж стосується розколу, то тут можливий навіть не розкол, а розмежування блоку. Сьогодні одна невелика частина членів фракції «Нашої України», в принципі, готова в тому або іншому вигляді взаємодіяти з «антикризовою коаліцією», готова мати своє представництво в уряді. А от інша частина фракції вже за жодні пряники цього не хоче, вона вже обрала для себе опозиційну перспективу.

Зараз, вважаю, відбувається прихована запекла кулуарна боротьба за те, хто очолить «Нашу Україну». І хто нею реально керуватиме — люди Президента або батьки-засновники збережуть контроль над партією в тому чи іншому вигляді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати