Перейти до основного вмісту

Чому будівельники руйнують

26 березня, 00:00

Сьогодні в Києві відкривається Всеукраїнський з’їзд будівельників. Про важливість і навіть масштабність цієї події свідчить той факт, що в ньому збирається взяти участь Президент України Віктор Ющенко, з ініціативи якого у країні починає реалізовуватися програма «Доступне житло» (держава надає одноразову грошову допомогу — близько 30% вартості житла — для початкового внеску, а дві третини суми вносить громадянин). Окрім того, на порядку денному форуму українських будівельників — підвищення конкурентоспроможні будівельного комплексу країни в контексті вступу у Всесвітню організацію торгівлі та його участь у підготовці до Євро-2012. Особлива увага Президента на з’їзді, як повідомлялося, буде звернена до проблеми подолання корупції в будівництві житла...

І це, мабуть, ключове питання, від рішення якого залежить успіх будь-яких будівельних програм. Утім, криміналізація будівельного бізнесу — далеко не нове явище, і народилося воно не в Україні... Проте на нього не можна закривати очі хоч би тому, що дорожнеча житла в Україні, що робить його практично недоступним для пересічного громадянина, зумовлена, насамперед, саме корупцією.

Коли журналістам доводиться спілкуватися з керівниками великих будівельних або девелоперських компаній, неодмінно постає питання щодо того, скільки доводиться платити за виділення ділянок. Найчастіше такий керівник надуває щоки і намагається довести, що платять усі довкола, та тільки не його компанія. Лукавити ми навчилися... Але хто повірить, що ділянки й дозволи для всіх цих висоток, збудованих або тих, що будуються, в центрі Києва (дуже часто з порушенням містобудівних норм), або бетонний монстр, якого сьогодні зносять і який закриває підходи до столичного Олімпійського стадіону, виділялися й підписувалися «за гарні очі»?

Один із дієвих методів боротьби з корупцією в цьому питанні — продаж земельних ділянок або прав їхньої оренди на аукціонах. Однак і це зовсім не панацея. Як вважає заступник міського голови Запоріжжя Сергій Гладченко, продаж прав оренди на землю виключно на аукціонах призведе до зростання її вартості, а отже — до зростання вартості житла й інших об’єктів. «Це велика проблема, — каже чиновник. — Вийшла постанова Кабінету Міністрів, яка роз’яснює принципи. Але законодавцями не врахована практика проведення аукціонів».

Не виключено, що подібні заяви також певною мірою від лукавого. Кому подобається, коли відбирають постійний, причому чималий прибуток? Тим часом члени Української будівельної асоціації ініціюють створення в Україні будівельної поліції. Їх підтримує міністр регіонального розвитку та будівництва Василь Куйбіда. За його словами, у країні «дуже багато фактів незаконного будівництва, і багато з них свідчать про те, що несумлінні будівельники ще й виграють: вони будують об’єкти, не маючи дозвільної документації, а згодом — узаконюють такі споруди рішенням суду. Так не повинно бути. Тому мені подобається пропозиція будівельників». Як сказав Куйбіда, сьогодні вивчається питання стосовно того, в рамках якої структури може бути створена будівельна поліція, і які функції та повноваження вона матиме.

В ідеалі — це просто чудова пропозиція. Сфера будівництва, у зв’язку з її впливом на соціально- економічний і бізнесовий клімат у країні, має перебувати під постійним контролем держави та громадськості. Але якщо припустити, що завтра в цю поліцію прийдуть люди з сьогоднішньої корумпованої міліції, то який буде сенс від цього нововведення? Ще один чиновник із беручкою рукою? Чи не краще залишити звичну, але вже точно професійну будівельну інспекцію, повноваження якої неважко розширити...

А правоохоронним органам у цій сфері також немало роботи. Всім відома афера «Еліта-центру». Нещодавно (13 і 20 березня) «День» писав про ще одну групу обдурених ділками інвесторів. І по країні таких випадків безліч — ТОВ «Агробудпереробка ЛТД», ТОВ «Київвисотбуд». Хто далі? Нерідко самі забудовники стають жертвами свавілля місцевої влади, що необґрунтовано скасовує свої рішення... Невипадково Президент України на початку березня звернувся до прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з проханням розглянути і ґрунтовно опрацювати пропозиції щодо запобігання фінансово-будівельним аферам. Ющенко підкреслює, що вони останніми роками «набувають загрозливих масштабів». Від шахрайських дій у сфері будівництва вже постраждали тисячі українців, практично жодного питання не врегульовано — будмайданчики порожні, громадянам не повертають інвестовані кошти, не дають житла. Ющенко вважає неприпустимою появу нових структур, подібних «Еліта-центр». Президент підкреслює, що на думку експертів, шахрайство стало можливим через незавершену процедуру землевідведення і вибір забудовників, реєстрацію прав на нерухоме майно та їхнє обмеження, а також у зв’язку з відсутністю в законодавстві норм щодо способів і механізмів забезпечення виконання договорів у сфері будівництва житла. Президент, по суті, підтримує пропозиції громадян і, зокрема, про те, що на аукціон або конкурс має бути винесений конкретний інвестиційний проект. А в боротьбі за право бути забудовником або підрядчиком у такому разі могли б брати участь лише ті компанії, які мають для його реалізації у своєму розпорядженні відповідні можливості.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати