Перейти до основного вмісту

Чиновники почнуть декларувати видатки

Сергій МІЩЕНКО: Зараз великий попит матимуть послуги адвокатів, як «відмазатися» від цього закону
04 березня, 00:00

Вчора у Верховній Раді був по-справжньому ударний день. На ранковому засіданні депутати дали зелене світло китайській гречці, а найважливіше залишили на вечір. Парламентарії нарешті добралися до довгожданого антикорупційного закону, який робить жорсткішими норми поведінки для урядовців. Коли цей матеріал готувався до друку, депутати лише розпочали його розгляд (усього було внесено 423 поправки). Отже, шановний читач уже знає, чим усе закінчилося — чи ухвалили законопроект у цілому, чи відправили на друге повторне читання. Та хоч би як там було, крига скресла. Після того, як цей законопроект набере чинності, життя українських чиновників зазнає сильних змін. Їм доведеться бути як мінімум обережнішими й обачнішими.

Отже, держслужбовцям заборонять працювати в підпорядкуванні у родичів, займатися бізнесом, а за хабар можна буде потрапити до в’язниці. Більше того, урядовцеві забороняється приймати подарунки «як подяку» за будь-які дії, пов’язані з його роботою. За порушення — штраф 425—850 грн. та конфіскація подарунка. Також доведеться відмовитися від спонсорської та добродійної допомоги.

Але найголовніше те, що всіх чиновників зобов’яжуть декларувати не лише доходи, а й видатки. Мабуть, це найбільш революційна і найефективніша норма з усіх. Утім, бютівець Сергій Міщенко, автор 60 поправок до законопроекту, вважає, що й тут метикований український урядовець зможе знайти лазівку. І кількість захмарно дорогих авто на вулицях Києва не зменшиться.

— Є близькі родичі, а є й неблизькі, ті, які не проживають разом із родиною або не ведуть спільного господарства. Наш громадянин знайде десяток способів обійти цей закон. Гадаю, нині великий попит матимуть послуги адвокатів, як «відмазатися» від цього закону. Але те, що це задекларовано, — вже добре. Це великий крок уперед.

— Маємо під боком промовистий приклад — це Грузія. Як ви вважаєте, чому в них вийшло побороти корупцію?

— У Грузії підійшли по-іншому. Спочатку звільнили всіх правоохоронців, усіх урядовців, а потім набрали в десять разів менше й у десять разів збільшили зарплату. От і все! І не потрібно винаходити велосипед — скоротити і дати нормальну платню. Є, щоправда, ще інша панацея — піднести економіку до рівня Швейцарії або Франції. Тоді всі нормально працюватимуть і зароблятимуть.

— А пам’ятаєте, 2005 року Тимошенко теж піднімала чиновникам зарплатню...

— Тоді скорочення не було. Наскільки мені відомо, вона подавала Ющенкові пропозиції скоротити штат міністерств на 50—70 відсотків — вони не проходили. А тепер Президент та прем’єр ідуть рука об руку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати