Перейти до основного вмісту

«Давай за...»

Кожні 4,5 хвилини в країні вмирає алкоголік
28 серпня, 00:00

Пияцтво стає справжньою загрозою для українців. Принаймні, так вважають психіатри, що обнародували днями останнє «зведення з алкогольного фронту». Як передає korrespondent.net., фахівці стверджують, нинi в країні нараховується понад 700 тисяч алкоголіків, ще близько двох мільйонів українців перебувають у постійній залежності від спиртного. Додати до висновків психіатрів можна ще й офіційні дані МОЗ. Наприклад, кожні 4,5 хвилини в Україні хтось вмирає від алкоголізму. На диспансерному обліку з відповідним діагнозом у нас пребувають 170 тисяч чоловік, і щороку реєструється 50—55 тисяч нових випадків алкоголізму та алкогольного психозу.

За традицією, лікарі стверджують, що офіційні дані занижені. Коефіцієнт достовірності в цьому разi дорiвнює двом, а то й чотирьом. Щоправда, на фоні такого глобального похмілля дивно виглядають дані МОЗ. Ця організація вважає, що серед європейських країн в Україні п’ють найменше. Згідно з їхніми висновками, у нас середньостатистичний житель вживає всього два літри спирту на рік, у той час як житель Люксембургу — аж 13 літрів.

«Мабуть, вiдіграла роль різниця в кількості населення, або до тих, що п’ють, зарахували немовлят і старих», — так потім коментували МОЗівські дані вітчизняні лікарі. Насправді ж ні в кого не викликає сумнівів, що українці п’ють багато, а останнім часом стали пити ще більше. Насамперед на це вказує ринок лікеро-горілчаної продукції, який стрімкими темпами набирає обертів. За даними сайту sovat.com.ua, якщо за станом на квітень минулого року було вироблено 5456 тисяч декалітрів вина, то в квітні нинішнього — 6091. Що стосується слабоалкогольних напоїв, то цифри зовсім непорівнянні — 1090 тисяч проти 3257 тисяч декалітрів. Динаміка зі знаком мінус наздогнала хіба що виробників горілки — обсяги «заготівель» скоротилися на 100 дал. Очевидно, що разом із пропозицією зростає і попит. Щороку українці випивають 33— 35 мільйонів дал алкоголю, і це не враховуючи фальсифікату, питома вага якого, за оцінками експертів, становить 20 мільйонів декалітрів на рік.

Причини такої запитаності алкоголю не викликають запитань у лікарів. Більшість тих, хто регулярно перебуває в нетверезому стані, на їхню думку, хворіють на так звані соціальні хвороби — безробіття, безгрошів’я, відсутність перспектив. Взаємозв’язок справдi простежується. Наприклад, Луганська область, де, згідно з різними регіональними рейтингами, один із найвищих у країні показників безробіття і найнижчий — за добробутом населення, виявилася і такою, де найбільше п’ють. Тут найбільше «облікових» алкоголіків, а також тих, хто лікується від алкогольних психозів. Майже аналогічна ситуація в Миколаївській області. До того ж, якщо говорити про села, де пияцтво часто стає нормою життя, існує ще один важливий нюанс. У той час як про інфраструктуру дозвілля лише згадують, на думку психолога Ольги Козлової, алкоголь стає дешевим способом розваги. Більш того, авторитет і суспільна вагомість також з’являються за чаркою. Про свої пригоди «під шафе» потім розказують у позитивних тонах, або, в крайньому випадку, вони стають основою для нового анекдоту.

Молодь і жінки — окрема тема. Лише 21% слабкої статі призналися соціологам, що ведуть цілком тверезий спосіб життя. А згідно з соціологічним дослідженням, проведеним на замовлення ЮНІСЕФ на початку цього року, перший алкогольний досвід у середньому переживається в 13 років. У випадку з підлітками лікарі звинувачують рекламу. Наприклад, у Києві, за даними Головного управління із захисту прав споживачів, алкогольно-тютюнові бігборди, всупереч заборонам, розміщують ближче ніж за 200 метрів від дитячих садків і шкіл. Крім того, як вважають психологи, непряма реклама зводить нанівець всі заборони. Надивившись по телевізору про «шалені соки», які «розширюють коло друзів і поліпшують взаєморозуміння з протилежною статтю», підліткам видається надто спокусливим покуштувати всесильний напій.

Алкоголізм «тягне» за собою й інші наслідки. Щорічно в Україні в «п’яних» ДТП гине понад 20 тисяч чоловік, від отруєнь спиртним — 8 тисяч. А за даними МВС, число злочинів, скоєних у нетверезому стані, складає близько 60 тисяч на рік.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати