Перейти до основного вмісту

Де поставить кому Леонід Кучма?

Суд виніс смертний вирок Анатолієві Онопрієнку, помилувати його може лише Президент
02 квітня, 00:00

Учора в Житомирському обласному суді оголошено вирок

у справі Анатолія Онопрієнка та його спільника за трьома першими епізодами Сергія Рогозіна.

Суд визнав А.Онопрієнка винним в умисних вбивствах 52-х осіб, у тому числі 10-ти дітей і 4-х престарілих людей. Причому, за кваліфікацією суду, з корисливих мотивів і з особливою жорстокістю. А.Онопрієнко визнаний також винним у згвалтуванні жінок, яких потім убивав, замахові на вбивства, розкраданні та пошкодженні індивідуального та державного майна, незаконному зберіганні та транспортуванні вогнепальної зброї, організації банди тощо. Суд визнав, що під час скоєння злочинів він повністю усвідомлював свої дії і був здатний керувати ними.

Зважаючи на це, сказано у вироку, що А.Онопрієнко навіть в умовах суворої ізоляції являє собою особливо велику небезпеку для суспільства й держави, його засуджено до вищої міри покарання — смертної кари через розстріл.

С.Рогозіна суд визнав винним в участі у створеній А.Онопрієнком озброєній банді, яка скоювала напади на людей, щоб заволодіти їхнім майном. Однак, на думку суду, перший був тільки підручним в Онопрієнка й безпосередньо допомагав тому тільки в третьому з інкримінованих йому епізодів (коли А.Онопрієнко вбив п’ять осіб). Тобто став причетним до цих умисних убивств. С.Рогозіна засуджено до 13 років ув’язнення в колонії посиленого режиму.

Процес, що розпочався 23 листопада минулого року, тривав (з перервами) понад чотири місяці, читання вироку загалом зайняло (також з перервами) півтора дні. На момент оголошення вироку А.Онопрієнкові виповнилось 39 років, його «подільнику» — 36.

На думку адвоката Рогозіна, вирок суду занадто суворий для його підзахисного, й він заявив журналістам, що буде оскаржувати його у Верховному суді України.

Адвокат А.Онопрієнка сказав «Дневі», що також буде оскаржувати ухвалу Житомирського облсуду. Якщо ж Верховний Суд i підтвердить вирок, то він підготує разом з підзахисним прохання про помилування до Президента.

Якщо це прохання буде надіслане Президентові, він опиниться між двох вогнів. З одного боку, у червні Рада Європи знову має повернутися до питання про виконання Україною своїх зобов’язань, серед яких є й скасування смертної кари. З погляду збереження нормальних стосунків з Європою, Леонід Кучма мав би помилувати Онопрієнка (врешті, як і Олександра Глека, нещодавно засудженого до страти Одеським обласним судом за вбивство редактора «Вечерней Одессы» Анатолія Дерев’янка).

З іншого боку — майбутніх президентських виборів — помилування Онопрієнка може обернутися для Леоніда Кучми втратою значної частини електорату, більшість якого вимагає стратити «серійного вбивцю».

Таким чином, Президент опинився перед дилемою: діяти відповідно до європейських норм чи грати за правилами, які диктує йому тактика передвиборної гонки. Вибір стане очевидним після того, в якій частині відомої шаради «стратити не можна помилувати» він поставить кому.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати