Перейти до основного вмісту

Де своє, натуральне, якісне?

Минулого року на одного українця завезли 1,6 кілограма «дешевого товару із Європи»
04 серпня, 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Товари із Європи» — магазинів під такою чи схожою вивіскою останнім часом в Україні настільки побільшало, що їх можна побачити чи не через кожні п’ятдесят метрів. І це не дивно, адже десь потрібно продавати 77 тисяч тонн товарів з групи «секонд-хенд», які минулого року завезли нашим співвітчизникам із далекого зарубіжжя (в перерахунку на одного українця це складає 1,6 кілограма). Такі цифри назвала президент-голова правління Української асоціації підприємств легкої промисловості Валентина Ізовіт. З одного боку, можна було б і радіти великому вибору дешевого європейського одягу (ну нехай навіть і поношеного). Однак пані Валентина зовсім не в захопленні від того, що українці тепер мають змогу одягатися не тільки в дорогих бутиках, а й, як кажуть, дешево та сердито. Вона переконана, що речі «других рук» (як з англійської перекладається «sekond-hand») не тільки підривають економіку нашої держави, а й шкодять здоров’ю українців.

— Ці товари, які іноземці викидають як непотріб, завозять до України без будь-якої санітарно-гігієнічної експертизи. Тому у людей, котрі їх купують, існує велика небезпека підхопити якусь хворобу. «Секонд-хендівський» бізнес є дуже прибутковим, адже при закупці кілограм поношених речей коштує приблизно 61 цент, а у нас їх продають поштучно і за досить солідні гроші. Також у магазини дешевого одягу потрапляє на продаж майже 25 відсотків гуманітарної допомоги, яку мають роздавати безплатно у закладах соціальної опіки.

Половину «товарів з Європи» до нас завозять із Великої Британії й приблизно по 20 відсотків з США та Німеччини. За словами Валентини Ізовіт, часто цей вантаж минає український кордон навіть без сплати мита.

— Останнім часом частка імпортованих товарів на українському ринку зросла до 80— 90%. При реальній ємності ринку в обсязі 40— 50 млрд. гривень офіційна присутність вітчизняних товарів складає лише 6,5 млрд. гривень, тобто «секонд-сенд» і контрабанда майже повністю знищили легку промисловість України, — наголосила Валентина Ізовіт.

У Росію також завозиться «секонд-хенд», але бюджет цієї країни має від цього імпорту надходження у розмірі 1,5 євро за кілограм, незалежно від ціни, яка декларується при ввозі товару. У той же час на Україні середня ціна становить 0,15 долара за кілограм. Як наслідок таких відмінностей, потік товарів «другої руки» у Росії значно менший і більшість росіян замість поношених речей з Європи віддають перевагу новим вітчизняним. У нас же майже неможливо відшукати людину, у якої на «лейбі» одягу було б вказано не «Маде ін Турція», а «Вироблено в Україні». Віце-президент Укрлегпрому, голова організації роботодавців у легкій промисловості міста Києва Олександр Соколовський переконаний, що в «смерті» української легкої промисловості винна контрабанда, «секонд-хенд» й засилля імпорту з азіатських країн. Про грандіозні суми коштів, які втрачає від уже такого бізнесу наш бюджет, свідчить уже те, що величезну кількість подібного товару продають без касових апаратів.

— Секонд-хенд — один із найбільш криміналізованих сегментів продажу на вітчизняному ринку. Це, зокрема, підтверджують і п’ять пожеж, які сталися за два останні роки у місцях, де продають такий товар. Адже криміналітет цікавить все «чорне» і нелегальне, а ці речі завозяться за копійки, потім перепродуються за вищою ціною і все це відбувається без сплати податків. Це, не кажучи про санітарно-гігієнічні показники такого товару, — вважає пан Олександр.

Президент концерну «Воронін», відомий дизайнер одягу Михайло Воронін, до прикладу як у інших країнах шанують вітчизняного товаровиробника розповів про свою спробу відкрити магазин у Відні, де він має власне житло. Дізнавшись про такі наміри, відповідні служби йому навіть відмовили у продовженні візи!

— Протягом останніх років в Україні закрили майже всі швейні фабрики, а от у Стамбулі минулого року таких відкрили аж 500, — підкреслив дизайнер.

Щороку поза митним контролем в Україну потрапляє на 15— 20 млрд. гривень товарів — це інформація заступника співголів міжфракційного об’єднання «Контрабанда — стоп», народного депутата України Василя Богачука. Контрабандні товари реалізуються на великих оптових ринках підприємцями, котрі застосовують спрощену систему оподаткування. Таким чином останні отримують надприбутки, а держава — мізер. Василь Богачук запевняє, що представники депутатського об’єднання неодноразово зверталися із відповідними заявами до Президента, прем’єр-міністра України та керівництва Державної митної служби, однак їхні прагнення щось змінити закінчилися формальними відписками.

— Члени нашої Асоціації вирішення піднятої проблеми вбачають в організації санітарно-епідеміологічного контролю товарів групи секонд-хенд як таких, що пов’язані з потенційною небезпекою для здоров’я людей. Для цього слід визначити єдиний пункт пропуску через державний кордон України для ввезення такого вантажу й здійснювати його санітарну обробку. Також необхідно запровадити ліцензування такого виду господарської діяльності як ввезення, реалізація та використання одягу й інших виробів, які вже були у використанні. А загалом ми не «проти» секонд-хенду, але він та китайські речі не повинні бути основним одягом українців, — зазначила Валентина Ізовіт.

Досліджуючи згадану проблему, кореспондент «Дня» побувала на одному із оболонських ринків столиці, які торгують «дешевими товарами з Європи», і поцікавилася наявністю хоча б якихось документів, що засвідчували б санітарну обробку товару. На що один із співвласників Зураб Гітінов, ледве згодившись на спілкування із журналістом, повідомив, що «ніяких довідок у них немає, але товар хороший: ще ніхто не скаржився». Навпаки, як запевняє торговець, у них постійно купує речі жінка, котра страждає на алергію, оскільки натуральний склад одягу не викликає захворювання.

«День» звернувся й до Державної митної служби України з проханням прояснити ситуацію із ввезенням до України секонд-хенду. Як повідомили у прес-службі цього державного органу, рішення щодо необхідності запровадження санітарно-епідеміологічного контролю товарів, які несуть загрозу життю та здоров’ю громадян України, згідно із Положенням про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженим Указом Президента України має приймати Міністерство охорони здоров’я України. У переліку товарів, при митному оформленні яких має бути пройдений санітарно- епідеміологічний контроль, товарної позиції секонд-хенд немає. Відповідно до цього у митників відсутні підстави вимагати відповідні документи у людей, які ввозять в Україну подібний вантаж.

Тож, читачу, роби з цього висновки сам: купувати чи не купувати «дешеві товари з Європи».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати