Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

До війни залишився крок

01 жовтня, 00:00

Подальший розвиток ситуації в Чечні — і далеко за її межами — тепер залежатиме від дій опонентів Масхадова. Одна річ — продовження мітингів і зовсім інша — повномасштабна громадянська війна за участю формувань, вірних Масхадову, Басаєву та Радуєву. Враховуючи напружену ситуацію в Дагестані, можна прогнозувати, що ця республіка не залишиться осторонь такої війни.

Розвиток подій у Ічкерії також залежатиме і від позиції прихильників радикальної ісламської течі ваххабізму. І Масхадов, і Басаєв відомі своїм негативним ставленням до цієї течії, й тому ваххабітам тепер доведеться зробити непростий вибір — якщо вони взагалі будуть вибирати.

Ніде правди діти, можливість створення протимасхадовської «великої коаліції» зберігалася аж із часу обрання нового президента Чечні. Шаміль Басаєв був незадоволений своїм програшем і тим, що він втрачає реальний вплив на владу в республіці. Однак Масхадов зробив усе можливе для приборкання організатора штурму Будьоновська. Басаєв став фактично першою постаттю в чеченському уряді, був першим віце-прем’єром, а згодом і виконуючим обов’язки прем’єра Чечні. Навіть після його відставки з уряду — Масхадов призначив авторитетного польового командира заступником командуючого збройними силами — Басаєв залишив цю посаду нещодавно. Весь цей час Радуєв залишався маргінальною постаттю, організатором провокацій проти діючої влади й керівництва сусіднього Дагестану, де він користується величезним впливом серед місцевого чеченського населення. Однак рішення Басаєва перейти в опозицію Масхадову логічно мало підштовхнути його в обійми Радуєва.

Президент Масхадов одночасно зі спрямованим проти нього мітингом ветеранів приймав військовий парад — і підкреслив, що не збирається йти у відставку, звинувативши заодно своїх опонентів у спробах дестабілізувати ситуацію в республіці. Він нагадав про спробу перевороту, що її намагалися здійснити в чеченській столиці прихильники Радуєва — тоді було вбито керівника республіканської служби безпеки, а путч зупинено спільними зусиллями людей Аслана Масхадова та Шаміля Басаєва. До речі, інформації про розслідування квітневого замаху на Масхадова, коли він лише чудом не загинув, немає й досі.

У Москві тим часом звучать голоси на підтримку Масхадова, якого тут вважають більш-менш поміркованим політиком. Перший заступник керівника президентської адміністрації Олег Сисуєв у інтерв’ю радіо «Эхо Москвы» висловив занепокоєння з приводу занадто великої влади, що її мають в Чечні польові командири. Президент Північної Осетії Олександр Дзасохов після зустрічі з прем’єр-міністром Росії Євгеном Примаковим підкреслив, що керівник уряду готовий до консультацій з Масхадовим. Перша телефонна розмова нового прем’єра з президентом Чечні відбулася відразу ж після призначення Примакова головою уряду, й тоді ж з’явилася інформація про можливість його візиту на Північний Кавказ. Лишень запізно не було б...

№187 01.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати