Перейти до основного вмісту

Доза готовності

Український батальйон через кілька тижнів зможе відправитися в район Затоки. Якщо парламент скаже «так»
15 березня, 00:00
Президент США Джордж Буш, як очікується, відправиться на Азорські острови для зустрічі з британським прем’єром Тоні Блером і його іспанським колегою Хосе Марія Аснаром. У центрі уваги трьох лідерів буде проблема нової резолюції по Іраку в ООН. Україна тим часом вирішує питання, пов’язані з можливою відправкою батальйону із радіаційного, хімічного і біологічного захисту в регіон Перської затоки. Очевидно — в Кувейт. Поки що невідомо, коли відбудеться відправка українських вояків (i чи вiдбудеться), так само як і розгляд цього питання у Верховній Раді, однак батальйон перебуває у повній готовності до виконання покладених на нього завдань. Учора РХБ-батальйон, зокрема, провів планові навчання.

Донедавна про 19-й окремий батальйон радіаційного, хімічного та біологічного захисту Західного оперативного командування, який дислокується в місті Самборі Львівської області, не те що в Україні — на Львівщині серед цивільного населення ніхто й гадки не мав. Лише в грудні минулого року, коли деякі телеканали показали короткі репортажі з тактико-спеціальних навчань цього підрозділу на військовому аеродромі в місті Новий Калинів за участю Міністра оборони України Володимира Шкідченка, про нього довідався більш-менш широкий загал. І тільки вже в цьому році після повідомлення секретаря ради Національної безпеки і оборони України Євгена Марчука про можливе залучення особового складу та використання техніки 19-го батальйону для захисту населення країн Перської затоки і Близького Сходу в разі війни з Іраком і застосування останнім хімічної та бактеріологічної зброї, про нього, без перебільшення, дізнався цілий світ.

...Поки підрозділ розгортається для проведення планових навчань, перший заступник командувача Західного оперативного командування генерал- лейтенант Валерій Фролов дає деякі пояснення. За його словами, загальна чисельність особового складу батальйону становить 531 військовослужбовець, а на їхньому озброєнні знаходиться 165 одиниць різноманітної спеціальної техніки. Крім того, кожен військовослужбовець озброєний штатною зброєю: офіцери — пістолетами, рядовий і сержантський склад — автоматами. Важливою є й така деталь: для попередження потенційних спроб нападу на батальйон з боку терористів, він має у своєму розпорядженні спеціально підготовлений взвод охорони. До речі, за діями останнього ми могли спостерігати в польових умовах, коли на марші на батальйон «напала група терористів»: наші бійці діяли дійсно професійно, злагоджено і ефективно. А тим часом Валерій Фролов розповідає, що п’ять вояків підрозділу брали участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. 15% — у бойових діях, а 6% виконували миротворчі місії, зокрема і в Косово. Середній вік вояків — 28 років, найстаршому з них 46, наймолодшому — 24. Немаловажно мабуть і те, що зарахування до штату батальйону здійснювалось виключно на добровільних засадах. А щоб заспокоїти матерів, сини яких зараз перебувають на службі в армії, скажемо: жодного військовослужбовця строкової служби у складі батальйону немає.

Безумовно, багатьох цікавить те, які саме завдання здатний виконувати цей підрозділ. За словами Валерія Фролова, він спроможний проводити радіаційну і хімічну розвідку, виявляти випадки застосування біологічних (бактеріологічних) засобів, здійснювати збір та обробку інформації про радіаційну, хімічну і біологічну обстановку, вести дозиметричний хімічний контроль, проводити аналіз та визначення типів отруйних речовин, здійснювати повну спеціальну обробку озброєння, техніки, матеріальних засобів, дегазацію (дезінфекцію) заражених ділянок місцевості, об’єктів та екіпіровки. Стан всебічного забезпечення батальйону дозволяє йому автономно виконувати поставлені завдання протягом 6 місяців.

— В основному батальйон укомплектовано військовою технікою радянського виробництва, — долучається до розмови командир підрозділу, підполковник Юрій Онищук, — але вона цілком відповідає сучасним вимогам. Підрозділ також забезпечено технікою вітчизняного виробництва. Крім того, підрозділ має в своєму розпорядженні сучасну локальну комп’ютерну мережу, яка зв’язує усі його підрозділи, має широку довідкову базу та допомагає в оперативному прийнятті рішень щодо застосування підрозділу.

У разі прийняття Верховною Радою позитивного рішення стосовно направлення «самбірського батальйону» в район Перської затоки та Близького Сходу, він вже через декілька тижнів буде спроможний приступити до виконання завдань за призначенням. Такий термін обумовлений необхідністю проведення відповідних щеплень особовому складу підрозділу та виробленню у нього необхідного імунітету. Зокрема, як каже Юрій Онищук, за рекомендацією ООН особовому складу, що планується до направлення у район Перської затоки і Близького Сходу, необхідно провести щеплення від черевного тифу, гепатиту А, правця, дифтерії та жовтої лихоманки. Всі необхідні вакцини для щеплень особового складу від цих хвороб, наголошує він, ліцензовано в нашій державі і в повному обсязі, включаючи 30-відсотковий запас, знаходяться у медичному підрозділі батальйону, чотири бригади якого і проводитимуть щеплення у разі позитивного рішення Верховної Ради. А медичний персонал батальйону здатний провести вакцинацію всього особового складу від цих хвороб протягом двох діб. Крім того, враховуючи можливість застосування в ході бойових дій біологічної зброї, особовому складу батальйону необхідно буде зробити щеплення від віспи та сибірської виразки. Однак вакцини від них в Україні не ліцензовано, проте досягнуто домовленості, що у разі направлення батальйону в район Перської затоки та Близького Сходу, їх буде передано американською стороною через посольство США в Україні. Вакцинацію буде проведено тільки після отримання відповідних сертифікатів від виробника вакцин та отримання дозволу зі сторони Міністерства охорони здоров’я України. Щодо грошового забезпечення військовослужбовців підрозділу, то воно залежитиме від інтенсивності виконання завдань. Зокрема, під час знаходження у стані готовності до виконання завдань на території іноземної держави, вступає в розмову Валерій Фролов, вони отримуватимуть від 600 до 1000 доларів США (в залежності від посади військовослужбовця), можливо, і більше.

До речі, вони й зараз не дуже нарікають на розміри своїх зарплат: рядовий і сержантський склад отримує від 400 гривень і більше, офіцерський — понад 800. А щодо їх можливої відправки «за тридев’ять земель» то, журналісти особисто переконались, вояків це зовсім не гнітить. Навпаки, після щоденних кількамісячних виснажливих навчань хлопцям хочеться, як вони нам казали, дещо розвіятись, набратись нових вражень. Так що нинішній морально-психічний стан бійців цілком задовільний.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати