Ефект партнерства
Всі країни світу в умовах економічної кризи намагаються знизити податковий тиск на бізнес, сподіваючись на те, що він створюватиме нові робочі місця і платитиме більше податків. У нас цей напрям, що всіма підтримується на словах, на практиці поки що не реалізовується. І це викликає питання, а також невдоволення у бізнес-середовищі. Певне заспокоєння в нього мав внести форум «Влада і бізнес — партнери».
«Те, що зараз хвилює бізнес, — це шість місяців відсутності кредитування, це практично все одно, що випускати кров за шість місяців із бізнесу. Якщо найближчим часом Національний банк не відновить систему кредитування бізнесу, я гадаю, це справді буде криза», — не радувала прогнозами бізнес-середовище її офіційний урядовий опікун.
Тим часом підприємців, які зібралися на форумі, цікавили не лише кредити. За підсумками попереднього, п’ятого форуму «Влада і бізнес — партнери» Кабмін, згідно з указом Президента, підготував Національну доповідь про стан і перспективи розвитку підприємництва в Україні, в якій визначені стратегічні й тактичні пріоритети, рекомендовані для подолання наслідків економічної кризи. Виступаючи на форумі, заступник керівника робочої групи з підготовки цього документа Захарій Варналій підкреслив, що серед рекомендацій доповіді — зниження податкового тиску на українських підприємців. Зокрема, рекомендовано зберегти спрощену систему оподаткування малого бізнесу й застосувати її елементи до середніх і великих підприємств.
Чи сприйме уряд ці рекомендації? Адже не більш як місяць тому він, незважаючи на критику, ухвалив і оприлюднив постанову про підвищення відрахувань до Пенсійного фонду зі «спрощенців». Тому Ксенія Ляпіна, яка є явним конкурентом Кужель у справі захисту підприємництва від державних наїздів, виступаючи на форумі, закликала уряд у кризових економічних умовах зробити політику підприємництва й податкову політику більш раціональними. Вона назвала неприпустимими заходами практику збирання податків наперед і запровадження додаткових платежів до бюджету. Прикладом останнього, на її думку, є урядова Постанова №366, згідно з якою підприємці, які працюють за спрощеною системою оподаткування, мають істотно збільшити свої внески до Пенсійного фонду. Якщо уряд продовжуватиме збирати податки, як це робиться зараз, то, за прогнозом Ляпіної, «в четвертому кварталі просто не буде бюджету». Депутат також додала, що такими непослідовними діями провокується не партнерство влади й бізнесу, а ще більша недовіра підприємців до влади.
Чітку лінію на конфронтацію з урядом взяв на форумі й Президент Ющенко. Він не лише звинуватив уряд у бездіяльності в сфері регуляторної політики, а й назвав його бюджетну політику «аморальною». Як пояснив Президент, «на 1 травня ми маємо цифру, яку не мали в історії. Не відшкодований ПДВ становить 13,5 мільярда гривень, а прострочена заборгованість з відшкодування ПДВ — 3,9 мільярда». Він підкреслив, що всі країни, які борються з кризою, своєчасно відшкодовують ПДВ. У нас же, за його словами, «12 мільярдів гривень переплати бюджетної, 13,5 — недоплати бюджетної. Разом 26 мільярдів гривень вилучено з економіки в умовах кризи», — сказав Президент.
Як же ми рятуватимемо бізнес, а отже, і скривджену урядом економіку? Президент пообіцяв підприємцям вже найближчими днями видати за підсумками форуму указ, спрямований на усунення адміністративних бар’єрів для підприємництва під час світової фінансової кризи. Зокрема, низка заходів стосуватиметься вдосконалення системи оподаткування шляхом спрощення процедури адміністрування та сплати податків і зборів; поетапного зниження податкового навантаження на суб’єктів підприємництва; зменшення податкового тиску на Фонд оплати праці та введення єдиного соціального внеску (податку); забезпечення гармонізації податкового та бухгалтерського обліку. Також передбачається реформування адміністративних послуг, які надаються органами державної влади.
Тим часом Тимошенко, яка була відсутня на форумі, вдалося в якійсь мірі переграти Президента. Її реакція на пропозиції учасників форуму — обіцянку накласти мораторій на всілякі перевірки бізнесу — виявилася для нього привабливішою. Але загалом заочне змагання двох лідерів держави у справі допомоги бізнесу, свідками якого ми стали на цьому форумі, можна вважати корисним. Якщо вони й надалі думатимуть і працюватимуть виключно в цьому напрямі, то криза в нашій країні довго не протримається.