Феномен паралімпійців: три історії
«День» зустрівся із учасниками Паралімпіади-2010, аби з’ясувати, звідки у них така жага до перемоги
Мужності, силі волі та патріотизму паралімпійців можна тільки повчитися. Незважаючи на вади здоров’я, вони роблять усе, щоб бути корисними соціуму, щоб ними пишалися родичі та знайомі і щоб їхнє життя не пройшло даремно. Вони стають чемпіонами спочатку на рівні своєї родини, потім області, далі — країни, а згодом — усього світу. І не лише у спорті, а й різних видах мистецтва та творчості. Головне — мати бажання і сили в собі, і тоді ніякі фізичні відхилення не будуть перешкодами, щоб досягати висот у спортивній кар’єрі. Часто — набагато вищих, ніж це вдається здоровим спортсменам. Це доводить остання зимова Олімпіада, яка відбулася цього року у Ванкувері. Спочатку виборювати медалі до Канади поїхала олімпійська збірна України. У складі команди — 47 осіб. У результаті — жодної медалі. Найкращий результат — п’яте місце. Згодом, за звання кращих у зимових видах спорту боролися паралімпійці. Їхня команда була меншою за олімпійську — 26 спортсменів, а от нагород — аж 19 і третє місце у загальному рейтингу команд.
— Наші спортсмени взяли участь у розігруванні 32 комплектів нагород. Вперше за всю історію участі України в зимових Паралімпійських іграх вони змагались у трьох видах спорту з п’яти, репрезентованих Паралімпіадою-2010: лижні гонки, біатлон, гірськолижний спорт (вперше!), — розповіла «Дню» прес-секретар Національного комітету спорту інвалідів України Наталія Гарач. — У заліку за загальною кількістю медалей наша національна збірна поділила почесне третє місце разом із збірною командою Канади (перше місце — Росія, друге — Німеччина). У біатлоні наша команда — друга у світі. Усього паралімпійці здобули 5 золотих, 8 срібних та 6 бронзових медалей.
Чим пояснити таку разючу різницю у результатах олімпійців та паралімпійців? Адже спортивні бази для їхньої підготовки практично однакові: застарілі та зношені. Тренування проходять так само напружено та наполегливо. Є певні відмінності у державному фінансуванні — паралімпійці отримують з держбюджету значно менше, ніж олімпійці. Чому ж тоді спортсмени-інваліди стоять на п’єдесталі пошани частіше за інших? Що їх стимулює і надихає? Мабуть, це неможливо пояснити словами. Бо як тлумачити те, що вони викладаються на всі сто заради себе, в першу чергу, і для спортивного іміджу країни, прагнуть бути потрібними не окремим людям, а державі в цілому, а взамін майже нічого не вимагають.
«День» вирішив з’ясувати, у чому ж феномен паралімпійців, і зустрівся з кількома спортсменами, які мешкають у різних куточках країни, але мають однакову мету — перемагати.