Філіп ДУСТ-БЛАЗІ: Французькі компанії дивляться з вірою в майбутнє України
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20051111/4208-3-1.jpg)
Сьогодні в Україні перебуватиме з робочим візитом міністр закордонних справ Франції Філіп ДУСТ-БЛАЗI. Це — його перше перебування в такому статусі в Києві. Пріоритетне місце в його переговорах із українцями обійматиме економічна тематика. Разом із ним до України їде представницька команда французьких бізнесменів, які хочуть «на місці» вивчити переваги українського ринку для інвестування. Візит французького міністра випадає на доволі не прості часи. Як відомо, вище керівництво цієї країни заявило про скасування закордонних візитів у зв’язку з хвилюваннями у багатьох містах. Для України, схоже, зроблено виняток. Про серйозність ситуації у Франції свідчить також той факт, що МЗС України цього тижня закликало своїх громадян уникати поїздок до Тулузи, Орлеана, Нансі, Ліона, Бордо та деяких інших. Сам пан Дуст-Блазі заявив в інтерв’ю журналістам, що не вважає свою країну небезпечною для туристів. Нагадаємо, утім, що станом на вчора комендантську годину було оголошено в 30 містах Франції... Про мету приїзду до Києва, програш компанії «Арселор» під час приватизації «Криворіжсталі», позицію Парижа щодо євроатлантичної інтеграції України — в інтерв’ю «Дню».
— Як зараз складається політичний діалог між Францією й Україною?
— Відтоді як Україна зробила вибір на користь демократії та європейських цінностей, між нашими країнами триває відкритий та довірливий діалог, який торкається нашої двосторонньої співпраці, а також всієї сукупності важливих питань міжнародного життя. Цьому діалогу притаманні контакти на найвищому рівні, адже ми прагнули якнайшвидше прийняти у себе героїв помаранчевої революції. Президент Ющенко, а також Юлія Тимошенко були з візитами у Франції в червні цього року. Президент Ширак знов прийматиме свого українського колегу 16 листопада. Для мене ж це перший офіційний візит до України, і хочу підкреслити, що водночас із контактами офіційного характеру експерти обох країн провадять постійні обміни думками щодо різних питань, які являють для нас спільний інтерес, — а перелік їх є досить значним. Додам також, що ми залучаємо до наших обмінів інших європейських партнерів, зокрема Німеччину та Польщу, з якими ми вирішили навесні цього року надавати в рамках Веймарського трикутника допомогу українським реформам.
— Які сигнали ви збираєтеся донести до українського керівництва під час свого візиту? Чи будуть серед них певні застереження? Наскільки взагалі, на ваше переконання, змінилася Україна за нової влади?
— Першим посланням з нашого боку буде готовність Франції сприяти успішному завершенню перехідного етапу в Україні, що відповідає спільному інтересу як наших країн, так і Європи в цілому. Конкретніше, я бажав би, аби протягом цього візиту ми встановили шляхи і засоби для використання цього прагнення Франції у відповідності до пріоритетів та потреб України в сфері реформування. За останній рік вже чимало вдалось, багато чого ще залишається зробити, і новий уряд чітко зазначив свою готовність до продовження зусиль, що мають дозволити Україні отримати найповніший зиск зі своєї співпраці з ЄС та набути в найкоротший термін членство в СОТ. Іншим посланням з мого боку, так само важливим, буде доведення до уваги українських економічних кіл великої зацікавленості з боку французьких компаній до вашої країни та їх прагнення до більш значної присутності тут. Представники численних компаній супроводжують мене і мають зустрічі з українськими партнерами та представниками влади.
— Серед українських експертів існує уявлення про те, що Париж формував і формує свою політику стосовно Києва крізь призму співпраці з Росією. Представники офіційної Франції неодноразово заперечували таке припущення. Якими є ваші аргументи про те, чому ця думка хибна?
— Навпаки, ми прагнемо розвивати наші відносини з Києвом та Москвою у відокремлений спосіб, беручи до уваги заслуги та властивості кожного. На цьому ґрунтується наша політика, і я вважаю, що позиція, яку займала Франція стосовно важливих політичних подій в Україні наприкінці 2004 року, була чіткою в цьому сенсі. Зрозуміло, в рамках європейської політики сусідства, у нас триває діалог як з Києвом, так і з Москвою, а також з іншими столицями стосовно розвитку ситуації в цьому регіоні. Ми маємо з Україною ефективну і специфічну співпрацю з важливих питань, як от ситуація на молдавсько-придністровському кордоні, де ваша країна відіграє ключову роль в контакті з ЄС та іншими важливими партнерами.
— Як вплинули на відносини Франції і України події однорічної давностi — помаранчева революція?
— Вам відоме традиційне прагнення Франції до поширення демократичних ідеалів в світі. Ми мали велику і нестримну радість, коли стали свідками тріумфу помаранчевої революції. Французький народ подумки лишався поруч з українським народом, захоплено спостерігав за його мужністю та рішучістю. Французька влада виявила повну і беззастережну підтримку новому уряду. Безперечно, ці історичні події надають нашій двосторонній співпраці нового виміру, який віднині набуде офіційного характеру завдяки дорожній карті двостороннього співробітництва, яку ми підпишемо разом iз моїм українським колегою міністром Тарасюком. Цей документ свідчить через конкретні дії про прагнення Франції сприяти досягненню цілей, що були проголошені під час помаранчевої революції. Це відбуватиметься шляхом підтримки реформ в усіх сферах державної діяльності в співпраці з представниками громадянського суспільства, зокрема підприємцями.
— Недавно відбулася приватизація українського підприємства «Криворіжсталь». Участь у конкурсі на купівлю його акцій взяв також французький сталеливарний гігант «Арселор». Західні експерти досить позитивно відгукнулися про цей тендер. Які настрої зараз панують серед французьких інвесторів щодо України?
— «Криворіжсталь» була надзвичайно привабливою можливістю для французької компанії «Арселор», яка цікавилася Україною вже протягом певного часу та має намір і надалі зберігати до неї інтерес. Ми, звичайно, шкодуємо з того, що компанія «Арселор», яка відома своєю політикою тривалого розвитку та дотриманням зобов’язань, і яка розробила проект, що на наш погляд був сприятливішим для «Криворіжсталі», не стала переможцем конкурсу. Але до уваги бралася лише запропонована ціна. Водночас, французький виробник сталі, як і весь загал спостерігачів, вітає значну прозорість, в умовах якої відбувся продаж комбінату. Втім, за такого рівня ціни, яка перевищила ліміт пропозиції, що вона для себе встановила, французька компанія дійшла висновку, що їй буде важко економічно виправдати цю інвестицію перед своїми акціонерами. Позиція «Арселору» є добрим прикладом зацікавлення Україною з боку французьких інвесторів взагалі. Ті з них, хто вже інвестували, розробили нові проекти, адже навіть якщо повсякденні умови діяльності є досить складними, вони зробили ставку на майбутнє України і на її здатність створити більш адаптовані правові, економічні та адміністративні умови для діяльності підприємств. Додам, що рівень українських робітників також є загальновизнаним. Кілька інших фірм, серед яких по-справжньому великі компанії, зацікавилися Україною лише від моменту помаранчевої революції та гучного демократичного послання, яке вона надіслала світу. Виходячи з цього факту, на сьогодні є ціла низка французьких компаній, які розглядають доволі значні проекти. Таким чином, з досвіду спілкування з бізнесменами моєї країни, можу сказати вам, що всі вони дивляться з вірою в майбутнє України.
— Існує думка про те, що Франція не є великим прихильником вступу України до НАТО. Французькі дипломати заявляли в інтерв’ю «Дню»: «Необхідно, щоб усе це здійснювалося таким чином, щоб не викликати певних підозр або недовіри з боку Росії». Чи готовий Париж допомогти Україні переконати Кремль, що членство держави в НАТО не є загрозою інтересам Росії?
— Франція підтримує розвиток співпраці між Києвом та Альянсом. У рамках цих відносин, ми закликаємо вас продовжувати реформу вашої системи безпеки, зміцнювати механізми правової держави та робити внесок у регіональну стабільність. Питання про вступ наразі не є в порядку денному Пiвнiчноатлантичної ради. Вона є насправді єдиним органом, що має повноваження приймати такі рішення. І вона зробить це, коли прийде час, до того ж в умовах повної незалежності.
— Коли планує прибути до Києва президент Жак Ширак?
— Як вам відомо, президент Французької Республіки був змушений відтермінувати свій візит, що планувався на цю осінь. Він направив листа Президенту Ющенку в зв’язку з цим, я також маю для українського Президента послання від нього. Обидва президенти цілком ймовірно обговорять перспективу такого візиту під час їхньої найближчої зустрічі в Парижі.