«Газові свята» закінчилися
Навіть тепла зима не рятує вiд неплатежiвНапередодні водохресних морозів (православне свято Водохрестя відзначається 19 січня, й не виключено, що всупереч «теплому» прогнозу морози все ж таки можуть ударити) Міжнародна група компаній «ІТЕРА» припинила учора подачу газу чотирьом енергогенеруючим компаніям України. До цього жорсткого заходу, як повідомила «Дню» прес-служба компанії, керівництво «ІТЕРИ» змушене було вдатися через невиконання українською стороною взятих на себе зобов’язань щодо сплати за використаний газ. На 15 січня заборгованість чотирьох енергогенеруючих компаній України становила $64,2 млн., зокрема ВАТ «Донбасенерго» — $9,4 млн., ВАТ ДЕК «Западенерго» — $13,6 млн., ВАТ «Дніпроенерго» — $13,9 млн. і ВАТ ДЕК «Центренерго» —$ 27,2 млн. Згідно з повідомленням прес-служби, попередження про можливе припинення постачання природного газу були завчасно розіслані енергогенеруючим компаніям ще на початку січня, але якихось заходів для погашення заборгованості, що накопичилася, вжито не було.
Заступник керівника прес- служби російського «Газпрому» Анатолій Бабаєв відмовився коментувати рішення «Ітери» й не дав відповіді на запитання, чи має «Газпром» намір компенсувати Україні недопостачання газу для генеруючих компаній відповідно до нещодавно підписаних міжурядових угод про недопущення несанкціонованого відбору газу Україною. При цьому він зазначив, що «всіма питаннями постачання газу Україні займається «Ітера».
Керівник прес-служби МГК «Ітера» Микола Семененко в розмові з «Днем» уточнив, що «Ітера», як приватна компанія, «має з електрогенеруючими компаніями України справи безпосередньо, й тут міждержавні домовленості начебто за дужками». За його словами, фізично подачу газу в Україну скорочено не буде, оскільки це неможливо зробити через суто технічні умови. Але у зв’язку з оголошеним припиненням подачі газу цим компаніям, заявив М.Семененко, обсяг використаного ними надалі газу зараховуватиметься як несанкціонований відбір. Відповідаючи на запитання про те, якою в цьому випадку буде ціна несанкціоновано використаного газу, М.Семененко сказав: «Це не нам вирішувати — вони ж не наш газ у цьому випадку братимуть. Вони беруть російський газ, який йде по спільній трубі, а ми припиняємо залік свого газу». При цьому він не виключив, що в результаті набере чинності нещодавно підписана міжурядова угода щодо газового кредиту «стенд-бай» і додав: «Але це вже не наше питання». Керівник прес- служби також повідомив «Дню», що в грудні-січні «Ітера» збільшила подачу газу енергогенеруючим компаніям України, «виходячи з їхніх прохань в осінньо-зимовий період і обіцянок платити вчасно...».
Нагадаємо, що 21 грудня в Москві були підписані міжурядові угоди, спрямовані в основному на недопущення так званого несанкціонованого відбору російського експортного газу, що транспортується в Єропу. Якщо говорити коротко, то їхній зміст полягає в тому, що Москва вже не вірить дитячим запевненням Києва на кшталт «я більше не буду» й вводить жорсткі санкції за кожний використаний без оплати кубометр газу. На першому етапі газові перебори мають оформлятися у вигляді технічного кредиту «стенд-бай», а оплачуватися по $80 за тисячу кубометрів (половина як поточні платежі, друга — зараховуватиметься до держборгу). При цьому фізично цей газ відніматиметься з обсягу, передбаченого в сплату за транзит російського газу через українську територію.
Схоже, факт маніпулювання російською газовою засувкою свідчить насамперед про те, що всупереч запевненням українського уряду та енергетичного віце-прем’єра (яка перебуває нині під слідством і на підписці про невиїзд) про налагодження енергетичних платежів, навіть в умовах надзвичайно теплої зими економіка України не в змозі оплачувати енергоресурси, що використовуються. Однак джерело в НАК «Нафтогаз України» не виключило, що може йтися й про спробу Росії на практиці випробувати ефективність роботи механізму недопущення несанкціонованих відборів, передбаченого міжурядовими газовими угодами. На його думку, не виключена й спроба тиску на Україну під час газових переговорів, що тривають зараз на рівні «Газпрому» й НАК «Нафтогаз України».
Цікаво, що майже водночас з «Ітерою» про газові неплатежі заговорив і «Нафтогаз України». Компанія в понеділок заявила про те, що збирається з цього дня постачати споживачам лише оплачений газ. «Починаючи з 15 січня поточного року, впродовж двох діб рівень споживання природного газу буде приведений до рівня оплачених обсягів», — повідомили «Дню» в НАК. Причиною цих жорстких, з урахуванням зимового періоду, заходів фахівці-газовики називають низький рівень оплати використаного газу в першій декаді січня 2001 року. За даними НАК, у Рівненській області оплачено лише 9% спожитого газу, в Харківській — 7%, у Волинській — 6%, у Херсонській — 3%. Причому йдеться не про якесь тимчасове явище. «Нафтогаз» більше не в змозі безоплатно кредитувати споживачів, як це робилося в період новорічних і різдвяних свят. Тоді підприємства теплоенергетики, населення й бюджетні організації були забезпечені газом в необхідних обсягах. Критична ситуація з платежами не дозволяє проводити таке авансування в майбутньому, вважає керівництво компанії.
НАК «Нафтогаз України» запропонував уряду республіки Крим, керівникам обласних і міських адміністрацій спільно з керівниками організацій-теплопостачальників терміново оплатити спожиті в січні 2001 року обсяги газу й виділити кошти на його закупівлю для бюджетних установ і організацій, а також для оплати пільг і субсидій, що надаються населенню.
Учора ж подовжила до кінця січня надзвичайну ситуацію на енергоринку Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ). Як повідомили Інтерфаксу-Україна в департаменті зв’язків з громадськістю НКРЕ, рішення про продовження НС було прийняте на виконання доручення уряду після відповідних звернень у Кабінет Міністрів з боку міністерств палива та енергетики й надзвичайних ситуацій.
КОМЕНТАР
Юрій ЗБIТНЄВ, президент компанії RTV:
— Постачаючи газ електрогенерації, «Ітера» отримувала від неї оплату на набагато меншому рівні, ніж від усіх інших споживачів. Тому, коли російський «Газпром» урізав їй об’єми газу, вона насамперед «відігралася» на генерації, що є найбільшим боржником. Я думаю, що зараз «Ітера» буде всіляко демонструвати своє прагнення вибити гроші з українських споживачів не тільки тому, що її цікавлять ці гроші, але головним чином для того, щоб довести «Газпрому» ефективність своєї роботи. Крім того, протягом найближчих місяців ми станемо свідками дуже цікавих подій, які більш чітко визначать місця «Ітери» і «Газпрому» на газовому ринку, що, безумовно, позначиться і на газовому ринку України. Я не виключаю появи на ньому нових гравців, які будуть або конкурувати з «Ітерою», або навіть витіснять її з нашого ринку. Можливо, це буде якесь державне підприємство, оскільки Росія турбується про надходження грошей до бюджету і вирішила практично взяти під контроль всі ті галузі, які забезпечують його реальне наповнення. Схоже, Росія, як держава, вирішила ні з ким не ділитися газовими прибутками. У будь-якому разi, Україні доведеться платити.