Гордість двох історій
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050624/4112-2-1.jpg)
Позавчора у Франції, в столиці перших королів Санлісі, Президент України Віктор Ющенко відкрив пам’ятник Анні Ярославівні або, як називають її французи, Анні Київській. Нагадаємо, Анна Ярославівна (1024—1075) — дочка Ярослава Мудрого, була віддана заміж за французького короля Генріха I, з метою зміцнення зв’язків між Київською Руссю і Францією. «Минуло тисячу років, і ми бачимо, як державна прозорливість, продемонстрована Ярославом Мудрим, працює до сьогодні на розвиток відносин між нашими державами», — підкреслив Віктор Ющенко, відзначивши також, що обидві країни пишаються ім’ям Анни та її славою. «Її освіченість і мудрість високо цінили сучасники. Римський Папа Микола II відзначав мужність і благочестиву щедрість українки, яка принесла до тогочасної французької політики державні традиції київських князів, повагу до науки і мистецтва. Вона засновувала монастирі, будувала храми. Ми пишаємося, що наша співвітчизниця — Анна-Регіна — залишила після себе у Франції таку гідну пам’ять», — сказав Віктор Ющенко. Після смерті чоловіка Анна шість років була регентшою при своєму малолітньому синові Філіппу I. Похована королева у тому ж Санлісі, де тепер їй встановлено пам’ятник, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Це дуже символічно, що наша держава в особі Президента підтримує багаторічні традиції, — сказав «Дню» директор Інституту філософії НАНУ, президент асоціації «Україна—Франція» Мирослав Попович. — Ми дуже багато працюємо над тим, щоб підтримати всі струмочки, навіть найменші, які пов’язують наші культури. Адже зв’язки встановлюються на емоційному рівні. Тому це чудово, що така персона, як королева Франції, буде згадуватися у зв’язку з Україною».
Тієї ж думки дотримується і Віктор Ющенко, який підкреслив, що відкриття такого монумента — подія знакова, яка свідчить про те, що «Україна і Франція зустрілися в древньому Санлісі, щоб іще раз навести міст між нашими історіями», і Україна бачить великі плани у співпраці з Францією, в тому числі і в культурній площині.
Автори монумента — брати Микола і Валентин Зноби — витратили на його створення рік. Бронзова королева висотою 2,5 метра простягає руку для принесення присяги на привезеному з Києва Євангелії.