Імпровізація у «лівому» марші
Власне кажучи, поведінка лівих являє собою своєрідну імпровізацію, оскільки досі не ухвалено ні «Закон про регламент», ні «Закон про політичну опозицію». «Ми не покладаємо великих надій на Закон про опозицію, запропонований більшістю. Головна проблема в тому, що всі зусилля більшості спрямовано на те, щоб мати можливість «протискувати» вигідні їм закони, ігноруючи меншість», — змалював своє бачення ситуації член фракції КПУ Георгій Крючков. У коментарі такої позиції лідер фракції СДПУ(о) Олександр Зінченко зазначив: «Більшості достатньо голосів, щоб ухвалювати рішення. Однак при цьому бажано, щоб ліві брали нормальну участь у голосуванні».
Проте з усього видно, що меншина поки що обрала тактику «завжди contra». При цьому їхнє ставлення до більшості воістину двоїсте: з одного боку вони постійно наголошують, що «у більшість зігнали абсолютно різнорідні сили, які «розписалися кров’ю» перед Президентом», а з іншого — запевняють колег із більшості, що вони мають бути одностайними при обговоренні всіх питань. Разом з тим, іноді позиції обох частин парламенту повністю збігаються. Зокрема, вчора під час обговорення пропозиції уряду про скасування фіксованого сільськогосподарського податку проти запропонованого законопроекту висловилися і представники від більшості (наприклад, Катерина Ващук — від імені аграрного комітету) і меншість. Представник більшості Володимир Черняк, дещо розгублений, заявив: «Головою я розумію, що пропозицію уряду потрібно підтримати, а серцем не підтримую. Таке роздвоєння, прямо шизофренія якась». Отже, більшість уже два дні поспіль демонструє, що воно не збирається ухвалювати всі без винятку законопроекти, запропоновані урядом. Сьогодні при обговоренні бюджету буде видно, чи здатна більшість при обговоренні найбільш суперечливих статей бюджету побороти «парламентську шизофренію». Поки що їй це вдавалося.
Якщо більшість уже протягом місяця постійно змушена вирішувати протиріччя між відцентровими і доцентровими силами, то перед меншістю питання про збереження єдності гостро постало після переможного повернення більшості у стіни Верховної Ради. І відтоді лишається для неї досить актуальним. За станом на вчорашній день, фракція КПУ втратила вже трьох своїх членів — до Звоноржу і Друзюк, що пішли із фракції раніше, вчора приєднався депутат Штепа. І питання про те, скільки ще членів втратить фракція на цьому крутому повороті її існування, залишається відкритим.
Разом з тим керівництво КПУ, певно, зуміло подолати початкову розгубленість після поразки. Тепер настав період стабілізації. Враховуючи, що у фракції КПУ було досить багато незгодних зі стратегією, вибраною керівництвом після 21 січня, подальша невизначеність і відсутність чіткого плану дій могли згубно позначитися як на моральному дусі переможених, так і на — відповідно — чисельності фракції. Зрозуміло, що чіткого плану дій у керівництва КПУ немає. Однак після рішення керівництва фракції брати участь у роботі сесії, здається, можна обійтися і без нього. «Ми будемо оперативно реагувати зі всіх питань, які виникатимуть у залі», — заявив кореспондентові «Дня» член президії ЦК КПУ Олег Грачов. А от наскільки така тактика буде дієвою, можемо побачити вже найближчим часом.