Перейти до основного вмісту

Iнспекція у стилі «престо»

25 липня, 00:00

Вчора в другій половині дня з робочим візитом в Україну прибула радник президента США з національної безпеки Кондолізза Райс. На сьогодні заплановані її зустрічї з Президентом України Леонідом Кучмою і прем’єр-міністром Анатолієм Кінахом. Учора програмою візиту Райс була передбачена тільки зустріч із представниками Посольства Сполучених Штатів у Києві. Разом із Кондоліззою Райс, як очікувалось, прибуде і колишній посол США в Україні Стівен Пайфер. Сьогодні у другій половині дня Райс відбуває до Москви, де вона проведе переговори з питань стратегічної стабільності і, зокрема, щодо проблеми створення американської Національної протиракетної оборони. Напередодні в інтерв’ю «Рейтерс» вона висловила сподівання, що в ході її поїздки до Москви буде складено графік майбутніх російсько-американських консультацій з питань наступальних і оборонних систем та інших елементів «нових стратегічних рамок». Сьогодні ж в американській амбасаді заплановане проведення «круглого столу» за участю Кондоліззи Райс, який буде присвячено двостроннім українсько-американським відносинам, політичній ситуації в Україні, ролі ЗМІ напередодні парламентських виборів наступного року. Як стало відомо «Дню», на зустрічі буде присутнє з українського боку тільки обмежене коло експертів дослідницьких центрів та журналістів. Варто зауважити, що певний ореол таємності навколо візиту Райс виглядає досить дивно і провокує різні тлумачення щодо його реальної мети.

КОМЕНТАРI

Олександр ДЕРГАЧОВ, головний редактор журналу «Політична думка», політолог:

— Україно-американські відносини сьогодні знаходяться в дуже невизначеному стані. Пов’язане це з невмінням України скористатися потенціалом співпраці і сумнівами, які зберігаються, а може, навіть посилюються у Вашингтоні щодо того, наскільки доречний розвиток співпраці з Україною. На її адресу лунає серйозна критика, пов’язана зi станом демократії, діями влади, корупцією, з виконанням тих зобов’язань, які взяла на себе Україна в рамках багатосторонніх і двосторонніх угод. З одного боку, очевидно, що треба підтримувати діалог і готуватися до того, щоб більш успішно вирішувалися питання міжнародної стабільності, безпеки, контролю над озброєннями. А з іншого — очевидно, що сьогодні немає перспектив нарощування інвестицій в Україні. Тому державна допомога США Україні скорочується. Зараз будуть вирішуватися якісь обмежені питання, але серйозних перспектив сьогоднішня Україна у відносинах зi США не має, також як і з Заходом загалом.

Валерій МАТВІЄНКО, президент Україно-американського центру стратегічних комунікацій, політолог:

— По-перше, зараз Конгрес готовий розробляти програму інтеграції України в 2020 році в міжнародне співтовариство. По-друге, американці серйозно починають розглядати можливість надання Україні допомоги на рівні плану Маршалла. По-третє, тільки до кінця серпня буде сформовано адміністрацію. Досі в Америці немає адміністрації, апарату, який визначає політику держави, є поки група політичних діячів, які працюють. І цей апарат буде формувати передусім Райс, роль якої буде дуже важливою в цьому питанні.

Тому для нас дуже важливо під час візиту Райс скласти правильне уявлення про Україну, як державу, яка має всі необхідні умови і можливості для інтеграції: міжнародний розподіл праці, міжнародну економіку, міжнародну співпрацю.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати