Iнструмент довіри
Уряд шукає грошіВтім, можливості для альтернативного рішення все ще залишаються. Буквально напередодні парламентського голосування з цього кадрового питання Світовий банк виступив з рішучою заявою на підтримку Стельмаха, вважаючи спробу його відставки «підривом незалежності Нацбанку України». Директор СБ в Україні, Білорусі та Молдові Лука Барбоне відзначив, що Світовий банк дуже задоволений політикою, яку проводив нинішній глава НБУ Володимир Стельмах і, зокрема, пов’язує з діяльністю Стельмаха консолідацію банківської системи України та ефективний нагляд за банківським сектором. Одночасно СБ підтримав позицію Стельмаха, який виступив проти емісії облігацій компанії «Газ України», що й стало однією з основних причин «опали» головного банкіра країни.
Напередодні голосування у парламенті Нацбанк офіційно, спеціальною постановою, розісланою в усі комерційні банки, визнав облігації «Газу України» непридатними для рефінансування. Як зазначається у постанові, ці цінні папери не мають забезпечення; термін їхнього обігу (10 років) і рівень доходності (3% річних) фактично роблять їх збитковими.
Нагадаємо, що дочірня компанія НАК «Нафтогаз України» — «Газ України» мала намір випустити свої облігації на загальну суму 3,5 млрд. грн. (для поповнення обігових коштів) ще до 1 серпня нинішнього року. Коментуючи постанову уряду від 22 липня «Про деякі заходи стабілізації роботи нафтогазового комплексу», що передбачає випуск таких облігацій, глава правління НАК Юрій Бойко зазначав, що ці облігації користуватимуться попитом.
Зрозуміло, що згадана постанова НБУ заганяє уряд в глухий кут. Адже зареєстрований Держкомісією з цінних паперів і фондового ринку проспект емісії цих облігацій передбачає їх розміщення вже з 15 грудня. Цю інформацію «День» намагався перевірити в ДКЦПФР, але заступник глави ДКЦПФР і член комісії Микола Бурмака сховався від незручної розмови з пресою за спиною секретаря, яка, переговоривши з ним, спочатку сказала, що він зайнятий, а рівно через секунду — що він уже пішов.
Вичікувальну позицію відносно облігацій вимушені займати комерційні банки. Про це «Дню» сказав начальник управління Укргазбанку Сергій Лисевич. Хоч, за його словами, банки ставляться до облігацій «Газу України» «загалом і в цілому позитивно», але через особливу думку Нацбанку стосовно цього питання якихось конкретних планів поки не мають, оскільки постанова НБУ має для них «застережне значення».
Крайнім у нинішній ситуації, на перший погляд, виглядає, звичайно, «Газ України». Однак його керівництво, упевнене у підтримці уряду, не має наміру зупиняти емісію своїх цінних паперів. Голова правління компанії Олександр Кисельов сказав «Дню», що постанову уряду не скасовано і компанія повинна її виконувати, оскільки вже пройдено всі основні процедури, пов’язані з випуском облігацій. І тепер уже, як вважає Кисельов, все вирішуватиме «питання комерційної переваги». Він відзначив також, що випуск облігацій жодним чином не грунтується на політичних здогадках, «які висловлювалися пані Тимошенко» (вона виступала з критикою випуску облігацій). «Конструкція цього фінансового інструмента така ж, як прийнято в усьому світі», — стверджує глава компанії-емітента. Кисельов відзначив, що з цього питання чітко і ясно виступив прем’єр-міністр. «Віктор Федорович уже сказав, що це нормальний фінансовий інструмент, і я можу лише додати, що його не треба плутати з діяльністю деяких політиків...»
Насправді основним «відповідачем» з газових облігацій, звичайно, належить виступати уряду, зацікавленому в них насамперед у зв’язку з нинішньою складною бюджетною ситуацією (дефіцит держскарбниці за підсумками року може наблизитися до 3 млрд. гривень). Але в його руках є достатньо інструментів для того, щоб реально знизити ризики банків-покупців облігацій, а через них і всіх платників податків. Питання лише в тому, чи здатний обраний для цього «інструмент» зіграти таку складну партію — фінансове становище «Газу України» справді непросте.