Iван ДРАЧ: «СIЛЬСЬКI ВIСТI» ПОВИННI ВИХОДИТИ...»

У четвер не вийшов черговий номер «Сільських вістей» — однієї з найтиражніших газет України, яка нещодавно відзначила своє 80-річчя. Причина невиходу: за розпорядженням податкових органів, арештовано папір газети, що зберігається на поліграфкомбінаті «Преса України».
На вчорашній прес-конференції в Спілці журналістів України заступник головного редактора «Сільських вістей» Василь Грузін підтвердив повідомлення, яке поширилося раніше інформагентствами, про те, що причиною претензій податківців стала нібито невиплата редакцією податків за куплені десять квартир для своїх співробітників. На газету було накладено штраф, який разом із пенею становив 1 010 600 гривень. Коли ж цей вилучений у редакції мільйон її не розорив, було застосовано простий і безвідмовний, як нокаут, прийом. Один і той же документ зажадали спочатку слідчий міліції, потім через декілька годин податкова інспекція. Редакція відмовилася надати цей документ, пояснюючи, що він уже в міліцейського слідчого, і тоді лейтенант податкової інспекції прийняв рішення про блокування рахунку «Сільських вістей».
А наступного дня заступник директора поліграфкомбінату «Преса України» повідомив представникам газети, що арештовано її папір.
Голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко назвав цей факт кричущим. «Я проти того, щоб хоч хто-небудь порушував закон. Однак я і проти того, щоб рішення про закриття республіканської газети приймав лейтенант районної податкової служби або сержант пожежної охорони», — сказав він. Він прийняв пропозицію журналістів видати «Білу книгу журналістики в Україні» — про репресії та переслідування, яких зазнають ЗМІ в нашій країні.
Борис Олійник нагадав, що за всю 80-літню історію газета «Сільські вісті» закривалася тричі. Уперше — під час фашистської окупації Києва, вдруге — на один день — 1991 року, за ГКЧП, і втретє — сьогодні.
За словами В. Грузіна, в п’ятницю «Сільські вісті» все одно вийдуть. Папір їм надала інша газета.
У свою чергу, «День» звернувся по офіційні роз’яснення позиції в ситуації із «Сільськими вістями» до глави Державного комітету з інформаційної політики, ТБ та РМ Івана Драча. Іван Федорович повідомив нам, що поки він не володіє інформацією про правомірність дій податкових органів. Його особиста думка, що «це виконавча влада діє руками податківців». На пряме запитання кореспондента «Дня» про те, що блокування виходу у світ будь- якого засобу масової інформації завжди має політичний підтекст, Іван Драч повідомив, що Комітет «робитиме все, щоб не блокували четверту владу». «Сільські вісті», на думку Івана Драча, повинні виходити, але які конкретні заходи для цього може вжити і вживе Комітет, його глава повідомити «Дню» не зміг, посилаючись на свою недостатню поки що компетентність.
Залишається через те наголосити, що поки що імідж демократів, які прийшли в керівництво інформаційним простором країни, зазнає серйозного випробування. Факти боротьби руками різних державних організацій з опозиційними виданнями для України не новина. Проте ще ніколи комітети чи міністерства інформації фактично не розписувалися в неволодінні ситуацією. Очевидно, що якщо найближчим часом Комітет з інформполітики не зробить відповідної заяви, не зробить конкретних кроків, які б свідчили або про рішучість на ділі проводити в життя принципи свободи слова, або про намір продовжувати традиції вітчизняних «міністерств правди», — в журналістів і ЗМІ до таких керівників виникне чимало запитань.