Ізраїлю загрожує ядерний скандал
Під час першого арешту Сміта ізраїльські власті стверджували, що кріотронові детонатори використовуються в фармацевтичній промисловості Ізраїлю. Але вони також є й важливою частиною механізму детонування вибуху ядерної зброї, і експорт їх з США взагалі заборонений. Після того як Сміт зник, Ізраїль повернув кілька невикористаних кріотронових деталей, і офіційні представники цієї країни заявили, що інші не були використані з метою розробки ядерної зброї.
Інформація про ізраїльську неофіційну програму розробки ядерної зброї на секретній підземній станції «Demona», вперше була розголошена Мордехаєм Вануну, ізраїльським інженером-техніком в інтерв’ю газеті The Sunday Times ще в 1980 році, якого звинуватили в зраді батьківщині й засудили до довічного ув’язнення. З того часу в американської розвідки є всі підстави вважати, що їхній друг і партнер має близько 100 ядерних боєголовок, деякі з них містять ядерні елементи, незаконно вивезені з США.
Якщо припустити, що Сміта таки буде видано США, то Ізраїлю доведеться трохи «понервувати» за зіпсовану майбутнім скандалом репутацію й побоюватися, що свідчення Сміта можуть викрити мережу компаній, які протягом багатьох років співробітничали з Ізраїлем в розробці ізраїльської ядерної зброї.
Справа Сміта — одна з кількох, які викликають розбіжності між Ізраїлем і США. Держдепартамент США відмовився коментувати цю справу, але його представники заявили, що обізнані про її хід. Обізнані джерела повідомляють, що тепер Верховний суд Іспанії буде вирішувати питання екстрадиції пана Сміта в США. За заявою прес-секретаря поліції Іспанії, «власті Лос-Анджелеса видали міжнародний ордер на арешт і екстрадицію Сміта шістнадцять років тому, і ми, в свою чергу, будемо діяти згідно з процедурою». Не зовсім зрозумілим залишається те, чому іспанська поліція почала діяти лише два тижні тому, через 16 років після видачі першого ордера?!
Випуск газети №:
№132, (2001)Рубрика
Панорама «Дня»