Катастрофа з водою
В Україні продовжують діяти застарілі стандарти якостіНайбільший «мінус» такої води — хлор, який дуже шкодить здоров’ю, та неякісна, застаріла очистка. Уявіть собі: до вітчизняних очисних споруд, з яких потім вода потрапляє в наші квартири, течуть води з трьох труб — каналізаційної, труби з водою із промислових об’єктів та труби з річковою водою. Там усі ці води змішуються і вже тоді очищуються. Екологи запитують: навіщо змішувати каналізаційні стоки з річковою водою, якщо ці води можна очищувати окремо, зрештою, ці води йдуть по окремих мережах? На жаль, це питання залишається риторичним, оскільки поки що до цього ноу-хау, яке використовують у цивілізованих країнах, у нас не доходять руки.
Через те виходить так, що порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих: громадянам слід самим потурбуватися і поцікавитися якістю води, яку вони п’ють, і способами її очистки. Для цього Всеукраїнська екологічна ліга, вивчивши ситуацію по всій Україні, розробила і презентувала карту «Екологічна ситуація та стан питних вод України».
«Провівши наше дослідження, ми дійшли висновку, що у 70% взятих нами проб питної води її якість не відповідає хоч би одному необхідному показнику, — коментує ситуацію директор Українського державного науково-дослідного інституту «УкрВОДГЕО» Сергій Размєтаєв. — Зв’язок між станом забруднення вод і екологічною ситуацією в регіонах — більш ніж очевидний. Так, найгірша ситуація склалася в південно-східній Україні, а саме — Дніпропетровській, Донецькій та Луганській областях. Фактично тут — екологічна катастрофа. Причина в тому, що в цих регіонах дуже розвинута промисловість і майже всі викиди і продукти переробки фабрик й заводів потрапляють до найближчих водойм... Також дуже забруднений весь Дніпро, хоча саме від цієї ріки отримують воду дві третини українців, курортне узбережжя Чорного моря. Натомість у регіонах, де екологічна ситуація задовільна, воду можна вживати сміливо і навіть лікуватися нею. Маю на увазі Карпатський регіон, де існують прекрасні джерела з лікувальною водою і більшу частину заходу нашої держави, де немає потужних промислових підприємств».
Ситуацію, яка склалася в Києві, екологи називають нормальною порівняно з іншими територіями. За даними Екологічної ліги, в Києві забруднені лише підземні води на глибині до восьми метрів. Тож артезіанську воду (з бюветів), яку видобувають з глибини 200 метрів, можна вживати. Щоправда, в ній забагато заліза, але її можна очищати фільтром.
Не потрібно нагадувати, що вживання неякісної води призводить до різноманітних захворювань. За словами Тетяни Тимочко, першого заступника Екологічної ліги, в Україні лише у 2005 році від неякісної води сталося вісім спалахів таких небезпечних захворювань, як гепатит, дизентерія і черевний тиф, а МОЗ підтвердило, що причиною стала неякісна питна вода. Всеукраїнська екологічна ліга пропонує альтернативний вихід із ситуації, яка склалася: економіку можна підняти не лише запуском нових підприємств і атомних блоків, а розвитком рекреаційної галузі.
Українські екологи розробили програму першочергових дій для порятунку водних ресурсів України, яку будуть пропонувати до розгляду в Кабінеті Міністрів. У ній йде мова про необхідність державної підтримки виробництва якісної бутильованої води (і контролю над недобросовісними виробниками) та підвищення стандартів оцінки якості питної води. Фахівці вважають, що якщо не приділити питанню якості води достатньо уваги, то рівень смертності в Україні буде зростати ще більше. Зрештою, проблема питної води — це світова проблема, тож слід використовувати світовий досвід. Екологи навіть сумно жартують, що в найближчому майбутньому боротьба у світі точитиметься не за природні ресурси типу нафти і газу, а за воду.