Казахстану не дозволяють очолити ОБСЄ
Організація з безпеки та співробітництва Європи, до якої входять 56 держав, відклала рішення щодо заявки Казахстану очолити 2009 року цю організацію. Вирішальну роль у цьому відіграли заперечення США та інших західних країн. «Це питання, яке відкладене до 2007 року», — повідомив офіційний представник ОБСЄ — організації, яку було створено 1975 року для зміцнення зв’язків між Сходом і Заходом у період холодної війни.
Як заявив діючий голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Бельгії Карел де Гюхт, учасники зустрічі міністрів закордонних справ країн- членів організації в Брюсселі не змогли дійти єдиної думки з цього питання. Деякі країни підтримали Казахстан, який став першою країною-членом СНД, який подав заявку на головування в ОБСЄ, але ціла низка інших країн вважають, що ця країна ще не повністю перейшла на демократичні засади.
За неофіційними даними, Казахстан підтримали країни СНД, а також ряд західноєвропейських країн. Серед них — Німеччина, Італія, Голландія та Франція. Міністр закордонних справ Франції Філіп Дуст-Блазі заявив, що його країна не заперечує головування Казахстану в ОБСЄ. «Це стане позитивним знаком, який підштовхне казахську владу до завершення своїх реформ», — резюмував він.
Однак інші країни, в тому числі Велика Британія та США, закликали Казахстан спочатку до проведення реформи, а вже потім претендувати на посаду голови ОБСЄ. Представники Сполучених Штатів запевнювали, що в 2009 році ще досить рано обирати головою ОБСЄ цю центральноазіатську країну, в якій, на думку західних оглядачів, вибори досі не відповідають західним стандартам.
Міністр закордонних справ Казахстану Касим- Жомарт Токаєв на зустрічі в Брюсселі пообіцяв втілити в життя широкомасштабні реформи із досягнення у своїй країні парламентської демократії, забезпечення свободи засобів масової інформації та підвищення ролі неурядових організацій.
Голова бельгійського МЗС Карел де Гюхт наголосив, що деякі компромісні пропозиції з питання головування ОБСЄ в 2009 році розглядатимуться наступного року, коли головою організації буде вже Іспанія. Зокрема, не виключено, що Греція очолить ОБСЄ 2009 року, Литва — 2010-го й Казахстан — 2011 року. Однак, як повідомляє агентство Рейтер, Казахстан відкинув такий компроміс.