Кількість перемогла якість
Експерти «Дня» — про підсумки парламентського сезону![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100714/4122-1-1.jpg)
Влітку минулого року ми обурювалися неефективністю Верховної Ради. Одна блокада змінювалася іншою. Зараз ситуація кардинально інша. Шоста сесія VІ скликання виявилася більш ніж продуктивною. Минулого тижня парламентарії засідали мало не щодня до 12 ночі. Працювали й у вихідні. Втім, ухвалювалися лише закони й поправки більшості, від опозиції — лише кілька символічних законопроектів, та й то в співавторстві з регіоналами.
Один депутат-жартівник у курилці Ради назвав це явище законодавчою «діареєю». І частка істини в цьому жарті є... Парламент став своєрідною машиною для голосування. Хоча, з іншого боку, чого можна було чекати від сформованої антиконституційним шляхом коаліції «тушок».
Звичайно ж, із приходом до влади Партії регіонів, Президента Віктора Януковича Рада стала дієздатною, і це плюс. Але насправді вплив парламенту як інституту значно знизився. Тепер усі важливі рішення ухвалюються в кількох кабінетах на Банковій. А депутати стали виконавцями, кнопкодавами.
У нинішній Раді головна фігура зовсім не спікер, і навіть не голова фракції Регіонів, а... Михайло Чечтов. Від його сигналу залежить, буде ухвалений закон чи ні.
Звичайною практикою стало, що, скажімо, у вівторок вноситься «талмуд» на 600 сторінок, а в четвер парламентарії голосують за нього в першому читанні. Один із прикладів — закон про судоустрій, який не критикував, напевно, лише ледачий. У результаті документ усе-таки ухвалили, без поправок опозиції. Тепер повноваження Верховного Суду врізані, а у Вищої ради юстиції їх стало вдосталь. Загалом, попри деякі позитивні моменти, закон називають політичним, який ускладнює роботу судової системи.
Депутати, а головне — спікер, на якийсь час забули, що демократія — це процедура. 27 квітня за 15 хвилин був прийнятий бюджет. Казали, що цей документ нормальний і збалансований. Хоча минулого тижня довелося до цього «збалансованого» бюджету вносити зміни. Скорочувати прибутки й витрати.
Але 27 квітня запам’ятається ще і як день ратифікації харківських угод. Цим димовим шоу, мордобоєм, а головне — його наслідками (продовження базування Чорноморського флоту РФ у Криму, як мінімум, до 2042 року), VІ сесія VІ скликання вже точно увійде в історію українського парламентаризму як приклад здачі національних інтересів.
На совісті депутатів і скасування місцевих виборів, які мали відбутися 30 травня. І це при тому, що, згідно із законом, Рада взагалі не має права скасовувати вибори — лише призначати. Щоправда, перед канікулами народні обранці встигли не лише призначити нову дату — 31 жовтня, а й змінити правила гри, які тепер явно на руку правлячим партіям.
Встигла коаліція й на законодавчому рівні затвердити основи внутрішньої та зовнішньої політики, де, зокрема, Україна відмовляється від вступу в НАТО, закріпивши позаблоковий статус держави. І це за наявності іноземної військової бази на території нашої країни.
У числі прийнятих і новий Бюджетний кодекс, що містить низку позитивних пунктів, але, за оцінками експертів, навряд чи приведе до вирішення проблем корінним чином. Тобто назвати його реформаторським не можна, він передбачає лише косметичний ремонт.
Щоправда, інколи машина для голосування дає збій. Це сталося у випадку з Податковим кодексом. Під слушним приводом всенародного обговорення влада вирішила спустити на гальма невдалий проект, який уже зібрав близько 6 тисяч поправок. Щоб розглянути всі ці поправки, потрібно вісім тижнів безперервної роботи. Тоді про літні канікули можна забути!
Та ж сама доля спіткала й закон про референдум. Уже без будь-яких слушних приводів Рада в єдиному пориві перенесла його на наступну сесію. Мабуть, депутати вирішили, що в таку спеку про референдум краще не говорити.
За досить короткий час дала збій і урядова машина. Рада за командою «зверху» несподівано для всіх проголосувала за відставку віце-прем’єра Володимира Семиноженка, а вже трохи пізніше, з меншою несподіванкою, — за звільнення міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича, що свідчить про наростаючу конкуренцію всередині самої Партії регіонів.
Знову депутати зберуться 10 вересня, тоді ж стартує виборча кампанія в місцеві органи влади.