«Кольорова лихоманка» вже забирає дітей
«Кольорова лихоманка», до якої переважно схильні жителі шахтарських міст і селищ, уже вражає дітей. У селищі Хмельницькому Свердловського району при спробі вирубати електрокабель, що знаходився під високою напругою, смертельно травмовано струмом дев'ятикласника місцевої школи. Вельми трагічно закінчилися походи за кольоровим металом ще для декількох підлітків. А нещодавно Краснодонським держвідділом міліції розкрито групу з чотирьох неповнолітніх, які спеціалізувалися на крадіжці кабелю, що належить «Укртелекому».
Розкрадання кабельно- провідникової продукції стало одним із найпоширеніших видів злочинів. Тільки за два місяці року в області затримано близько 200 чоловік, у яких вилучено близько 6 тонн лому кольорових металів. А співробітниками карного розшуку Первомайського держвідділу міліції порушено 18 кримінальних справ.
В умовах невиплати заробітної плати люди змушені шукати кошти на прожиття, навіть якщо їх заняття йде врозріз з існуючим законодавством. Непокоїть те, що власне благополуччя досягається за рахунок нещастя десятка, а то й сотні інших сімей, цілих колективів. Внаслідок розкрадання декількох метрів кабелю в Попасній, наприклад, без електропостачання на троє діб залишилися три шахтарських селища. У селищі Лозовському Слов'яносербського району на кілька днів залишився без телефонного зв'язку такий важливий об'єкт, як єдина селищна лікарня.
З розкраданням державного майна можна боротися, якщо на допомогу правоохоронним органам прийде саме населення, самі члени трудових колективів. Наприклад, слідчим відділом УСБУ в Луганській області порушено кримінальну справу щодо двох жителів селища шахти «Бєлорєченська», які завдали своєму підприємству збитку на суму понад 26 тисяч гривень.
Поживитись ці двоє вирішили на дільниці, на якій, на їх думку, вже не велись роботи. Вирубавши сокирами чотири сотні метрів кабелю, вони стали віддирати кабельне обплетення, звільняючи мідну жилу. Цим зловмисники привернули увагу працюючих неподалiк гірників. Розкрадачі спробували «домовитись» із колегами. Однак не на тих натрапили.
Шахта «Бєлорєченська» об'єднання «Луганськвугілля» сьогодні вважається однією з найбільш перспективних в області. Її колектив націлений на підвищення вуглевидобутку, незважаючи на те, що зарплату не отримує впродовж декількох місяців. У забій люди спускаються з двома пиріжками з горохом, які видаються на підприємстві як «тормозки». Після зміни доводиться митися холодною водою, тому що немає коштів на ремонт електродвигунів котельні. Й раніше у вирубках знаходили місця, де було вирубано по 20 — 30 метрів кабелю. Цього разу гірники виявили пильність, й розкрадачів було спіймано на гарячому.
Як вважає прокурор міста Лисичанська Віктор Глаговський, треба розібратися з пунктами прийому кольорових металів й особливо з пересувними. У Лисичанську боротьбу з розкраданням кольорових металів саме так і розпочали: після звернення до Ліцензійної палати при Кабміні в районі закрили 80 відсотків пунктів прийому кольорових металів, і розкраданнь стало менше.
Щоб домалювати цю похмуру картину, можна було б привести ще декілька прикладів і цифр. Однак, гадаємо, вже й так ясно, наскільки складна сьогодні соціальна ситуація в шахтарських регіонах, і що в результаті загрожує нашому суспільству. Тільки до уряду зі своїми бідами Донбас ніяк не достукається.