Коротко / Панорама дня
На Поділлі — нові археологічні знахідки
У Хмельницькій області науковці відкопали фортецю у фортеці: на подвір’ї Меджибізького замку, під семиметровим шаром землі, археологи знайшли кам’яний форпост ХIV століття і залишки давньоруських валів та будівель ХІІ–ХІІІ століть. Фортеця побудована литовським князем Ольгердом на земляних валах та будівлях Давньої Русі. Тим самим науковці довели правдивість стародавнього Іпатівського літопису від 1146 року, де розповідалося про нині знайдені кам’яні мури і будівлі. Тож Меджибізька фортеця на Хмельниччині постарішала принаймні на три століття, повідомляє «Музейний простір України». Розкопки допомагають чітко простежити і вивчити перехід від часів Давньої Русі до Литовського князівства. За легендами, в підземних ходах фортеці заховано золоту карету та кілька возів зі сріблом. Археологи вже знайшли завалений підземний хід. Нині вже розчистили чотири метри. Юрій Толкачов, начальник Меджибізької археологічної експедиції: «Тут багатошарова пам’ятка. Ми знайшли фрагменти пізнього палеоліту на території фортеці, знаряддя праці пізнього палеоліту, яке відноситься до 30 тисяч років тому. Потім знайшли фрагменти Трипільської культури — це 5 тисяч років тому, фрагменти Древньої Русі». Меджибозька фортеця приховує ще чимало таємниць, кажуть археологи. Адже по-справжньому її досконало почали вивчати лише зараз. Через брак грошей робота експедиції просувається повільно, але їхні знахідки вже поповнюють експозиції українських музеїв.
У Луцьку вшанують жертв Голодомору
6 вересня 2008 року о 10 годині на Замковій площі у Луцьку відбудеться Всеукраїнська акція пам’яті жертв Голодомору «33 хвилини». Вона є складовою міжнародної акції «Незгасима свічка», що присвячена 75-річниці Голодомору. «33 хвилини» ініцювала Національна скаутська організація України Пласт. Головне завдання, яке ставлять перед собою організатори заходу — показати правду про злочини сталінського комуністичного режиму, згадати і вшанувати кожного поіменно, а також залучити до пошукової роботи небайдужих людей. Під час акції представники молодіжних організацій протягом 33 хвилин будуть зачитувати імена та прізвища людей, які померли у 1932–1933 роках, а також свідчення очевидців, які пережили роки голоду. Акція триватиме до 22 листопада у всіх містах та районних центрах України, повідомляє прес-служба Пласту. Урочистий фініш велоестафети призначено на 13 вересня — День фізичної культури і спорту України. Відбудеться він на столичному Майдані Незалежності.
Донецькі студенти не хочуть бути фінансистами, будівельниками та журналістами
Усі 464 абітурієнти Донецька, які закінчили школу із золотою медаллю, без особливих проблем вступили до найпрестижніших вищих навчальних закладів. Велика частина випускників (94%) була зарахована до ВНЗ за результатами тестування, а інші успішно склали екзамени на загальних підставах. При цьому, за словами донецького міського голови Олександра Лук’янченка, частина донецьких «медалістів» вирішила навчатися не в Донецьку й вибрала інші міста (переважно — Київ), а десять осіб із них узагалі виїхали з країни. Що ж до вибору новоспечених студентів, то, як правило, більшість із них як і раніше надає перевагу економічним і юридичним спеціальностям. Так, із загальної кількості відмінників на юридичні факультети донецьких ВНЗ вступили 12,7%, а на економічні факультети — 34%. Ще 10,6% тих, хто вступив до ВНЗ, будуть педагогами з різних спеціальностей, а 5,8% — лікарями. При цьому менш за все популярністю серед абітурієнтів-«медалістів» чомусь користуються такі спеціальності як інженер-будівельник (її для себе вибрали лише 1,7% випускників), аналітик-фінансист (1%) і... журналіст (1,2%). За словами О. Лук’янченка, наразі в регіоні на ці професії не існує дефіциту кадрів, однак у майбутньому ситуація може змінитися, і це є дуже тривожним симптомом не лише для Донеччини, але й для всієї країни загалом.
На наших дорогах – загальноукраїнська велоестафета
«Спорт для всіх єднає Україну» — під такою назвою в країні проходить всеукраїнська велоестафета, організована 3 вересня Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту і Всеукраїнським центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх». Стартувала вона в Ужгороді за участі 15 велосипедистів, а по дорозі до них приєднуються всі бажаючі. Естафета проходить вже третій рік поспіль і щороку кількість учасників зростає. В цьогорічній акції участь бере 315 осіб віком від 14 до 79 років. Мета заходу — гуртування громадян усіх регіонів України навколо ідеї здорового способу життя та залучення широких верств населення до занять фізичною культурою та спортом, повідомляє прес-служба Мінсім’ї. Велоестафета охопить всі регіони України та проходитиме за трьома маршрутами одночасно. Велосипедистів, що беруть участь в естафеті побачать жителі Ужгорода, Івано-Франківська, Чернівців, Тернополя, Львова, Луцька, Рівного, Хмельницького, Вінниці, Житомира, Севастополя, Сімферополя, Херсона, Миколаєва, Одеси, Кіровограду, Черкас, Переяслава-Хмельницького, Луганська, Донецька, Запоріжжя, Дніпропетровська, Полтави, Харкова, Сум, Чернігова та Києва. Південний та Східний маршрути стартуватимуть 5 вересня.
Ще одна мазохіська послуга у львівському кафе
У львівському «Мазох-кафе» з початку вересня додалася ще одна послуга: окрім різних садомазохіських штучок тут можна у прямому ефірі переглянути відеотрансляцію засідання Верховної Ради. Цікаво, що кількість відвідувачів кафе від оригінального нововведення зросла.
Чейні за стабільність на Кавказі
США зацікавлені в мирі та стабільності на Кавказі, заявив віце-президент Дік Чейні на зустрічі з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим у Баку. «Переговори, проведені нами, відбуваються в той час, коли Росія вторглася на територію Грузії. Ця акція була однозначно засуджена міжнародною спільнотою. А Сполучені Штати глибоко й всебічно зацікавлені в повному встановленні миру та стабільності в цьому регіоні», — наголосив Д. Чейні, в планах якого відвідання Києва та перемовини з вищим керівництвом України. Як зазначає азербайджанська преса, Д. Чейні заявив, що США рішуче підтримують суверенітет і територіальну цілісність Азербайджану. «Ми виступаємо за врегулювання карабахського конфлікту шляхом переговорів, що спираються на принцип територіальної цілісності країни й інші міжнародно-правові норми», — сказав віце-президент США. Крім того, він наголосив, що питання енергетичної безпеки набувають дедалі більшої ваги. «США разом з іншими європейськими державами, в тому числі з Туреччиною, вірять у те, що для забезпечення вільного транспортування природних ресурсів і розробки додаткових маршрутів експорту повинна проводитися спільна робота з Азербайджаном, країнами Кавказу та Центральної Азії», — заявив Д. Чейні.
Валенсу нагородили «Зіркою тисячоліття Литви»
Міністр закордонних справ Литви Пятрас Вайтекунас нагородив учора «Зіркою тисячоліття Литви» колишнього лідера «Солідарності» й екс-президента Польщі Леха Валенсу. Як повідомила прес-служба литовського МЗС, цієї нагороди екс-президент удостоєний за вагомий внесок у подолання політичних розбіжностей між Польщею та Литвою, які мали місце на початку 90-х. Валенса сприяв створенню міцного підѓрунтя для розвитку партнерства та дружби двох країн, що знайшло відображення в підписаному 26 квітня 1994 року договорі про двосторонні відносини добросусідського співробітництва. На церемонію прибуло багато політиків, дипломатів, суспільних діячів, журналістів, у тому числі членів литовського сейму, підписанти Акту незалежності, представники Литовського інституту історії. Вони візьмуть участь і в конференції «Саюдіс—Солідарність: початок стратегічного партнерства», яка відбудеться сьогодні в Королівському палаці в Варшаві. Знак «Зірка тисячоліття Литви» засновано до ювілею країни, який відзначатиметься наступного року, і вручається особам, які зробили визначний внесок у розвиток країни.
Таїландську кризу вирішать за допомогою референдуму
Уряд Таїланду запропонував провести референдум з метою розв’язання політичної кризи, передає агентство Рейтер з посиланням на заяву міністра культури Сомсака К’ятсуранонта. За його словами, план про проведення референдуму було схвалено на спеціальному засіданні кабінету міністрів, скликаному прем’єр-міністром країни Самаком Сунтараветом. Разом з цим наразі невідомо, яке саме питання буде винесене на референдум. Виступи опозиції, що вимагає відставки уряду, тривають у Таїланді з 26 серпня. Опозиціонери блокують роботу аеропортів, держустанов, перекривають дороги. У ніч на вівторок у Бангкоку пройшли масові заворушення за участі прибічників уряду й опозиції. За інформацією місцевих ЗМІ, одна особа загинула й 35 отримали поранення. Прем’єр-міністр Таїланду оголосив про введення в столиці країни Бангкоку режиму надзвичайного стану після тривалих антиурядових протестів і зіткнень. Лідер антиурядового руху в Таїланді Чамлонг Срімуанг заявив про непідкорення опозиції режиму надзвичайного стану.
Випуск газети №:
№158, (2008)Рубрика
Панорама «Дня»