Коротко / Панорама дня
Іванішвілі не поїде з візитом до Росії
Прем’єр-міністр Грузії Бідзіна Іванішвілі заявив, що не має наміру їхати до Росії. «Мій візит до Росії не відбудеться з елементарної причини — поки Росія має посольства в Абхазії та Осетії. Але можна вдатися до певних кроків, аби зустріч (з російським керівництвом) відбулася, скажімо, в Європі — десь за межами Росії, хоча й про це поки що не йдеться, навіть на рівні мого спецпредставника з російсько-грузинських відносин», — наводить слова прем’єра агенція «Новини-Грузія». Він також нагадав, що при уряді Грузії запроваджено спеціальну посаду для врегулювання відносин з РФ і зараз Тбілісі чекає «конкретних кроків у відповідь від Росії». Нагадаємо, перший зарубіжний візит Іванішвілі зробив до Брюсселя, де зустрівся з керівництвом Євросоюзу і НАТО.
НАТО розгляне запит Туреччини щодо системи «Петріот»
Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що «без зволікання» розгляне прохання Туреччини про розміщення на її території ракетної системи «Петріот» для захисту кордону із Сирією, де тривають безладдя і зіткнення. Про це повідомила Бі-бі-сі. У свою чергу, міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле вже заявив про те, що запит Туреччини, яка є членом НАТО, має бути задоволений. Нагадаємо, кілька разів за останній місяць армії Туреччини довелося вести вогонь у відповідь на ракетний обстріл із сирійської території. У жовтні п’ятеро громадян Туреччини загинуло після влучення сирійського снаряду в турецьке село. За словами Расмуссена, такий крок міг би «посилити потужності Туреччини з протиракетної оборони», а також «зробити внесок у розв’язання кризи уздовж південно-східного кордону НАТО».
Сюзан Райс в ООН дала відсіч критиці республіканців
«Роблячи заяви про напад на наше представництво в Бенгазі, я спиралася виключно на інформацію, надану мені спецслужбами. Я одразу дала зрозуміти, що ця інформація попередня і що лише розслідування дасть нам вирішальні відповіді на запитання», — заявила представниця США в ООН Сюзан Райс у відповідь на критику республіканців. Нагадаємо, що двоє сенаторів Джон Маккейн і Ліндсі Грем звинуватили Райс у «некомпетентності» і заявили, що вона навмисне ввела громадськість в оману, назвавши штурм консульства у Бенгазі «стихійним», в результаті якого загинуло четверо дипломатів, зокрема й посол США у Лівії Крістофер Стівенс. Варто зазначити, що багато хто бачить Сюзан Райс на посаді наступного держсекретаря США у новій адміністрації Барака Обами. 48-річна Райс є давнім соратником чинного президента. Обама неодноразово публічно захищав її від критики політичних опонентів.
Cаміт ЄС розпочався в умовах суперечок
В умовах суперечок розпочався вчора дводенний саміт ЄС з питань бюджету співтовариства на семирічний період. Проект бюджету викликав невдоволення Великої Британії, яка категорично виступає проти підвищення витрат бюджету. Ось що у зв’язку з цим заявив британський прем’єр Девід Кемерон: «Мають відбутися дуже важливі переговори. У той час, коли нам доводиться ухвалювати важкі рішення щодо скорочення національного бюджету, було б неправильно погоджуватися з рішеннями про збільшення витрат Євросоюзу. Ми готові битися до останнього, аби досягти того, що вигідно британським платниками податків і щоб було збережено систему «британської знижки». Жорстка позиція Кемерона багато в чому зумовлена складною внутрішньополітичною обстановкою у Великій Британії. Прем’єр-міністр зазнає тиску, як з боку опозиції, так і депутатів парламенту від власної Консервативної партії, які надзвичайно скептично налаштовані щодо ЄС. Єврокомісія пропонує закласти до бюджету понад трильйон євро. З таким обсягом згодні лише ті держави, які отримують з бюджету ЄС більше дотацій, ніж вносять до нього коштів. Основні ж країни-донори вимагають, аби цю суму було урізано щонайменше на 100 млрд євро. Водночас, як повідомляє ІТАР-ТАРС, сім країн — членів ЄС з 27 вже заявили, що накладуть вето на проект, якщо в ньому не будуть враховані їхні головні побажання. Серед країн, що погрожують зараз накласти вето на проект семирічного бюджету, в кулуарах саміту називають Велику Британію, Австрію, Швецію, Данію, Латвію, Румунію та Італію.
Британські студенти просять уряд не підвищувати ціни на навчання
У Лондоні тисячі студентів провели марш протесту проти підвищення цін на освіту і безробіття серед молоді. У демонстрації, за різними оцінками, взяло участь 5-10 тис. осіб. У цьому навчальному році плата за освіту в багатьох університетах зросла майже втричі. Марш протесту був організований Національним союзом студентів та низкою інших організацій. «Як можна проводити загальні парламентські вибори через три роки, якщо до соціальних проблем існує такий суперечливий підхід? Ми хочемо, аби політики говорили про те, що в систему освіти вкладаються державні кошти, що плату за навчання слід скасувати і повернути урядові стипендії», — заявив лідер союзу Ліам Бьорнс. Нагадаємо, в листопаді 2010 року студентські акції протесту переросли в зіткнення з поліцією, але британський уряд не відмовився від рішення підвищити ціни за навчання в університетах.
Випуск газети №:
№214, (2012)Рубрика
Панорама «Дня»