Перейти до основного вмісту

Крапки над «i»

01 жовтня, 00:00

Перша у нинішньому політсезоні прес-конференція Президента України Леоніда Кучми пройшла в умовах аншлагу — зал прес- центру був повністю заповнений журналістами. Не дивно, адже за останні кілька місяців в Україні та за її межами сталося дуже багато подій.

ГРОШІ

Уже вкотре тема економіки стала центральною у розмові глави держави з представниками мас-медіа. «Нарешті ми дочекалися того часу, коли економіка розвивається незалежно від того, хто займає урядові кабінети», — сказав Леонід Кучма. Президент навів низку цифр, які свідчать, на його думку, про позитивну динаміку в економічній сфері. Так, за його словами, з початку року загальний ВВП виріс на 5,3%, у тому числі промисловість — на 14,6%, що вдвічі перевищує торішній рівень. Зростає і кількість зарубіжних інвестицій: за перше півріччя нинішнього року їх надійшло вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року, внутрішні інвестиції зросли майже на 25%, реальна зарплата — більше ніж на 15%. Загалом роботою уряду можна бути задоволеним, відзначив Президент. Незважаючи на те, що Президент не має «ні думки, ні бажання» відправляти уряд у відставку, він висловив низку претензій до Кабміну. Україна втратила першість серед країн СНД за зростанням ВВП, інноваційні технології впроваджують дуже повільно, споживання енергоносіїв зростає вдвічі швидше за ВВП, адміністративні методи управління економікою, і зокрема сільським господарством, переважають над ринковими, складна ситуація з розвитком підприємництва тощо, — такий неповний перелік претензій глави держави до тих, хто перебуває за кермом управління економічними процесами у країні.

Кажучи про бюджет на наступний рік, Леонід Кучма зауважив, що підготовлений урядом документ націлений на економічне зростання і збільшення соціального захисту населення, проте має й кілька істотних недоліків. Головні з них — низькі, на думку глави держави, закладені темпи економічного з ростання загалом — до 5%, і зокрема зарплати — 11,6%. На думку Президента, потрібні темпи зростання ВВП на рівні 6-8%. Кажучи про нафтопровід Одеса — Броди, Леонід Кучма наголосив, що рішення про напрямок його використання слід приймати, зважаючи на економічні, а не політичні міркування. Президент сказав, що не хоче наводити аргументи ні на користь прямого, ні на користь реверсного використання нафтопроводу. На його думку, уряд повинен зважити всі економічні вигоди кожного з варіантів і на підставі цього прийняти рішення.

ВАШИНГТОН І БРЮССЕЛЬ

Президент України назвав великим досягненням потепління у відносинах України зі США, що було відчутно, зокрема, і під час його візиту до Нью-Йорка на 58-у сесію Генасамблеї ООН. «Те, що розпочався діалог політичний, те, що нас почали слухати, — це наше велике досягнення», — сказав він. Президент також підкреслив незмінність позиції України, згідно з якою США є її стратегічним партнером. Водночас глава держави висловив подив стосовно політики Європейського Союзу щодо України. З його слів, він згоден із заявою першого заступника міністра закордонних справ із питань європейської інтеграції Олександра Чалого, що Україна втомилася чекати сигналів зі сторони ЄС стосовно перспектив своєї інтеграції. Леонід Кучма також відзначив: «Ніхто з чиновників (ЄС. — Ред. ) не заявляв, що Україну хочуть бачити у ЄС». Зі слів Президента, факт ненадання Україні статусу країни з ринковою економікою є політичним рішенням. Разом із тим, на думку Президента, Україна на сьогодні не готова до вступу до Євросоюзу.

«Якби мене сьогодні запросили вступати до ЄС, я би відмовився. Кому в Європі потрібні українські літаки, кому в Європі потрібне українське машинобудування, кому в Європі потрібна українська вугільна промисловість? Ми й місяць не витримаємо конкуренції», — переконаний Леонід Кучма. Глава держави акцентував, що Україна повинна, передусім, зосередитися на досягненні європейських стандартів життя всередині країни. Відповідаючи на запитання журналістів, Леонід Кучма заявив про перспективність об’єднання ГУУАМ (Грузія, Україна, Узбекистан, Азербайджан, Молдова). Ця структура, на його думку, крім іншого, відіграватиме свою роль у справі організації нового шляху транспортування нафти та газу до Європи.

ЄЕП

Коментуючи підписання угоди про Єдиний економічний простір із Росією, Білоруссю і Казахстаном, Леонід Кучма знову наголосив на тому, що в основі його лежать виключно економічні мотиви, необхідність зняти бар’єри на шляху українського експорту. На переконання Президента, угода про ЄЕП не потребує експертизи Конституційного Суду. Він підкреслив, що угода про створення ЄЕП є рамковим документом. «Щодо кожного кроку реалізації угоди треба мати окрему міждержавну угоду, ратифіковану парламентами. Якщо країна не хоче (приєднатися до окремо взятої угоди. — Ред. ) — ніхто не примушуватиме», — сказав Президент. Глава держави висловив подив щодо заяв окремих політичних сил про ініціювання процедури імпічменту Президенту у зв’язку з підписанням угоди стосовно ЄЕП. Президент також заявив, що участь України у формуванні Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю і Казахстаном не суперечить її наміру інтегруватися до Світової організації торгівлі. На думку Л. Кучми, створення ЄЕП «відповідає загальносвітовій практиці регіональної інтеграції». Він також зауважив, що всі учасники ЄЕП ідуть шляхом адаптації свого законодавства до стандартів СОТ і міжнародного законодавства. «Європейський вибір України і рішення про вступ до СОТ відображені в указах Президента, і, повірте мені, я змінювати їхнього наміру не маю», — наголосив Леонід Кучма.

Відповідаючи на запитання журналістів про ставлення до висловлювань заступника міністра закордонних справ Росії Митрофанової стосовно необхідності надання російській мові статусу офіційної на всьому пострадянському просторі, Президент України висловився досить однозначно. На його думку, такі заяви не відповідають загальному духу українсько-російських відносин. «Я підкажу нашому МЗС, що на такі речі потрібно реагувати», — сказав Леонід Кучма.

ВИБОРИ

Президент розставив деякі крапки над «і» в питанні політичної реформи. «Я — за всенародні вибори президента. Я — за те, щоб вони відбулися в 2004 році». «Я нікуди не збираюся — ні в президенти, ні в інші ігри грати», — наголосив Леонід Кучма. Коментуючи процес реалізації конституційної реформи в Україні, Президент повідомив, що залишається прихильником свого проекту, «де сильний президент, сильний парламент і сильний уряд». Одночасно Леонід Кучма висловив готовність підтримати будь-який варіант політреформи, якщо тільки у ньому буде закладено дієвий механізм формування уряду парламентською коаліцією, врівноважений правом президента розпускати парламент. При цьому він зазначив, що в парламенті спостерігається консенсус у питанні конституційної реформи, про що свідчить підтримка одного із законопроектів 292 народними депутатами. «І я погоджуюся з пропозицією, яку підтримали 292 народні депутати», — заявив Л. Кучма.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати