Китай Америку не пробачив
Заступнику держсекретаря США Томасу Пікерінгу не вдалося переконати керівництво Китаю в тому, що бомби НАТО влучили в китайське посольство в Белграді помилково. Міністр закордонних справ Китаю, за повідомленням АП, назвав пояснення Пікерінга непереконливими.
Саме в Пікерінгу вбачали рятівника американсько-китайських відносин, що після випадкового, як твердять натовці, влучення бомб у дипломатичне представництво 7 травня, не могли не погіршитися. Пекін тоді призупинив військову співпрацю зі Штатами і відклав переговори з питань торгівлі, контролю над озброєннями, прав людини.
Пікерінг, вирушивши до Пекіна з «вибачальним» візитом, за допомогою слайдів і діаграм намагався переконати вище китайське керівництво, що бомбування було-таки помилкою. Газета «Нью-Йорк Таймс» напередодні від'їзду Пікерінга до Китаю написала, що «Вашингтон повинен виплатити суттєві компенсації сім'ям трьох китайських жертв».
Проте китайці демонстрували й демонструють гнівний осуд інциденту з дипломатичною місією. У травні по всій країні прокотилася хвиля демонстрацій протесту, стіни посольства США в Пекіні й досі розписано фарбою та чорнилами.
Китайські мас-медіа спочатку взагалі проігнорували візит Пікерінга. Вони пожвавилися тільки тоді, коли місію високопоставленого американського дипломата можна було вже вважати проваленою. Агенція Сіньхуа передала слова голови зовнішньополітичного відомства Китаю про те, що ні уряд, ні народ країни не можуть погодитися, що «бомбування було помилкою».