Перейти до основного вмісту

Київ-2025

У КМДА за участю експертів і громадськості розробляють Стратегію розвитку столиці. Мета — повернення до списку найпривабливіших міст світу
07 квітня, 00:00

Київська міська державна адміністрація за сприяння Фонду «Ефективне управління» представила проект Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року. Його для столиці України розробила консалтингова компанія BCG (The Boston Consulting Group), яка вже мала досвід розробки подібних проектів для Будапешта, Санкт-Петербурга, Торонто. Паралельно було створено Громадську раду, до якої ввійшли чиновники, бізнесмени, експерти-соціологи, творча інтелігенція. Таким широким складом Громадська рада вчора розглядала представлений проект. Планується, що обговорення Стратегії по різних напрямках триватимуть до кінця травня, а до Дня Києва має бути розроблений остаточний варіант.

За результатами досліджень, Київ відстає від подібних європейських столиць — Праги, Варшави, Будапешта — приблизно на 10—12 років. Як зазначив керівник проекту компанії BCG Сергій Перапєчка, зараз у місті існують проблеми, з якими європейські столиці зіштовхнулися 15 років тому і змогли їх подолати. Зокрема, йдеться про низький рівень економічного розвитку, недостатню транспортну інфраструктуру, низьку якість послуг громадського транспорту та комунальної інфраструктури, проблеми в галузі соціального забезпечення (доступність та якість медицини, освіти), нераціональне землевикористання, стихійну забудову. Враховуючи це, розробники сформулювали три основних елементи загального бачення того, яким має бути Київ у 2025 році.

Креативним містом, яке розвиває інновації. Для цього, на думку експертів з BCG, потрібно зробити ставку на інноваційний розвиток 2-3 кластерів (груп споріднених підприємств). Київ, наприклад, може стати одним зі світових центрів кардіохірургії або фармакології. В цей процес будуть залучені кращі компанії та людські ресурси, що має створити імідж міста відкритої економіки. Як наслідок — Київ буде інвестиційно привабливим. Залучення інвестицій, у свою чергу, дасть можливість міському бюджету фінансувати власний розвиток. Тож у перспективі, вважають у BCG, Київ може стати локомотивом економічного розвитку всієї країни. Але... Необхідна умова, записано в проекті Стратегії, — підвищення довіри до влади, наявність і зрозумілість «правил гри».

Київ повинен зберегти свою унікальність у глобальному масштабі. Тільки таким чином можна добитися розквіту культури і туризму в столиці України. Але для цього необхідно зберегти історичне обличчя Києва (іноземним бізнесменам, як бачимо, цього пояснювати не треба, на відміну від багатьох вітчизняних).

Потрібно забезпечити постійне підвищення якості життя. А це не тільки високий дохід громадян, а й комфортне перебування в місті, підтримка розвитку людського капіталу, екологічна стійкість.

Для втілення такого образу Києва в життя, радять розробники, місто має розвиватися винятково у відповідності до затвердженого плану. Необхідно децентралізувати ділову активність — наприклад, перенести бізнес-центр з історичної частини міста на Лівий берег. Ще однією умовою гармонійного розвитку столиці є збалансований ріст місто-область. Розвиток інфраструктури в області теж має розвантажити центральну частину Києва. І, звичайно, наголошує BCG, потрібно робити зусилля для розвитку соціальної рівності.

Здавалося б, прекрасний план. Проте на запитання до розробників, чи видається він їм реалістичним, враховуючи нереформоване і залежне від центральної влади самоврядування та високий рівень його корумпованості, вони кивнули на чиновників КМДА: мовляв, залежить від них.

Ігор Довбань, начальник Головного управління економіки та інвестицій КМДА, пояснив: для того, щоб уникнути перегляду основних пріоритетів розвитку столиці кожного разу з приходом нової влади нинішнє керівництво адміністрації ініціює затвердження Стратегії на законодавчому рівні. Проте проблема, на його думку, не лише в постійній чиновницькій ротації в апаратах місцевого самоврядування (що примушує чиновників «грати на коротких часових дистанціях»), а й у залежності місцевих бюджетів від державного. «Ви знаєте, що бюджет у нас, як правило, приймається ближче до весни поточного року, потім виділяються кошти, й на місцях залишається лише шість-сім місяців для того, щоб їх освоїти. Тому ми зараз ведемо переговори з Мінфіном, щоб в експериментальному порядку спробувати затвердити бюджет для Києва хоча б на три роки», — сказав чиновник.

«Зрозуміло, що розробка Стратегії — це лише елемент масштабної роботи, яку ми сьогодні розпочинаємо, — говорить ініціатор розробки стратегії голова КМДА Олександр Попов. — Обов’язково треба визначитись із Законом «Про столицю України — місто Київ», визначити місце Києва, його взаємовідносини з центральною владою. Ми бачимо, що у цьому плані нас чекають зміни. Для ефективного розвитку нам важливо було знайти фахових розробників для визначення пріоритетів. Це дуже важливе питання, й дискусія, що відбулася під час засідання Громадської ради, це довела».

Розробники Стратегії тепер розпочинають фахові дискусії по різних напрямках розвитку Києва. «День» інформуватиме читачів про найважливіші моменти й найгостріші етапи цієї розмови. Тож ви першими дізнаєтесь, як виглядатиме Київ у 2025 році і з якими проблемами його жителі зустрінуться на шляху до формування нового обличчя однієї з найдревніших і найкрасивіших європейських столиць.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати