«Малий» Податковий кодекс прийнятий у першому читанні
Учора Верховна Рада України прийняла у першому читанні законопроект «Про внесення змін у деякі закони України з питань оподаткування» — так званий «малий» Податковий кодекс. За його прийняття проголосувало 238 депутатів, проти — 98 з 406 парламентаріїв, що зареєструвалися у залі, інформує Інтерфакс-Україна.
Законопроект передбачає встановити на 2002 рік ставки ПДВ на рівні 17% (у цей час — 20%), податку на прибуток підприємств — 25% (30%), прибуткового податку з громадян — 10%, 15% і 25% у відповідності з шкалами, узгодженими з Кабінетом Міністрів (сьогодні прогресивна шкала включає ставки від 10% до 40%). З числа платників ПДВ виключені сільськогосподарські підприємства, а у сфері сільського господарства встановлено спеціальний режим оподаткування, відповідно до якого нарахований податок залишається у їх розпорядженні.
Згідно з документом, юридичним особам надається право здійснювати благодійницькі внески від 2% до 5% від оподаткованого прибутку за попередній податковий рік з віднесенням їх до валових витрат. Крім цього, меншає ставка готельного збору до 5% від вартості проживання без урахування вартості додаткових послуг і припинення сплати курортного збору з 1 січня 2003 року. Наступного року буде продовжена сплата збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмільництва із спрямуванням отриманих прибутків на спеціальний цільовий рахунок Держказни для подальшого розподілу сум виключно для надання дотацій особам, які здійснюють багаторічні насадження в порядку і об’ємах, визначених Кабміном.
Згідно з постановою, профільному комітету парламенту з питань фінансів і банківської діяльності доручається врахувати неузгоджені пропозиції Кабміну до законопроекту під час його підготовки до другого читання у частині встановлення шкали прибуткового податку з громадян і неоподатковуваної частини прибутків фізичних осіб; порядку оподаткування курсових різниць; терміну перенесення збитків на подальші звітні податкові періоди; віднесення до валових витрат 50% витрат на утримання службових легкових автомобілів; віднесення до валових витрат витрати на підготовку і перепідготовку фахівців; нарахування ПДВ на операції з продажу, які здійснюються на основі бартерних договорів; постачання підакцизних товарів на територію безмитних магазинів. Комітету з питань фінансів доручається винести законопроект на друге читання до 10 липня 2001 року (останній день голосування у рамках даної сесії —12 липня).
Опитані «Днем» підприємці, відзначаючи позитивність зменшення податків, виявляють наполегливе бажання мати від народних обранців результат вже значно більший. Вони кажуть про системні підходи і комплекси заходів. «Якщо всі реформи оподаткування зведуться тільки до зниження податкових зборів з фонду оплати праці без кардинальної зміни всієї чинної системи оподаткування, то жодна розсудлива людина ніколи з «тіні» не вийде, — говорить президент ВАТ «Учбовий науково-виробничий центр «Укртехпрогрес» (Харків), кандидат економічних наук Віктор МИЦА. — Звичайно, парламент зараз не встигає прийняти повноцінний Податковий кодекс, але час для цього у нього був і він згаявся на політичні баталії. Податковий кодекс — це основа основ, і прийняти його варто було ще минулого року».