Перейти до основного вмісту

Майже суперник Буша

Демократи готуються до реваншу
28 лютого, 00:00

Герой в’єтнамської війни, який згодом виступив за її якнайшвидше завершення. Поганий оратор, але хороший знавець політики. Із нього кепкують за видовжене обличчя, однак сьогодні він найпопулярніший політик серед американців. Це — претендент на участь у президентських виборах від Демократичної партії Джон Керрі. Думай про президентство змолоду! Цей вислів, як жоден інший, точно відображає хід нинішньої передвиборної кампанії в Сполучених Штатах. На сьогодні 60-річний сенатор зі штату Массачусетс — лідер передвиборних перегонів. Він уже переміг на «праймеріз» (голосування на рівні штату за кандидата партії, який буде висунутий на загальних виборах) у 17-ти із 19-ти штатів. Діюча адміністрація не може не непокоїтись, що перед нею — досить серйозний конкурент, якому було б бажано понизити рейтинг вже на старті боротьби за президентство.

Аналітики відзначають, що в Америці набирає обертів, можливо, найбрудніша передвиборна кампанія за всю історію країни. Джона Керрі вже встигли звинуватити в подружній зраді, в залежності від лобістів і навіть у пацифізмі... Поки що всі скандали вдалося загасити, тож вони не встигли розгорітися. Фактично всі вони відбулися протягом дуже короткого від різку часу. Уміння Керрі оперативно реагувати на всі звинувачення поки що дозволяє йому триматися на вершині симпатій електорату. Недавно журналісти поширили повідомлення про нібито амурні справи сенатора із його колишньою практиканткою Алекс Польєр. Утім, «Моніки-2» не вийшло... Якщо Клінтон із самого початку обрав ненадійну тактику «не знаю, не бачив», то Джон Ке ррі одразу вийшов на публіку: «Я категорично відкидаю такі чутки». Згодом заперечила підозри сама стажерка. Її ж батьки навіть заявили, що голосуватимуть за досвідченого політика з Массачусетсу.

Білий дім поки що намагається не втручатися в хід передвиборної кампанії. Принаймні явно. Представники адміністрації заявили, що агітація за Джорджа Буша розпочнеться саме тоді, коли демократи нарешті визначаться зі своїм кандидатом. Однак на початку лютого передвиборний штаб Буша звинуватив Керрі в «безпринципності». Було випущено спеціальний відеоролик, який розіслали на шість мільйонів адрес електронної пошти. У матеріалі ставилася під сумнів обіцянка Керрі вказати на двері лобістам. «Якщо він і вкаже на двері, то це будуть двері його офісу», — зазначили республіканські прибічники. Керрі у свою чергу розповів про дотації до передвиборного фонду Джорджа Буша. За його словами, діючий президент отримав близько $3,2 млн. дотацій від великих нафтогазових компаній, а найбільшим спонсором кампанії республіканців на останніх виборах у США (2000 рік) була енергетична корпорація «Енрон», яка не так давно збанкрутувала з великим скандалом.

У чому секрет живучості Джона Керрі? Чому рейтинги Джорджа Буша почали так стрімко падати? Зараз різниця між рівнем популярності Керрі та Буша перевищує десять відсотків на користь першого.

Фахівці з політтехнологій пояснюють це тим, що журналісти надміру багато приділяють уваги «праймеріз» демократів, у той час як нинішнього господаря Овального кабінету відправили на задвірки громадської уваги. Пояснення заслуговує на довіру. Дійсно, про Джона Керрі в американських мас-медіа з’являються щодня сотні різнопланових матеріалів. Дійшло навіть до того, що його почали порівнювати з «кіношними» персонажами: у «Нью- Йорк Таймс» нещодавно вийшла стаття, в якій ветерана в’єтнамської війни Керрі порівняли з кіногероєм Роном Ковичем із фільму «Народжений 4 липня».

Біографію Керрі проаналізовано мало не щохвилинно. Із самого початку кампанії було помітно, що Джон Керрі прагнув скористатися своїм в’єтнамським досвідом на хвилі електорального попиту на військових. Неспокій в Іраку вимагає, аби біля владного керма в США перебувала людина, яка не на словах розуміється на військовій справі. Однак опоненти зуміли скористатися «в’єтнамською сторінкою» (особливо поств’єтнамською) біографії кандидата для потужної критики. Джон Керрі брав активну участь в антивоєнних протестах в 70-х роках. Прискіпливі журналісти віднайшли фотографію, на якій ледь помітно на задньому фоні сиділи на одній із демонстрацій поруч Керрі та відома американська акторка Джейн Фонда. Вона займала жорстко пацифістські позиції. І відважилася навіть вирушити до Північного В’єтнаму під час воєнних дій, аби підбадьорити ворожі американцям війська. За свій учинок Фонда була змушена одразу вибачитися... Джону Керрі довелося виправдовуватися через тридцять років по тому. «Керрі та Фонда були просто знайомі. Важливо розуміти дві речі: він зустрів її перед поїздкою до В’єтнаму, й він не схвалював її неоднозначної подорожі», — заявила речниця кандидата Стефані Каттер.

Керрі — сенатор із майже 20- річним стажем, один із експертів комітету із закордонної політики при Сенаті. Його знання ґрунтовні й глибокі. «Він розрізняє відтінки сірого кольору як у зовнішній, так і у внутрішній політиці», — таку оцінку дала йому «Нью-Йорк Таймс». Його ораторські здібності, можливо, не настільки сильні, як інтелектуальні, але останні можуть цілком доповнювати перші. Аналітики прогнозують, що якщо Керрі стане кандидатом від демократів, то адміністрація Буша буде, без сумніву, змальовувати його як «північного ліберала» з дещо радикальними поглядами. Утім, спостерігачі звертають увагу, що Керрі — далеко не типовий представник Массачусетсу, а тому його навряд чи можна стригти під одну гребінку з усіма. Його думки з кожного питання дуже збалансовані й у чомусь навіть передбачувані. Він голосував за повалення режиму Саддама Хусейна, однак зараз критикує Джорджа Буша за непродуману антиіракську кампанію. Керрі стверджує, що він зробив би все можливе, аби воєнні дії відбувалися за мандатом ООН і за підтримки найширшої міжнародної коаліції. Він не підтримує податкову політику Білого дому, оскільки вона, на його переконання, призвела до збагачення заможних американців, а «середняки» при цьому втрачають робочі місця. Сам він — затятий мисливець, проте виступає за ефективний контроль за зброєю. Як бойовий ветеран, якого тричі було поранено, він виступає проти смертної кари. Керрі підтримав законодавчі акти, згідно з якими необхідно здійснювати допомогу країнам колишнього Радянського Союзу зі знищення й безпечної охорони ядерних арсеналів. Він голосував за розширення НАТО на Схід, аби до Альянсу були включені держави Східної Європи.

Прогнозувати перемогу Джона Керрі у виборах поки що надто передчасно. Хоч демократи докладуть максимальних зусиль, аби отримати реванш над республіканцями, які перемогли у виборах-2000 лише завдяки складній виборчій системі. Найцікавіше — попереду. З’їзд Демократичної партії відбудеться в липні, коли й буде визначено кандидата в президенти. Самі вибори заплановані на 2 листопада. Проте варто подумати вже зараз: якою може бути політика Джона Керрі щодо України? Які шанси в нього вибороти президентське крісло? Із цими запитаннями «День» звернувся до представників української діаспори в США.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати