«Міністр нападу» отримав репутаційну травму
Експерти розійшлися в оцінках щодо законності депутатства Дмитра СаламатінаВ. о. міністра оборони часів прем’єрства Тимошенко Валерій Іващенко засуджений до п’яти років ув’язнення. Це четвертий колишній високопосадовець уряду Тимошенка, який отримав реальний строк. Раніше за аналогічною статтею — перевищення влади і службових повноважень — були засуджені Тимошенко (сім років), екс-міністр МВС Луценко (чотири роки) та екс-міністр навколишнього природного середовища Філіпчук (три роки). Іващенка також позбавлено другого рангу держслужбовця та права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади в установах, підприємствах всіх форм власності протягом трьох років. «Вирок незаконний і несправедливий. І я не сумніваюся, що його буде скасовано рано чи пізно», — сказав після оголошення вироку Іващенко.
За іронією долі, в скандал цими днями потрапив нинішній міністр оборони Дмитро Саламатін. Опозиція стверджує, що він незаконно став народним депутатом у 2007-му році. Справа в тому, згідно оприлюдненої відповіді на депутатський запит Тараса Стецьківа, російський громадянин Дмитро Саламатін отримав українське громадянство лише в 2005 році. Як заявив в ефірі «5 каналу», народний депутат Володимир Стретович, згідно з законодавством, депутатом може бути обрана людина, яка є громадянином не менше 5 років. Керівник юридичного департаменту партії «УДАР» Валерій Карпунцов був ще різкішим. Він вважає це нехтуванням не лише нормами чинного законодавства, а й національними інтересами держави.
«Очевидно, що це була службова недбалість з боку ЦВК, — коментує «Дню» голова Комітету виборців України Олександр Черненко. — Згідно закону, щоб стати кандидатом у депутати, людина має проживати останні 5 років в Україні. Думаю, що під час перевірки документів Саламатіна на це просто не звернули увагу. Але ЦВК мала б спрацювати, якби вона помітила, що паспорт виданий не так давно. Разом з тим, Центральна виборча комісія не могла заглибитися у це питання, тому що вона реєструвала тисячі кандидатів. Як діяти тепер — це інше питання. Оскільки Саламатін вже склав депутатські повноваження — залишається просто зробити висновки на майбутнє».
В Центральній виборчій комісії переконані — все законно. Аргументація члена ЦВК Михайла Охендовського: «Представники деяких політичних сил або помилково розуміють Конституцію України та Закон про вибори народних депутатів, або продовжують «розважатися» спробами дискредитації ЦВК напередодні майбутніх парламентських виборів. Друга частина Статті 76 Конституції говорить про те, що народним депутатом може бути громадянин України, який на день виборів досяг 21 року; має право голосу; проживає в Україні протягом останніх п’яти років. Зрозуміло, що ці умови якраз і дозволяють зареєструватися кандидатом на виборах і, зрештою, стати народним депутатом. Конституція (норми Закону про вибори депутатів відтворені повністю за нею), не каже, що спочатку потрібно отримати громадянство, а потім ще п’ять років прожити на території України. Це нонсенс, який означатиме, що одна категорія громадян буде не рівною в правах із іншою. П’ять років проживання в Україні — це умова набуття громадянства України за Законом про громадянство. Якщо особа прожила п’ять років на території України, то вона має право бути і кандидатом, і народним депутатом. З цього дуже простий висновок: Дмитро Альбертович Саламатін у 2007 році був абсолютно правомірно висунутий Партією регіонів, абсолютно правомірно зареєстрований ЦВК як кандидат у народні депутати, а згодом і як нардеп, склавши присягу у Верховній Раді. Тут немає жодної юридичної проблеми».
Як бачимо, законно чи ні став депутатом Дмитро Саламатін — тема дискусійна. Але чим запам’ятався він під час свого депутатства — це постійними бійками в парламенті. І це точно.