Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

МIНЛИВОСТI ЛIТА

На сьогоднішній день зареєстровано вже 300 випадків отруєння грибами
20 липня, 00:00

Внаслідок масового отруєння грибами на Дніпропетровщині вже померло 6 жителів Донецької області, якi приїхали вiдпочивати в один iз лiсових масивiв Покровського району сусiдньої областi. Після того як було з’їдено цiлу сковороду «печенi», госпіталізували 17 дорослих і 4 дітей. Як повідомив кореспонденту «Дня» Вадиму РИЖКОВУ заступник головного санітарного лікаря Дніпропетровської облСЕС Віктор Ісаєв, аналіз грибів, вилучених у лісовому таборі, показав, що серед них немає жодного їстівного — суцільна бліда поганка, яку грибники вважали «білими маслюками».

Південні області України, де через малу кількість опадів збирання грибів не було популярним, на сьогоднішній день залишаються найбiльш проблемними. Тепер для безробітних, пенсіонерів і просто малозабезпечених «безкоштовні» гриби стали просто порятунком. До речі, саме ці категорії і становлять 71,6% від загальної кількості постраждалих від отруєння грибами.

Згідно з постановою головного державного санітарного лікаря України «Про впровадження заходів щодо запобігання виникненню отруєнням грибами серед населення» було визначено комплекс обов’язкових для міністерства охорони здоров’я заходів щодо зниження кількості отруєнь грибами. В основному вони полягають у проведенні роз’яснювальної роботи серед населення, а також поліпшенні якості медичної допомоги, що надається потерпілим. На жаль, важко говорити про те, чи постанова спричинила істотні позитивні зміни, оскільки кількість померлих від отруєння неїстівними грибами з кожним днем все зростає. Якщо на 25 червня було зареєстровано тільки 3 смертні випадки, то на сьогоднішній день їх уже 10.

Але грибна проблема — не єдиний «щедрий дар» нинішнього літнього сезону. Підвищення температури повітря призводить до активації багато патогенних мікроорганізмів, що спричиняє спалахи гострих кишкових захворювань, гепатиту А і дизентерії. Але, за словами начальника управління профілактики інфекційних захворювань Міністерства охорони здоров’я Людмили Мухарської, як це дивно, цього року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, можна вже говорити про певні успіхи.

Якщо в 2000 році було зареєстровано 30 спалахів захворювань гострими кишковими інфекціями, то на сьогоднішній день їх, на щастя, тільки десять. Основна їх причина — побутові умови. Наприклад, за словами Людмили Мухарської, нещодавно спалахнула харчова токсикоінфекція на весіллі в селі Ульянівка Кіровоградської області, що призвело до госпіталізації 51 чоловіка, і це є нічим іншим, як результатом гігієнічної і санітарної безграмотності людей, оскільки всю приготовану на 150 чоловік їжу мав умістити один холодильник, при тому, що останніми днями температура повітря не падала нижче 30 градусів.

Зареєстровано також випадок отруєння продуктами, купленими на вуличних лотках і розкладках. Наприклад, зіпсована в спекотний день шаурма стала причиною харчового токсикоінфікування восьми чоловік. Подібна ситуація і радує і засмучує одночасно, виходить, що основною причиною «літніх прикрощів» є і буде низька санітарна культура людей, на яку, по суті, законодавчо вплинути нереально. Адже досі, незважаючи на досить аргументовані докази, немало людей постійно купують на стихійних ринках не тільки овочі і фрукти, (хоч і це також небезпечно, оскільки ця продукція має пройти контроль на наявність нітратів і токсичних речовин), а й м’ясо, рибу і молочні продукти, які, крім ретельного контролю, повинні зберігатися постійно в холодильнику, що, зрозуміло, на стихійних ринках нереально.

Тривала спека набагато ускладнює ситуацію, і тому cанепідемслужба разом з управлінням з профілактики інфекційних захворювань постійно знаходяться в стані бойової готовності, оскільки погода може стати причиною серйозних спалахів гострих кишкових інфекцій і подібних сезонних хвороб. Але якщо цього тільки чекають і побоюються, то серйозний неспокій викликають чужоземні інфекції, випадків яких улітку особливо багато. «Своєї» малярії у нас в Україні, на щастя, немає, зате тільки за минулий рік було зареєстровано 75 випадків захворювань нею. Незважаючи на те, що ще в 2000 році, згідно з постановою головного державного санітарного лікаря, кожна туристична фірма або організація, що оформляє поїздки в країни, де «розгулюють» екзотичні для нас захворювання, зобов’язана не тільки провести роз’яснювальну роботу, але і забезпечувати українських туристів профілактичними препаратами (наші організми, як з’ясувалося, не виробили механізмів захисту від тих хвороб, які можуть зустрітися в екзотичних країнах), невеликі турфірми вважають цю процедуру абсолютно необов’язковим і некорисним заняттям.

Правда, враховуючи рівень забезпеченості населення, це навряд чи можна назвати основною проблемою, оскільки далеко не кожний щорічно відвідує Південно-Східну Азію, яка загрожує чумою, холерою і малярією. Основною ж проблемою було, є і буде — купання в не відведених для цього місцях, тобто в тих водоймищах, де cанепідемслужба контроль взагалі не проводила або через наявність у воді мікробної забрудненості купання було заборонено.

Виходить, що нестача пляжів, велика кількість стихійних ринків і відсутність у населення мікологічних знань завжди приноситимуть влітку свої гіркі плоди. Адже інфекції знищити просто нереально, а ті, відомі нам на сьогоднішній день — це всього лише вершина айсберга, а їх же поширення, напевно, одне з небагатьох, що просто залежить від кожного.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати