Перейти до основного вмісту

Міра тиску

Країні обіцяють податкову службу нового зразка
27 грудня, 00:00

На жаль, у суспільній свідомості ще немає ні позитивного образу міліціонера (дядько Стьопа вже не справляє враження), ні тим більше податкового інспектора. І відрадно, що глибину та значущість цієї проблеми своєчасно усвідомила податкова служба. Чого тільки варті дитячі книжки про податки... Не менш значущий й ініційований у надрах Держподаткової адміністрації рух податкових волонтерів, який залучив до бюджетно-фіскальної орбіти як досвідчених фахівців на громадських засадах, так і завзяту студентську молодь.

Учора ДПАУ продемонструвала ще один вельми ефективний підхід до зміцнення своїх зв’язків із громадянським суспільством, яке зароджується в країні. У Києві відбулося вже четверте (що може свідчити про регулярну роботу) засідання громадської колегії ДПА, що є дорадчим органом при главі податкового відомства, який її й очолює. Головний пункт порядку денного — шляхи поглиблення партнерських відносин (очевидно, з платниками податків. — Авт. ). Задекларована глобальна мета — створити таку податкову систему, за якої «максимальний обсяг податків і зборів до бюджету сплачували добровільно». А ще громадська колегія покликана «забезпечувати зворотний зв’язок із платниками податків та узагальнювати громадську думку щодо роботи податкових органів у процесі їхньої модернізації».

Не можна не відзначити, що попереднє керівництво ДПАУ, ініціювавши громадську колегію, не змогло піти в цьому напрямку далі дитячих казок. А тепер, отримавши кредит Міжнародного банку реконструкції і розвитку на модернізацію, податкова перейшла від слів до конкретних справ.

Відкриваючи засідання, Юрій Кравченко дорікнув, що в залі немає круглого столу, «щоб уникнути гострих кутів». Але без них, природно, не обійшлося. Взявши до уваги досить змістовну інформацію начальника департаменту розвитку і модернізації ДПАУ Валентин Москаленко (зокрема, про телефонні й комп’ютерні центри — для «усунення чинника податківця» і на допомогу платникам податків, про створення їхнього триєдиного «інтегрального образу» — добросовісного, потребуючого уваги та ризикового) колегія перейшла до дискусії. Реалістичну ноту відразу ж вніс до неї академік- секретар відділення економіки НАНУ Валерій Геєць. На його думку, внаслідок не доведеної до кінця податкової реформи бюджет наступного року може недорахуватися шести мільярдів гривень, і податкова служба буде вимушена якимось чином компенсувати ці втрати. Крім того, вчений передбачив, що в європейських країнах і, зокрема у Німеччині, окреслюється криза податкових платежів. Уже сьогодні в цій країні не платять податків 10 тисяч підприємств. За прогнозами, в результаті 45 тисяч фірм можуть збанкрутувати. Геєць побоюється, що цей процес пошириться і на українських партнерів...

Президент Спілки орендарів і приватних власників Віктор Хмельовський також занепокоєний податковою ситуацією в країні, що склалася в результаті оновлення закону про оподаткування, фізичних осіб і проведення пенсійної реформи. Його непокоїть, що підприємці-юридичні особи, які працюють за так званою спрощеною системою оподаткування вже наступного року сплачуватимуть до Пенсійного та страхових фонди вдвічі більше.

Податківці не залишили ці побоювання без відповіді. Заступник голови ДПАУ Сергій Лекарь погодився з аргументами Хмельовського та пообіцяв, що вже найближчим часом податкові нестиковки усунуть. У свою чергу Кравченко відзначив, що в податковій, на відміну від Мінфіну, знають про можливі бюджетні дисбаланси (на його думку, недобір податків може навіть досягти 7 млрд. грн.). Як вважає голова ДПАУ, вихід буде знайдено переважно за рахунок «посилення тиску на тіньові схеми», а також за рахунок підакцизних товарів, до яких, дорікнув головний податківець, законодавці відмовилися занести продукти переробки нафти. Як сказав «Дню» Хмельовський, запитання про те, чи не зачепить спроба посилити тиск на тіньовий бізнес також і легально працюючих підприємців, поки що залишається без відповіді. Ю. Кравченко передбачив створення податкової нового зразка, здатної «посилити довіру суспільства та приватного бізнесу в прозорість, об’єктивність, надійність і доброчесність державної податкової служби». Проте ДПАУ поки що не дуже уважно поставилася до зауважень громадськості, враховуючи й членів колегії. Так, із 35 пропозицій до різних проектів документів, які обговорювала громадська колегія, врахували лише 10. Залишається припустити, що Податкова буде чутливішою до зауважень членів іншого свого дорадчого органу — наглядової ради, створеної із фахівців міжнародного рівня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати