Момент істини в Бухаресті
Україна та Сполучені Штати започаткують якісно новий рівень стратегічного партнерстваУкраїнська сторона очікує, що державний візит Джорджа Буша в Україну, який, до речі, є першим візитом президента США після 2000 року, надасть якісного імпульсу розвитку стратегічного партнерства між нашими країнами як сталими демократіями. Під час цього візиту ми будемо свідками оголошення низки нових ініціатив, які виведуть наші відносини на абсолютно новий якісний рівень. Про це вчора на спільному брифінгу з послом США Вільямом Тейлором заявив заступник голови Секретаріату Президента Олександр Чалий. Він нагадав, що за останні три роки в українсько-американських відносинах було знято багато питань, які існували, починаючи з 1996-го до 2005 року. «Це поправка Джексона — Веніка, статус ринкової економіки, підписання двостороннього протоколу, який був ключовим для вступу України до СОТ, питання інтелектуальної власності», — сказав Чалий .
Торкаючись теми безпосередньо візиту американського президента, він сказав, що Київ очікує отримати чітку підтримку Вашингтона в просуванні українського запиту стосовно ПДЧ на Бухарестському саміті. Заступник голови Секретаріату вважає, що Україна отримає план дій щодо членства під час роботи цього саміту. «Ніяких вагань у нас нема, ми переконані, що є всі підстави для позитивної відповіді. Президент Ющенко виходить з того, що сьогодні є всі передумови — і міжнародні, і внутрішні, щоб Україна отримала позитивну відповідь на свій запит щодо ПДЧ на Бухарестському саміті. Ми розглядаємо Бухарест як шанс для України, і ми ніяких інших шансів — ні в часі, ні в просторі — не розглядаємо. Бухарест — це момент істини для відносин між Україною та НАТО», — зазначив Чалий.
Зі свого боку американський посол заявив, що Вашингтон підтримує бажання України приєднатися до ПДЧ і питання лише в тому, коли це станеться. Пан Тейлор висловив упевненість, що зустріч у Бухаресті буде успішною. «Це буде успіхом України, це буде успіхом НАТО», — наголосив він. Разом із тим посол США не став оцінювати шанси в цифрах. Він лише зазначив, що для України дуже реально отримати позитивну відповідь на свій запит щодо ПДЧ.
Відповідаючи на питання щодо заяв генсека Альянсу про те, що при вирішенні питання про приєднання України до ПДЧ братиметься до уваги позиція Росії, пан Тейлор зазначив, що жодна країна за межами НАТО і України не повинна мати право вето. «Важливо, щоб Україна мала добрі відносини з Росією, і важливо, щоб НАТО мало гарні відносини з Росією», — сказав американський посол.
Зі свого боку Чалий нагадав позицію Президента Віктора Ющенко про те, що вибір системи колективної безпеки — це виключне право України. «Президент неодноразово наголошував на необхідності проведення консультацій, які б зняли занепокоєння, що майбутня інтеграція України може заважити і загрожувати інтересам Росії. Ющенко також оголосив, що Україна, інтегруючись у НАТО, готова взяти на себе зобов’язання щодо розташування ядерної зброї чи іноземних баз. Наша позиція дружня. Ми пропонуємо не протистояння, а діалог», — наголосив заступник голови Секретаріату Президента.
Разом з тим він зазначив, що під час переговорів президентів буде порушуватися багато інших питань. «Ми очікуємо, що за результатами переговорів вийдемо на стратегічні рішення щодо лібералізації торговельних та інвестиційних відносин між нашими країнами. А також поглибимо наші відносини в галузі космосу і високих технологій, в галузі нерозповсюдження ядерної зброї і боротьбі з тероризмом. І, безперечно, ключовою темою візиту будуть питання демократії і захисту прав людини, як у світі, на регіональному рівні, так і в Україні», — наголосив Чалий. Крім того, додав він, під час візиту буде ухвалено план дій щодо головних пріоритетів україно-американських відносин. «Це документ нової якості і ми повинні залишити президентам зробити деякі заяви після їхніх переговорів», — сказав заступник голови Секретаріату. Водночас він дещо відкрив завісу таємничості, зізнавшись, що по низці напрямків у торгівлі, інвестиціях, високих технологіях будуть дані сигнали про започаткування переговорних процесів нового типу.
Зі свого боку Тейлор також сказав, що існує спектр двосторонніх питань, які президент Буш хотів би обговорити. За його словами, уряди України і США дуже інтенсивно працюють над низкою цих питань. «Вони будуть заохочувати інвестиції в українську промисловість, накреслять план наших двосторонніх відносин на наступний рік. Готуються деякі комерційні контракти і угоди між різними агентствами чи установами двох країн, які можуть бути готовими на підписання чи обговорення на час зустрічі президентів у Києві», — зазначив американський посол.