На непобутовому грунті...
Зіткнення кримських татар і «козаків» продовжуютьсяУ Криму знову відбуваються міжнаціональні зіткнення. Хвилювання розпочалися відразу в кількох місцях. Для запобігання силовим розбіркам між козаками Сурозької (Судацької) громади і кримськими татарами в селищі Веселе під Судаком міліція вимушена ввести в село підрозділ «Беркута» і зорганізувати постійне патрулювання. У селі Сонячна Долина виник конфлікт між місцевими жителями та репатріантами, які захопили ділянку землі на мисі Меганом. Активізувалися акції протестів кримських татар — мітинги, вимоги, самозахоплення ділянок — проти місцевих органів влади, які, на їхню думку, стримують виділення землі для репатріантів. Створюється враження, що ці події пов’язані з бажанням і кримських татар, і місцевих органів влади продемонструвати комісії РНБОУ, яка під керівництвом Володимира Радченка за дорученням Президента саме зараз перевіряє земельні проблеми Криму, наявність в автономії глибоких протиріч між потребами городян і роботою сільських, селищних, міських і районних органів влади. Останні через небажання чи невміння часто просто провокують загострення обстановки.
Так, у переддень старого Нового року в селі Веселе поблизу Судака сталася масова бійка між членами місцевої козачої громади та кримськими татарами. Як пишуть кримські засоби масової інформації за словами отамана Сурозької козачої громади Володимира Євенка, нещодавно обраного депутатом міськради, увечері 9 січня близько 50-ти судацьких козаків приїхали у Веселе, оскільки їм стало відомо про побиття кількома кримськими татарами в місцевому барі жителя села. Як повідомляє В. Євенко, ще на під’їзді до села козаків зустріла засідка з приблизно стількох же репатріантів, і між ними зав’язалася бійка, в якій як зброю використовували частини арматури, труби, палиці. За словами «судацького отамана», вже під час бійки із сусідніх сіл приїхало ще близько сотні кримських татар. Бійка припинилася вночі, після того, як у Веселе прибув спецпідрозділ «Беркут», розпочалося патрулювання села. За інформацією В. Євенка, один із місцевих жителів потрапив до лікарні з тілесними ушкодженнями середньої важкості, більше десятка козаків отримали удари та розтини м’яких тканин. Як повідомив журналістам секретар Судацької міської ради Василь Царук, міліціонери вилучили на місці бійки безліч палиць, частин арматури та «інших підручних засобів». Зараз міліція з’ясовує, кому вони належать. За словами В. Царука, до лікарні після бійки не потрапив жоден з її учасників. Госпіталізовано було тільки одну людину — місцевого жителя, після побиття якого козаки і приїхали в село. Зараз працівники міліції з’ясовують обставини того, що трапилося. «Розібратися, хто був ініціатором бійки, зараз важко, але правоохоронці з’ясовують, — відзначив В. Царук. — На місце виїжджали представники Главку СБУ і Главку МВС».
У свою чергу ЦГЗ кримської міліції факти великих зіткнень, засідок, бійок заперечує. За його інформацією, 9 січня о 21-й годинi в чергову частину Судацького міського відділу міліції надійшло повідомлення від невідомого громадянина про те, що в центрі села Веселе намічається бійка. Для перевірки інформації до Веселого виїхала слідчо-оперативна група. «На місці було встановлено, що близько 21-ї години в центрі села біля кафе невідомими особами з хуліганських спонукань було побито місцевого жителя 1964 року народження». Потерпілого було доставлено до приймального відділення судацької лікарні з попереднім діагнозом «відкрита черепно-мозкова травма і струс головного мозку». У Веселе прибули керівники Судацького міськвідділу міліції, прокурор міста, представники кримського Главка міліції на чолі із заступниками начальника ГУ МВС України в Криму Миколою Пихтіним і Віктором Середенком. Крім того, у Веселе прибули співробітники «Беркута», кілька екіпажів ДАІ, працівники патрульно-постової служби. За версією ЦГЗ, це викликано тим, що «біля Будинку культури села Веселе зібралося дві групи місцевих жителів — кримськотатарська і слов’янська, чисельністю по 50 чоловік із кожної сторони, що конфліктують між собою». Міліції «вдалося роз’яснити людям, що конфронтація небажана, — заявили в ЦГЗ. — Було проведено роз’яснювальну бесіду, і конфлікту не було допущено. Близько першої години ночі люди розійшлися». Зараз у Судацькому регіоні зберігається спокійна обстановка. У Веселому і Морському правопорядок контролює невеликий підрозділ міліції. Центральну вулицю Веселого постійно патрулюють 8 чоловік…
Зі свого боку, як повідомляє агентство «Контекст-медіа», «голова Судацького регіонального меджлісу Мемет Усманов пов’язує інцидент в селі Веселе поблизу Судака, де сталася масова бійка між кримськими татарами та козаками, з початком роботи в цьому регіоні Комісії з перевірки стану охорони та використання земель в АРК під керівництвом секретаря Ради національної безпеки й оборони України Володимира Радченка. На його думку, «мета так званих козаків — відвернути увагу комісії від істинного стану справ у земельній сфері. Вони хочуть створити козацтво у Веселому, якого ніколи в Криму не було, але ми вже ухвалили рішення, що козацтво на території Судацького регіону і всього Криму не визнаємо». Голова регіонального меджлісу також спростував інформацію про те, що приводом для інциденту послужило побиття жителя села Веселе кримськими татарами, які тут проживають. «Нічого подібного! Побутові бійки бувають скрізь, але саме в той день ніяких конфліктів до приїзду так званих козаків в селі не було». За словами Мемета Усманова, 9 січня близько 20 години у Веселе на двох мікроавтобусах і п’яти легкових автомобілях приїхало близько 50-ти представників судацького козацтва. «У руках цього напівп’яного натовпу так званих козаків були палиці, і приїхали вони, щоб з’ясовувати стосунки з кримськими татарами, що проживають в селі, — заявив голова регіонального меджлісу. — Тут вони натрапили на протидію групи кримських татар кількістю 25 чоловік». За інформацією Мемета Усманова, в результаті сталася бійка, в ході якої постраждали п’ять кримських татар, що отримали травми середньої важкості, і близько 20-ти козаків. М. Усманов повідомив також, що на сьогоднішній день ситуація у Веселому контролюється місцевими правоохоронцями, з якими регіональний меджліс підтримує оперативний зв’язок. «Ситуація зараз стабільна, але від цих так званих козаків можна чекати чого завгодно», — вважає голова Судацького регіонального меджлісу.
Проте Сурозька (Судацька) козача громада планує найближчим часом провести в Судацькому регіоні великий мітинг протесту, — повідомив її отаман Василь Євенко. За словами отамана, мітинг буде організовано як форму протесту проти систематичних самозахоплень землі в Судацькому регіоні кримськими татарами. Як зазначив Євенко, серед слов’янського населення зростає невдоволення існуючим становищем у міжнаціональних і земельних відносинах у Судацькому регіоні. «Я бачу, що тут і там все більше мужиків-слов’ян збираються в козаки, терпіти вже не можуть».
А жителі села Сонячна Долина, яке розташоване з іншого боку Судака, в ці дні направили на ім’я Президента, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради та Генерального прокурора України, а також керівників Криму і Судака лист із вимогою вжити заходів для припинення самозахоплення на території мису Меганом, — повідомив журналістам секретар Судацької міської ради Василь Царук. Автори листа заявляють, що залишають за собою право організувати «народне протистояння» у випадку, якщо самозахоплення не буде ліквідовано. Як люди розуміють термін «народне протистояння», вони не пояснюють, але підписи під текстом поставило понад 300 жителів Сонячної Долини. За інформацією секретаря Судацької міськради, самозахоплення на Меганомі з’явилося наприкінці минулого року. «Ініціативна група встановила два вагончики та організувала цілодобове чергування на території, що знаходиться приблизно в п’ятдесяти метрах від кращих пляжів судацького регіону», — повідомив Василь Царук. За його словами, учасники самозахоплення — кримські татари, більшість із яких — жителі степових районів Криму, вимагають виділити їм захоплену територію під індивідуальне житлове будівництво. «Йде формування списків претендентів на цю землю, — повідомив Василь Царук. — Лідери місцевого меджлісу говорять, що в списках від 200 до 300 чоловік. За нашими ж відомостями, їх близько 360-ти, і вже формується резервний список, до якого на вечір п’ятниці було включено ще близько 50 чоловік. Часто записуються сім’ями: скільки є дорослих у сім’ї, стільки заяв на надання землі і пишуть…» Але становище ускладнюється тим, пояснюють сонячнодолинські та судацькі керівники, що територія, яку вимагають виділити учасники акції, не належить сільраді. «Мис Меганом є природним заповідником і його територія належить державі, тому питання про її приватизацію має вирішувати Верховна Рада України», — пояснив журналістам Василь Царук.
Днями близько 100 кримських татар провели мітинг біля будівлі Ради Міністрів АРК у Сімферополі. Його учасники виступили з вимогою виділення земельних ділянок на території Південного берега Криму, з якої було депортовано їхніх предків. Вони прийняли резолюцію, в якій вимагають звільнення від посади віце-прем’єра уряду Анатолія Корнійчука, стверджують, що виділення земельних ділянок раніше депортованим громадянам «дасть можливість не тільки втілити мрію кримських татар повернутися в рідні краї, відродити садівництво і виноградарство, а й дасть поштовх подальшому розвитку етнотуризму». Ініціативна група кримських татар наполягає на тому, щоб резолюцію було передано голові Комісії секретарю РНБОУ Володимиру Радченку. У свою чергу кримські татари у відповідь на відновлення в Сімферополі зруйнованого комуністами в 30-х роках минулого століття собору Олександра Невського, вимагають також виділити в Сімферополі землю під будівництво соборної мечеті, рівнозначної православному собору. Вже кілька місяців триває суперечка між меджлісом і міською Радою, яка відмовляє у виділенні землі під мечеть, ніби через відсутність відповідної ділянки. Посилив свої вимоги і Бахчисарайський меджліс. Він вимагає від міськради прибрати ринок із території прадавнього мусульманського кладовища «Азізлер»...
Але й тут вирішення проблеми ще немає. Це на руку тільки екстремістам з обох сторін, які раді кожному, навіть дрібному конфлікту і намагаються використати його для досягнення своєї мети. І в Бахчисараї, як і в Судаку, питання залишається відкритим: переможе торгашество чи народна мудрість? Тим більше, що в травні нинішнього року громадськість відзначатиме 60-річчя депортації народів із Криму і в ці скорботні дні населенню півострова потрібна згода, а не конфлікти…