Перейти до основного вмісту

НАЙГУЧНIША СПРАВА У НАЙГЛУХIШОМУ СЕЛI

21 квітня, 00:00

Відлуння найгучнішого скандалу у глухому селі Велика Яромирка Городоцького району, що на Хмельниччині, вже почули у високих кабінетах області і навіть столиці. Звідти — шалений наступ на прокурорів, які розворушили осине гніздо у Великій Яромирці. Мовляв, припиняйте терор супроти рідного виробника алкогольних напоїв. А у прокурорів з’явилася небезпідставна підозра, що державу «кинуто» аж на 19 мільйонів гривень, — повідомило 5 квітня ексклюзивно для «Дня» конфіденційне джерело. Відтак — про гостросюжетну кримінальну справу, яку порушено за ознаками ст. 148-2 ч. 3 (ухилення від сплати зборів в особливо великих розмірах — Ред. ) Кримінального кодексу України. Подібної до цієї справи в країні ще не порушували.

Там, у Великій Яромирці — ВАТ «Червоний партизан», де за короткий період одержали за нарядами 1230 тисяч літрів спирту. Буцімто виготовляли спиртовані соки, а насправді розливали горілку в пляшки. Навіщо робили одне, а в документах писали щось інше? Навіть початкуючий податківець упевнено скаже: аби сплачувати акцизний збір удесятеро менший, ніж мали б сплачувати. Там-таки, в цеху, де розливали горілку, знаходиться податковий пост. То куди ж дивився податківець? Може, у ході слідства з’ясується, — сподівається той самий конфіденційний співбесідник. Він ще не втратив надії, що ця справа матиме логічне продовження. Говорить, що з глухої Великої Яромирки горілка відправлялася гуртовими партіями до Києва, індустріальних центрів країни. 80 тисяч пляшок щодня! За вельми низькими офіційними цінами. Звичайну воду, кажуть, дорожче збувають. Отож, продовжує співбесідник таким способом «відмивалися» мільйони гривень...

Поки що невідомо, скільки саме «відмито» і хто до цього доклав рук. Ревізію ще тільки-но призначили. До речі, навіть професіонали не пригадують коли ще порушували кримінальну справу без акту ревізії. Чому ж, навіщо й куди поспішають прокурори? Бо, кажуть, попри давнє спостереження, рукописи вже горять. «Заарештували» комп’ютера, де велась подвійна бухгалтерія.

А що ж на це скажуть посадові особи, на яких впала підозра? Кореспондентові «Дня» не вдалося почути ні голову правління, ні головбуха ВАТ «Червоний партизан». У Великій Яромирці запевняють, що перша ж скандальна хвиля винесла їх геть із села разом із начальником цеху з розливу горілки у невідомому напрямкові. Версії зникнення — різні. Одні вважають, що вони шукають якійсь «дах» у столиці рідної країни. А інші заперечують: узяли валізи з грошима й відлетіли до Панами...

КОМЕНТАР ВІДДІЛУ ЕКОНОМІКИ

Історія, викладена в статті, за українськими мірками й унікальна, й звичайна. Унікальна тому, що «сіре» підприємство, не виключено, будуть-таки карати (якщо, звичайно, знайдуть його повноважних представників). А звичайна, тому що в Україні до 50% продукції виробляється саме на таких підприємствах. Проте за цим показником Україна теж попереду всього світу.

Згідно з дослідженням австрійського економіста Фрідріха Шнайдера, у другій половині 90-х років у розвинених країнах тіньова економіка була еквівалентна в середньому 12% ВВП, в країнах з перехідною економікою — 23%, а в тих, що розвиваються, — 39% ВВП. Дослідження професора Шнайдера, проведене для 17 найрозвиненіших країн світу з 1994 по 1998 рік, свідчить, що тіньова економіка на Заході не лише є значною за своїми масштабами, а й постійно зростає. Якщо взяти дані за 1998 рік, то країною з найбільш високою часткою тіньового сектора є Греція (29% офіційного ВВП). Не набагато відстають від неї Італія (27,8%), Іспанія (23,4%) та Бельгія (23,4%). У середньому ешелоні — Ірландія, Канада, Франція і Німеччина (від 14,9% до 16,3%). Найнижчі показники частки тіньового сектора мають Австрія (9,1%), США (8,9%) і Швейцарія (8,0%). Найбільш швидке зростання масштабів тіньового сектора в 80-90-х роках спостерігалося в Греції, Італії, Швеції, Норвегії та Німеччині — тобто там, де економіка ставала все більш зарегульованою через прийняття нових загальноєвропейських законів. Наприклад, обсяг тіньової економіки Німеччини з 1975 по 1997 рік зріс уп’ятеро — з 60 до 300 млрд. доларів. Причому неофіційний сектор зростав у Німеччині зі швидкістю 8% на рік — значно швидше, ніж офіційний ВВП. Ось так!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати