Перейти до основного вмісту

Некомфортний «плюс»

Чи можна пристосуватися до глобального потепління?
23 травня, 00:00

Вже тиждень Україна переживає небувалу, як для травня, спеку. Виним у цій ситуації є південно-східний антициклон, який буквально зупинився над територією нашої країни. Синоптики Українського гідрометерологічного центру назвали цей антициклон Азовським. Його засушливі повітряні маси спровокували спеку, яка не понижується 28—33 градусів, а на сході сягає 36o. Така синоптична ситуація склалася саме над Україною. «21 травня температура була найвищою за всю історію, коли ми фіксуємо температуру, і сягнула 32 градусів, до того найвищою була 29.7o, — розповіла «Дню» начальник відділу метеорологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру Людмила Савченко.

— В Європі зараз прохолодніше, і коли 15 травня в нас починалася спека, у західних країнах було досить прохолодно. Особливо це аномальним стало для Франції та Іспанії. Зараз ситуація дещо вирівнюється і там також стає дедалі жаркіше — Азовський антициклон починає впливати й на Західну Європу. На жаль, поки що наші прогнози невтішні: спекотна погода утримається в Україні та Європі до кінця місяця. Ми прогнозуємо, що буде так само жарко при відсутності опадів. Вночі температура сягатиме 13—20 градусів тепла, вдень — 28—33. На Півдні буде ще спекотніше — до 36 градусів».

Закономірно, що така аномальна температура наштовхує на думку, що виною всьому є глобальне потепління, про яке в останній час говорять дедалі частіше. Проте старший науковий співробітник Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту Олена Іванова просить не плутати різке підвищення температури, яке ми зараз спостерігаємо з глобальним потеплінням, яке не так давно констатували на Землі її колеги. «Глобальне потепління — це процес тривалої дії, воно обраховується зміною температури у воді, повітрі, землі на всій земній кулі... Тобто, спека, яка склалася — не показник глобального потепління, — розповіла вона «Дню». — Спостереження показують, що і в минулі роки в Україні фіксувалися дуже високі температури. Так, учора в нас був перекритий абсолютний температурний максимум для 21 травня, але це означає, що це нонсенс. Інша справа, що ми зафіксували різкий скачок температури. Пригадуєте, яка була в нас тепла зима? За нею — рання весна — вже в перших числах ми перейшли через позначку +2o, а ще за кілька днів зафіксували +5o. Так наступила рання весна, а вона найчастіше буває затяжною, потім — «ніякий» квітень, занадто холодний, як для травня, початок останнього місяця весни, і раптом у середині травня температура перейшла всі кліматичні терміни. Я вас підводжу до того, що саме тут ми зіткнулися з наслідком глобального потепління — різкою зміною температури, несподіваним стрибком від холоду до жари. Тобто, у період глобального потепління загострилися процеси різкої зміни температури, а сама висока температура була завжди у всі часи».

З нею повністю погоджується синоптик Людмила Савченко і додає, що результати глобального потепління Україна відчуває не так улітку, як узимку, особливо — цієї зими, коли тривалий час встановилася денна плюсова температура, а сніг ми побачили аж у лютому.

Фахівці зазначають, що глобальне потепління проявляється на різних територіях України дуже своєрідно, навіть у різних сезонах — по-різному. «В останні роки середня зимова температура в північній і західній частині України зросла майже на 2 градуси. Це дуже багато.

Ми вважаємо, що це аномальні середньодобові температури, що свідчить про глобальне потепління в цих регіонах України, — пояснила Олена Іванова. — Але якщо їх порівняти з півднем, то там в останні роки середньомісячна температура зими майже не змінилася: якщо і є приріст температури, то він менший 1 градуса або температура залишається взагалі без змін».

Взагалі працівники Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту вважають, що ті синоптичні процеси, які нині відбуваються в Україні, дуже схожі на ті, що відбувалися на початку ХХ століття. Хоча вплив глобального потепління на погоду, звісно, не відкидають. На їхню думку, однозначних причин глобального потепління немає. Одна з них — антропогенний фактор, який пов'язують із діяльністю людини. Йдеться про те, що глобальне потепління спричинили парникові гази (через збільшення в повітрі вуглекислого газу в 2-3 рази). Друга причина —природній фактор. Тобто, все, що пов'язано з космічним випромінюванням, активністю Сонця (вчені наголошують, що все життя на Землі пов'язане з сонячним сіянням, його активністю тощо). На думку Олени Іванової, обидва ці фактори «йдуть поряд» і не слід котрийсь з них виділяти.

Також вона зауважила, що нині одні вчені говорять, що з часом на світ чекає подальше підвищення температури, а інші — про стабілізацію температури: що вона зупиниться на певному рівні і лише дещо коливатиметься, але не буде інтенсивного росту, як це було за останні 30 років. У будь-якому випадку, на її думку, до глобального потепління слід пристосовуватися і людям, і всьому живому, адже боротися з ним — нереально.

«Вже зараз нам слід адаптувати все сільське господарство до того, що заразі отримали з температурними показниками, — вважає синоптик Людмила Савченко. — З точки зору аграрної промисловості вони є вже критичними. По суті температура, яка нині є в Україні, для аграрних культур це — засуха. Ситуація не є типовою і критичною для озимих культур, бо травень — це місяць, коли наливається колос. Для цього йому потрібна волога. Тобто, однозначно можна стверджувати, що така ситуація значно погіршить майбутню врожайність. Спека вже негативно вплинула на посіви і вплине ще гірше. Погано, що така ситуація склалася майже по всій Україні. Дещо краще — в західних областях, де пройшли дощі, якийсь час було трохи прохолодніше. Хоча там теж вже встановлюється спека».

Синоптики наголошують, що через таку спекотну погоду не слід робити паніки, оскільки нам не вперше переживати такий скачок температури. Єдине, що слід бути уважнішим до свого здоров'я, мати при собі необхідні ліки, пити багато води і без потреби не виходити на сонце. Єдине, вважають в Гідрометеоцентрі, в чому є унікальною нинішня засуха, — що вона припала на травень, а він, як вже говорилося, є дуже важливим для майбутнього врожаю.

І найголовніше — слід запастися терпінням. Синоптики стверджують, що за Азовським антициклоном на територію України прийде новий антициклон — західний. І хоча, за словами Людмили Савченко, він «буде іншим», але спека не спаде.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати