Перейти до основного вмісту

Новий «слоган»

Список вимог FATF розширили
01 лютого, 00:00

У заяві закріплено й вимоги американської сторони у зв’язку з необхідністю скасування санкцій FATF, озвучені напередодні спеціальним радником міністерства юстиції США Теодором Грінбергом. Серед них — абсолютна політична незаангажованість Державного департаменту фінансового моніторингу (чого, до речі, свого часу вимагала РНБО, пропонуючи створювати цей орган поза урядом), внесення змін до Кримінального кодексу (закон уже прийнято, але поки не підписано Президентом) і до закону про банки і банківську діяльність (прийнятий у першому читанні), а також зменшення максимальної суми однієї банківської операції, що не підлягає відстеженню. НБУ вже готує пропозицію про зменшення цієї суми (100 тис. грн. — для готівкових операцій і 300 тис. грн. — для безготівкових) утроє. «Виконання цих умов дозволить Україні у найкоротший час зупинити санкції з боку FATF. Це ще не гарантує викреслення України з «чорного списку» FATF, але скасування санкцій буде великим досягненням», — сказав Т. Грінберг. Щоправда, Карижський спростував повідомлення, що з’явилися в деяких ЗМІ, про те, що Сполучені Штати висувають умови Україні. З його слів, «це швидше позиція всіх основних членів FATF (а не тільки Сполучених Штатів), яка вказує на головні больові точки». Коментуючи ці вимоги FATF, В. Хорошковський сказав про те, що всі ці умови реально здійснимі до 12 лютого. Помічник міністра відзначив, що Україна може «створити ознаки незалежності» Держдепартаменту фінансового моніторингу, що насамперед означатиме відсутність прямої його підпорядкованості будь-кому з посадових осіб, а також чітке визначення причин, через які може бути знято його керівника. «Україна повинна зробити якусь політичну заяву з цього питання і взяти на себе відповідні зобов’язання, — передбачив Карижський і додав: «Щоправда, треба враховувати, що у деяких країн довіра до України сьогодні не велика, але краще, коли така заява є, ніж коли її немає. Я думаю, що наша делегація працюватиме над нею». Відповідаючи на запитання «Дня», хто б міг очолити Держфінмоніторинг (нагадаємо, після звільнення О. Бережного ця посада є вакантною), помічник міністра відповів, що нічого про це не знає.

Тим часом у навколоурядових колах ходять наполегливі чутки про те, що головою фінансової розвідки може стати один із перших керівників Держподаткової адміністрації. Не випадково українські банкіри раніше висловлювали побоювання стосовно призначення у Держфінмоніторинг на посади двох заступників голови (зокрема — першого заступника) керівників податкової міліції. Посилаючись на неофіційну інформацію, представники українських банків повідомляють також про невдоволення FATF зняттям із посади глави Держфінмоніторингу Олексія Бережного — екс-дипломата, не пов’язаного з силовими структурами.

«Якщо ми почнемо імплементувати рішення, які прийняла Верховна Рада, тоді санкції FATF не будуть жорсткими і ми могли б якийсь час вести переговори. Головне — імплементація, щоб показати FATF реальні кроки», — сказав днями голова Нацбанку України Сергій Тігіпко. Асоціація українських банків (АУБ) також не вважає ситуацію з санкціями FATF безнадійною. Посилаючись на результати зустрічі банкірів з послами Німеччини і Канади, в АУБ повідомили «День», що їх можуть зняти, але для цього українська сторона повинна створити належні умови, за яких FATF могла б виявити об’єктивність щодо України. За свідченням АУБ, однією із них німецькі дипломати назвали виведення з-під впливу контролюючих органів Держфінмоніторингу. Як зазначив посол Канади Ендрю Робінсон, у сучасних умовах для України першочерговим стає питання відновлення довіри з боку міжнародного співтовариства, від чого прямо залежатимуть подальші контрзаходи з недопущення відмивання брудних грошей та їхні наслідки для української сторони.

Підсумовуючи, можна стверджувати, що стосовно санкцій FATF у лексиконі західних дипломатів з’явилася нова провідна фраза або «слоган» — політична незаангажованість. Очевидно, у FATF непогано обізнані з практикою конкурентного використання держструктур у політиці та бізнесі. І тому наполягають на політичній незаангажованості української боротьби з відмиванням грошей. Формулювання вдале — говорити «про політику» можуть усі і довго.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати